5000
Předplatné jako dárek Kurz jako dárek Zdrava 5 Kompletní ročník časopisu 2016 Právě vyšel nový speciál Nová Psychologie dnes Psychologické kurzy Ročník 2015

Portál.cz > Časopisy > Informatorium 3-8 > Ukázky > Mezi školkou a pubertou

Mezi školkou a pubertou

Autor: Jana Pokorná | Datum: 6.1.2014 | Vydání: 1/2014

Optimistická, stojí oběma nohama na zemi a hned tak z něčeho si nedělá hlavu. Tak si představuji autorku nové knihy pro rodiče. Knížka ovšem osloví i pedagogy, a to nejen proto, že většina učitelů má nebo bude mít děti. Rady a zkušenosti, které psycholožka Iva Jungwirthová ve své knize nabízí, navíc můžeme využít v komunikaci s rodiči.

Mezi školkou a pubertou

Autorka knihu rozdělila na tři části: domov, škola a svět. Kapitola věnovaná domovu je nejdelší, zabírá polovinu knihy, a další polovina se dělí mezi školu a svět. Proč ta disproporce? Podle autorky proto, že domov je místo, které dospělí utvářejí spolu s dětmi. Domov je jako základna, bezpečný přístav, odkud dítě vyplouvá do školy a pak do velkého světa. Autorka se zastavuje nad věcmi, které mohou rodičům přidělávat starosti. Zaujala mě například kapitola věnovaná nemocem. Nikdy jsem si neuvědomila, že nemoc poskytne vítaný únik nejen dítěti, kterému se nechce do školy, ale někdy i mamince, která s ním „musí“ zůstat doma. Samozřejmě se nemoci nesmí bagatelizovat, ale je dobré uvědomit si, že být nemocný může být někdy výhoda, která ale může jak dítě, tak rodinu brzdit. Část věnovaná škole autorka uvádí oddílem o školní zralosti. Opět upozorňuje na to, že nezralost může být umělá. Opravdu dítě potřebuje být ještě rok ve školce? Není ta touha po prodloužení bezstarostného dětství spíše snahou o to, abychom si my dospělí prodloužili bezstarostné rodičovství, kdy se s dítětem ještě nemusíme učit? Autorka opět nebagatelizuje, ale upozorňuje na naše možné skryté motivace. Ve „školní“ kapitole také zmírňuje rodičovské obavy ze známek a vysvětluje, že dítěti nejlépe pomůžeme tím, když známkám nebudeme přikládat zas tak velkou váhu a hlavně když budeme se školou loajální. Knihu uzavírá kapitola věnovaná světu. Kdo tvoří svět našich dětí? Kamarádi, prarodiče… Autorka rodiče vybízí k tomu, aby podporovali vztahy dětí k osobám, které tvoří jejich svět a jsou pro ně důležité. Říká, že pokud je to možné, mělo by dítě chodit do školy v místě svého bydliště. Proč? Aby mohlo chodit do školy pěšky, a časem se cestou do školy nebo domů sejít s kamarády, aby znalo své okolí, vyznalo se ve svém bydlišti. Prarodiče zase dítěti i rodičům nabízejí určitý odstup. Už pochopili, ze kterých věcí se „nestřílí“, a dívají se na věci s nadhledem.

Knížka Ivy Jungwirthové je průvodcem, který osloví všechny rodiče a vychovatele, jež chtějí na cestě životem kráčet se svými dětmi. Je to průvodce pozitivní, radostný, plný perliček z autorčina života i z života jejích přátel. Dozvíte se, že i její dítě ztratilo pracovní sešit nebo někdy něco zapomnělo, a také co je podle ní ve výchově dětí to důležité.

Iva Jungwirthová - Praha, Portál 2013


Průměrné hodnocení (0 hlasů): 0, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.Sdílet na signálech

Komentáře čtenářů

Příspěvků celkem: 0 / nových příspěvků: 0

6666