5000
Kurz jako dárek Zdrava 5 Kompletní ročník časopisu 2016 Právě vyšel nový speciál Nová Psychologie dnes Psychologické kurzy Ročník 2015

Portál.cz > Časopisy > Informatorium 3-8 > Ukázky > Naše planeta má svátek

Naše planeta má svátek

Autor: Lenka Ryšavá | Datum: 2.4.2008 | Vydání: 4/2008

Naše málotřídní škola loni v dubnu ožila velkou slávou; čekal nás Den Země, který jsme oslavili s velkou „parádou“. Začali jsme zeleným pondělkem. Při hodině matematiky na děti čekaly pracovní listy ve tvaru stromu.

Teprve až když děti příklady správně vypočítaly, mohly si obrázek vybarvit. V českém jazyce žáci vyplňovali do kytičky odpovědi na hádanky a přísloví o rostlinách. Počasí bylo tento den krásné, slunečné, tak jsme se v hodině prvouky vydali s dětmi na vycházku - poznávat stromy a byliny. Několik bylin jsme si i natrhali, abychom je po návratu do školy dali na vylisování do knih. V hodině výtvarné výchovy jsme společně vytvořili velký listnatý strom. Listy stromu vznikly otisknutím rukou dětí namočených do zelené barvy.

Ve školní družině pokračovalo zelené pondělí vycházkou do blízkého lesa, kde jsme házeli šiškami do stromu nebo hráli další lesní hry. Na školní zahradě jsme si také společnými silami zasadili stromek - třešeň, kterou jsme dostali darem ze školky ovocných stromů v Mezicích. Třešni jsme zazpívali, aby dobře rostla, neublížila jí sucha ani mráz, a pokřtili ji jménem „třešinka Elinka“.

Další den byl ve znamení žluté barvy a na počest slunce, které dává teplo a světlo všemu živému na naší planetě. V českém jazyce a matematice žáci řešili opět úkoly přichystané na pracovních listech, tentokrát ve tvaru sluníčka. Pro čtení jsme použili několik článků z čítanky. Četli jsme také pohádku „Voda a oheň“. V hodině hudební výchovy jsme se naučili novou písničku o Zemi - „Naše Země kulatá“, kterou jsme pak zpívali při každé vhodné příležitosti celý týden. O přestávce jsme se také protáhli při cvičení jógové sestavy „Pozdrav Slunci“. Tu ale znají naše děti už z dřívějška.

Středu jsme věnovali vodě, i proto jsme všichni byli oblečeni do modré. Na tento den jsme měli naplánovanou účast na ekoprojektu DDM Zábřeh „Voda nad zlato“. Počasí jako by s námi také chtělo dodržet vodní téma, pršelo celou noc i dopoledne, a proto jsme museli výlet zrušit a zvolit náhradní program. V matematice si děti samy vyzkoušely, jaké to je vytvořit pracovní list - do deštníků a kapiček vepsat příklady, které potom vypočítaly. V českém jazyce se řešily hádanky, křížovky, doplňovala přísloví a povídalo o vodě. V prvouce jsme se věnovali vodním dopravním prostředkům - ponorkám a lodím. Nezapomněli jsme ani na příběh o Titaniku, největší lodi tehdejší doby, a o jeho tragickém konci. V tento modrý den jsme zaměstnali i naše ruce. Nejdříve jsme si vyrobili velké akvárium z modrého papíru, na který jsme lepili rybičky vystřižené z časopisů. Vyráběli jsme i ve školní družině, kdy jsme z plastových láhví a lepicí fólie vytvořili plasťáky -plastové panáčky, které jsme potom pověsili na školní zahrádku.

Celý článek naleznete v tištěné podobě časopisu Informatorium 3-8 č. 4/2008
nebo v On-line archivu.


Průměrné hodnocení (0 hlasů): 0, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.Sdílet na signálech

Komentáře čtenářů

Příspěvků celkem: 0 / nových příspěvků: 0

6666