5000
Předplatné jako dárek Kurz jako dárek Zdrava 5 Kompletní ročník časopisu 2016 Právě vyšel nový speciál Nová Psychologie dnes Psychologické kurzy Ročník 2015

Portál.cz > Časopisy > Informatorium 3-8 > Ukázky > Nápady pro rodičovskou dovolenou

Nápady pro rodičovskou dovolenou

Autor: Jana Pokorná | Datum: 6.4.2011 | Vydání: 4/2011

Říká se, že „malé děti, malé starosti“. Možná na tom něco je. Ze svých zkušeností ale mohu říci, že malé děti přinášejí velké radosti. Je s nimi sice spousta práce, ale také plno legrace.

Když se ale nějaké to „mrně“ objeví ve třídě mateřské školy, už to úplně taková hračka není. Naše školky jsou zařízené na děti, kterým už byly tři roky, a – co si budeme povídat – my učitelky taky. Proto jsem vděčná za každou knížku, v níž najdu nápady, jak pracovat s dětmi, kterým jsou zatím třeba jen dva roky. U nás v menších školkách na vesnicích nebo v malých městech totiž v některých letech máme i takhle malé děti. A co jim nabídnout? Knížka, kterou napsala dětská psycholožka a výtvarnice Veronika Kirchnerová spolu s výtvarnicí Radkou Rubešovou, je – jak z názvu vyplývá – určená hlavně rodičům malých dětí. Ale to nevadí, protože to „svoje“ si v ní najdeme i my předškolní pedagogové.

Knížka nabízí několik desítek tematických celků, které vycházejí z přirozeného běhu kalendářního roku. Obsahuje tedy nápady pro jaro, léto, podzim a zimu. V kapitolách věnovaných ročním obdobím jsou pak ty zmiňované tematické celky, které autorky věnovaly – například – svátkům jara, vodě, duze, procházkám v lukách a polích, ježkům, andělům a čertíkům či společnému muzicírování. V každém tematickém celku nechybí jednoduché vyrábění, řada her a činností a náměty k zamyšlení nad vývojem dítěte. I když některé nápady – například přípravu jídla – ve školce asi neuskutečníme, kniha nám nabízí nepřeberné množství inspirace. Díky tomu, že autorky vedou programy pro rodiče s dětmi, jsou navíc mnohé aktivity vhodné i pro skupiny, tedy ne jen pro dvojici rodič-dítě.

Na knížce je sympatická i její grafická úprava a spousta fotek, které zprostředkovávají tvořivou atmosféru nabízených činností. Líbí se mi také, že autorky pracují s věcmi, jež jsou běžně k dispozici (žádné drahé vybavení a výtvarné potřeby, které se musejí složité shánět), že se snaží podpořit dětskou kreativitu a počítají s bujnou fantazií malých dětí. Knížka určitě osloví rodiče (i prarodiče) malých dětí, ale neměla by chybět ani v knihovničkách mateřských škol a dětských center. Je hravá, milá a plná radosti ze společných činností s malými dětmi.

Veronika Kirchnerová, Radka Rubešová; Praha, Portál 2011


Průměrné hodnocení (0 hlasů): 0, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.Sdílet na signálech

Komentáře čtenářů

Příspěvků celkem: 0 / nových příspěvků: 0

6666