5000
Kurz jako dárek Zdrava 5 Kompletní ročník časopisu 2016 Právě vyšel nový speciál Nová Psychologie dnes Psychologické kurzy Ročník 2015

Portál.cz > Časopisy > Informatorium 3-8 > Ukázky > Mozek dvouletých dětí je nesmírně plastický

Mozek dvouletých dětí je nesmírně plastický

Autor: Mgr. Marie Těthalová | Datum: 4.12.2015 | Vydání: 10/2015

I proto je potřeba děti vzdělávat od malička. Myslí si to lékařka Zuzana Ludvíková, která před několika lety začala rodičům malých dětí nabízet kurz zaměřený na smyslovou stimulaci.

Mozek dvouletých dětí je nesmírně plastický

Vzdělávání dětí mladších tří let má jistě svá specifika. Můžete vysvětlit, v čem je jiné, když pracujeme například s dvouletým dítětem, než když pracujeme s předškolákem?

Dívám se na to z pohledu fyziologického vývoje dětského mozku, a ten rozdíl je obrovský. Mozek se vyvíjí v etapách, které se nazývají „okna příležitostí“. V mozku se v určité fázi otevírá určitá oblast, která čeká na konkrétní stimulaci. Pokud oblast v dané fázi stimulovat nebudeme, můžeme ji samozřejmě stimulovat později, ale už to bude trvat déle a nebude to tak jednoduché.

A co ty dvouleté děti?

Děti ve věku dvou let jsou úžasné v tom, že mají největší schopnost zvyšovat plasticitu svého mozku a tvořit nové synapse. Základem toho, že jsme schopni mozek rozvíjet a připravovat ho na to, co přijde, je schopnost tvořit nové synapse. A dvouleté děti mají asi dvakrát více mozkových synapsí než dospělý člověk, a mají tedy mnohem větší schopnost přijímat nové informace. Pokud budeme rozvíjet dítě dvouleté, budeme to dělat v období, kdy v jeho mozku naplno pracují primární senzorické oblasti, což jsou oblasti, které zpracovávají informace ze smyslových podnětů. Takto malé děti je tedy důležité rozvíjet pomocí multismyslové stimulace, aby informaci, kterou přijímají, přijímaly po všech stránkách. Čili když jim ukazujeme jablíčko, ukážeme jim, jakou má barvu, a zapojíme přitom zrak, necháme dítě, aby si jablíčko ohmatalo, přivonělo si k němu, ochutnalo ho… Je potřeba zapojit co nejvíce smyslů, a to by si dospělí, kteří pracují s takto malými dětmi, měli uvědomovat. A samozřejmě by si to měli uvědomovat rodiče malých dětí.

U dítěte mezi druhým a třetím rokem života se otevírají primární asociační oblasti, tedy oblasti, přímo napojené na oblasti smyslové. Děti přijímají informace nejen o tom, jak jablíčko vypadá, že může být různé – barevně, tvarově, chuťově… –, ale i kde roste, na jakém stromě… U předškoláků je důležité rozvíjet vyšší asociační oblasti, které jsou důležité pro kognitivní myšlení. S dětmi v tomto věku je důležité trénovat logické hádanky, dávat dětem organizační úkoly, zapojovat je do procesu plánování. Tohle všechno se učí děti do věku šesti let.

Čeho jsou takto malé děti schopny? Jaké jsou jejich dispozice, co dokážou?

Dokážou úplně všechno, záleží na tom, jaké možnosti, příležitosti jim nabídneme. V našich kurzech jsme například zkoušeli dávat dětem kolem dvou let do ruky lupu, aby mohly zkoumat svět, a byly z toho tak nadšené a uchvácené. Je dobré nebát se, samozřejmě pod kontrolou, nabídnout dětem věci a aktivity, o kterých si myslíme, že pro ně ještě nejsou. Můžeme jim dát do rukou i nůžky a pod kontrolou s ním zkusit stříhat.

Kolik takto malých dětí by podle vás mělo být v jedné skupině?

Pokud se bavíme o dětech do dvou let, pak by jich ve skupině podle mého názoru mělo být pět na jednoho dospělého. Starších, tříletých, by mohlo být kolem deset. Moje tříletá dcerka nastoupila do státní školky a ve třídě je jedna učitelka na bezmála třicet dětí, je jich ve třídě 28. A to je opravdu hodně. Je to strašně náročná práce, a učitelka nemá šanci věnovat se dětem tak, jak by potřebovaly. Je to náročné i pro děti, do tří let byly doma s maminkou, případně se sourozencem, a najednou jsou v „tlupě“ skoro třiceti dětí. Nikdo tam na ně nemá čas.

Celý článek naleznete v tištěné podobě časopisu Informatorium 3-8 č. 10/2015 nebo v On-line archivu.


Průměrné hodnocení (2 hlasů): 3, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.Sdílet na signálech

Komentáře čtenářů

Příspěvků celkem: 0 / nových příspěvků: 0

6666