5000
Předplatné jako dárek Kurz jako dárek Zdrava 5 Kompletní ročník časopisu 2016 Právě vyšel nový speciál Nová Psychologie dnes Psychologické kurzy Ročník 2015

Portál.cz > Časopisy > Informatorium 3-8 > Ukázky > Malé děti vnímají cizí jazyk naprosto přirozeně, bez problémů

Malé děti vnímají cizí jazyk naprosto přirozeně, bez problémů

Autor: Mgr. Marie Těthalová | Datum: 9.9.2014 | Vydání: 7/2014

Malá škola na malém městě, ale spousta ocenění za výuku angličtiny. Jak se v Základní a mateřské škole Klíč v České Lípě učí cizí jazyky? Odpovídá zástupkyně ředitelky a učitelka angličtiny Mgr. Petra Plíhalová a učitelka angličtiny Bc. Linda Neumayerová.

Malé děti vnímají cizí jazyk naprosto přirozeně, bez problémů

Občas jsem se setkávala s názorem, že nemá smysl učit se cizí jazyk, když vlastně stejně nemůžeme cestovat – bylo to v dobách před listopadem 1989. Mám pocit, že někteří lidé mají pořád dojem, že učit se cizí jazyk nemá až tak velký smysl. Proč se vlastně učit cizí jazyky?

Petra Plíhalová: S názorem, že učit se cizí jazyk nemá až tak velký smysl, se bohužel také pořád ještě setkávám. A překvapuje mě, že i u rodičů dětí, které k nám chodí. Pravdou je, že jich je málo, ale pokaždé se najde rodič, který přijde a ptá se: „A k čemu to mému dítěti bude?“ A nevidí, že se jejich dítěti s cizím jazykem otevře svět. Snažím se jim vysvětlit, že záleží především na komunikaci. Jednou za mnou přišla maminka a povídá: „Ta naše holka stejně jednou bude někde uklízet.“ Tak jí na to říkám: „To je sice možné, a není to špatná práce, ale když bude umět anglicky, může si vybrat. Buď může uklízet v podřadném hotelu tady u nás ve městě, nebo může jít do Prahy uklízet do Hiltonu nebo do zahraničí, kde dostane mnohem lépe zaplaceno.“ Maminka vykulila oči a přiznala, že na tom asi něco bude. Rodiče, kteří nemohli cestovat nebo necítili tu potřebu, nevidí, jaké možnosti mohou jejich děti s cizím jazykem mít. Úplně nejabsurdnější argument, se kterým jsem se setkala, byl, že jsou všichni patrioti, a proto budou mluvit pouze česky. Já jsem rozhodně hrdá na to, že jsem Češka a stejně mi to nebrání učit se další cizí jazyky a cestovat po světě. Věřím, že v Praze je trochu jiná situace než tady u nás, na malém městě, které mnozí rodiče možná nikdy neopustili. Ale mění se to… Pořádáme různé projekty a videokonference, a to s jinými zeměmi než Velká Británie, například s Francií, Finskem nebo Dánskem. A děti i jejich rodiče postupně začínají chápat, že jazyk je nástrojem komunikace, že jde o víc než o školní předmět.

Jak staré děti se mohou efektivně naučit základům cizího jazyka nebo se s ním seznámit?

Petra Plíhalová: Musím upřímně říci, že jsem si dlouho myslela, že nemá cenu učit cizí jazyk malé děti, že by měly nejdříve zvládnout jazyk rodný. Pak jsem ale měla možnost vidět spoustu hodin s malými dětmi, které vedli dokonce rodilí mluvčí. Viděla jsem, jak si poradili s tak malými dětmi, a je až neskutečné, jak vnímají cizí jazyk naprosto přirozeně, bez problémů, nebojí se ho používat a okamžitě komunikovat. Děti, které se začnou s cizím jazykem seznamovat jako malé, se nebojí, kdežto starší, školní děti už přemýšlejí, jestli to, co řeknou, bude správně. Důležité je ale především to, aby se domluvily.

Linda Neumayerová: Nejčastěji pracuji s dětmi ve školním věku, ale zde učím i předškoláky. A sama jste v hodině viděla, že tyto děti dokážou pojmout základní frázi, kterou pak nějak obměňují. Když se jedná o frázi I like…, dokážou zaměňovat podstatná jména, a u I can… zase připojují různá slovesa. Už i předškoláci dokážou pojmout něco z cizího jazyka, což jim pak dává dobrý základ do školy.

Celý článek naleznete v tištěné podobě časopisu Informatorium 3-8 č. 7/2014 nebo v On-line archivu.


Průměrné hodnocení (0 hlasů): 0, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.Sdílet na signálech

Komentáře čtenářů

Příspěvků celkem: 0 / nových příspěvků: 0

6666