5000
Předplatné jako dárek Kurz jako dárek Zdrava 5 Kompletní ročník časopisu 2016 Právě vyšel nový speciál Nová Psychologie dnes Psychologické kurzy Ročník 2015

Portál.cz > Časopisy > Informatorium 3-8 > Ukázky > Na plavání nemáme, jsem bez práce

Na plavání nemáme, jsem bez práce

Autor: PhDr. Daniela Kramulová | Datum: 7.4.2014 | Vydání: 4/2014

Pokud je rodič dlouhodobě bez práce, nebývá finanční situace rodiny zrovna jednoduchá. A na docházce dětí do mateřské školy se to nejednou projeví. Jsou děti nezaměstnaných rodičů mezi spolužáky nějak znevýhodněné? Co může působit největší potíže?

Na plavání nemáme, jsem bez práce

„Vendulka chodí do školky jen dva dny v týdnu, jinak bývá se mnou doma. Když se objeví nějaká nabídka práce nebo aspoň krátkodobá brigáda, hlídá ji babička. Vendulka je hrozně společenská, má ráda děti a tak mě to občas mrzí. Jenže to vyjde levněji,“ říká čtyřicetiletá maminka Jitka. Nepravidelná docházka do mateřské školy je jedním z faktorů, které nezaměstnanost rodiče přináší. V tom se ale postavení synů a dcer nezaměstnaného rodiče nijak neliší od dětí, které docházejí do mateřské školy nepravidelně třeba kvůli tomu, že maminka je na rodičovské dovolené s dalším potomkem nebo proto, že děti bývají častěji nemocné – při nepravidelné docházce z jakéhokoli důvodu dítěti vždycky část vzdělávacích aktivit uniká, dlouhodobější tematické hry nebo výtvarné práce rozdělené do několika etap nedokončí nebo přijde ve chvíli, kdy mají ostatní část práce už rozdělané. Jedná-li se navíc o úzkostnější a na rodinu fixované dítě, opakovaně naráží na adaptační potíže. „Ještě větší problém může nastat, pokud do mateřské školy nechodí vůbec ani v posledním předškolním roce. To bývá případ mnoha dětí ze sociálně slabých rodin bez ohledu na to, jestli rodiče práci mají, nebo ne. Klukům a holčičkám pak na prahu první třídy často chybí řada dovedností, nevědí, jak to v dětském kolektivu chodí, nemají zkušenosti s řízenými činnostmi,“ vysvětluje psycholožka. Mnohdy nemusí jít jen o rozhodnutí rodiny nechat si potomka z finančních důvodů doma. V oblastech s nedostatečnou kapacitou mateřských škol totiž často mívají při umisťování jasnou přednost děti pracujících rodičů.

Odpoledne bez kroužků

Pokud sociálně slabší rodiny „ustojí“ všechny poplatky nezbytné pro pobyt dítěte v mateřské škole, obvykle už scházejí peníze na odpolední kroužky nebo kurzy plavání. „Různé odpolední tanečky, keramika, dětská jóga, stejně jako předškolní výuka cizího jazyka s externím lektorem jsou dobrovolné aktivity. Je na rozhodnutí rodiče, jestli se jich dítě účastní a rozhodně se automaticky neočekává, že někdo bude navštěvovat všechno, co školka nabízí nad rámec běžného provozu. Takže pokud se dítě z finančních důvodů těchto akcí neúčastní, nebude mezi ostatními spolužáky nijak nápadné, tady se žádný propastný rozdíl neobjeví,“ domnívá se psycholožka Halíková.

Celý článek naleznete v tištěné podobě časopisu Informatorium 3-8 č. 4/2014 nebo v On-line archivu.


Průměrné hodnocení (0 hlasů): 0, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.



Sdílet na signálech

Komentáře čtenářů

Příspěvků celkem: 0 / nových příspěvků: 0

6666