5000
Kurz jako dárek Zdrava 5 Kompletní ročník časopisu 2016 Právě vyšel nový speciál Nová Psychologie dnes Psychologické kurzy Ročník 2015

Portál.cz > Časopisy > Informatorium 3-8 > Ukázky > Mentor může posílit naše profesní sebevědomí

Mentor může posílit naše profesní sebevědomí

Autor: Mgr. Marie Těthalová | Datum: 6.2.2015 | Vydání: 2/2015

S novým kariérním řádem vstupuje do českých škol i zdánlivě nový pojem mentorink. O tom, jaké je jeho místo ve vzdělávání, proč je pro učitele důležitý a co jim může přinést, hovoří Mgr. Alexandra Dobrovolná.

Mentor může posílit naše profesní sebevědomí

Mentorink je do jisté míry znovuobjevená forma učení. O co při něm jde?

Mentorink je kolegiální forma učení. Je zaměřen na rozvoj profesních dovedností, staví na silných stránkách klienta, které posiluje a využívá k zvládnutí nové dovednosti. Využívá různých metod a nástrojů – např. rozhovor, pozorování ve výuce, korektivní popisná zpětná vazba, společné plánování, párové učení. Mentor vede klienta k tomu, aby se stal reflektujícím profesionálem, kultivuje jeho schopnost sebereflexe, posiluje jeho profesní sebevědomí a odpovědnost, rozšiřuje jeho uvědomění.

Liší se nějak mentorink od koučování?

Mnoha lidem se tyto dva pojmy pletou. V obou případech se jedná o metody učení, metody podpory rozvoje a už zmíněným používáním stejných metod a nástrojů – rozhovor, zpětná vazba, aktivní naslouchání apod. Rozdíl je hlavně v tom, že mentor má v dané oblasti, pro kterou mentorink poskytuje, expertní zkušenost. Nemusí nutně umět dělat vše, co se chce klient naučit, ale musí vědět, jak to vypadá, když se to dělá dobře. Bez této představy by totiž klientovi nemohl dát užitečnou zpětnou vazbu a ani by ho nemohl účinně provést procesem učení.

Jaký je rozdíl mezi mentorem a tutorem? Ptám se proto, že jsem se setkala s tím, že ředitel nebyl spokojen s učitelem, který neuměl vyplňovat třídnici, a kolegyně to komentovala tak, že takovouto situaci právě bude řešit mentorink – řekla bych, že jde o matení pojmů.

Tutorem (z latinského opatrovník, poručník) byl v minulosti označován člověk, který se staral o určitou skupinu žáků nebo studentů. Nejčastěji je individuálně prováděl studiem, konzultoval s nimi, procvičoval probíranou látku apod. V současné době se výraz tutor používá zejména v oblasti e-learningu. Tam tento výraz označuje osobu, která se stará o svěřenou skupinu studentů, kterou provází studiem, ale sám nemusí být nutně autorem kurzu, ani nemusí studenty vyučovat. S mentorinkem tedy má společné to, že oba doprovázejí učícího se procesem učení. Osobně se též domnívám, že tutor je více instruktivní, jasně říká klientovi, co a jak má udělat, kdežto mentor je více facilitátorem učení. Když si vezmeme onen zmiňovaný příklad se zápisem do třídní knihy, tak se domnívám, že než přemýšlet, jestli něco takového má řešit mentor či tutor, je užitečnější toho člověka jednoduše instruovat, jak má správný zápis do třídní knihy vypadat.

Kdo může být mentorem a kdo mentorovaným?

Začněme nejprve od toho, kdo může být mentorovaným. Může se zdát, že mentorovaným může být každý. Jenže ono to tak úplně není. Mentorovaným může být pouze ten, kdo se chce učit, přistupuje k učení více či méně dobrovolně, dokáže převzít za své učení zodpovědnost a je schopen alespoň minimální sebereflexe. Musí taky mít pro své učení nějaký učící potenciál. K učení nových dovedností je třeba i jistá dávka odvahy, která nám pomůže překonat případné nezdary, chuti zkoušet nové věci, riskovat neúspěch… Je to činnost, která kromě času vyžaduje fyzickou i psychickou energii.

Už dávno neplatí, že mentorovaným může být pouze začínající učitel po absolvování fakulty. Nikdo z nás není tak dokonalý, že by neměl v čem se zlepšovat, navíc stále si potřebujeme doplňovat znalosti z oboru, začleňovat nové dovednosti.

Celý článek naleznete v tištěné podobě časopisu Informatorium 3-8 č. 2/2015 nebo v On-line archivu.


Průměrné hodnocení (0 hlasů): 0, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.Sdílet na signálech

Komentáře čtenářů

Příspěvků celkem: 0 / nových příspěvků: 0

6666