5000
Kurz jako dárek Zdrava 5 Kompletní ročník časopisu 2016 Právě vyšel nový speciál Nová Psychologie dnes Psychologické kurzy Ročník 2015

Portál.cz > Časopisy > Informatorium 3-8 > Ukázky > NEŠŤOUREJ SE V NOSE ANEB ETIKETA PRO DĚTI

NEŠŤOUREJ SE V NOSE ANEB ETIKETA PRO DĚTI

Autor: Kateřina Hamplová | Datum: 3.10.2007 | Vydání: 8/2007

Společenská hra pro děti a rodiče o základech slušného chování.

Tato interaktivní výchovná hra je určená pro děti od 4 let. Hra velmi vhodně kombinuje prvky hry a výchovy, navíc velmi intenzivně podporuje komunikaci hráčů, což je také velmi důležité. Hru tvoří 6 velkých hracích karet a 36 samostatných kartičkek. Na kartičkách jsou napsány jednotlivé otázky týkající se správného chování, hrací karty pak obsahují požadovanou odpověď. Zahajující hráč otočí první kartičku s otázkou a ten, kdo má na kartičce příslušný obrázek, musí tuto otázku zodpovědět. Odpoví-li správně, může si kartičku na svou hrací kartu položit a zároveň losuje další kartičku. Kdo jako první svou hrací kartu zaplní, vyhrává.

Tato hra je velmi vhodná pro malé děti, které se hravou formou dozvědí základní pravidla slušného chování. Je ovšem nutné, aby s nimi dospělí protihráči o odpovědích diskutovali, vysvětlovali, proč se dané věci dělají atd. V tomto vidím hlavní přínos celé hry. Hra podporuje komunikaci dětí s dospělými, učí děti formulovat své názory i odpovědi. Samozřejmě že pokud nebude následovat příklad i v realitě a hra zůstane pouze hrou, děti se slušně chovat nenaučí. Pokud však budeme o slušném chování diskutovat, vysvětlovat a mluvit, často si děti samy vzpomenou, jak to vlastně v té hře bylo.

Hra má opravdu největší přínos pro předškolní děti, které ještě neumějí číst, neboť si musí pravidla opravdu zapamatovat. Ovšem i u mladších školáků má tato hra jistě svůj význam. Děti si uvědomí zásady, které je třeba dodržovat při styku s ostatními. V obou případech platí staré známe pravidlo - „opakování matka moudrosti“. A buďte si jisti, že hra bude děti bavit. A pokud chcete, můžete dětem pořídit i „anglickou sestřičku“ této vydařené hry - děti se tak přirozeně seznámí s jednoduchými pokyny a frázemi v angličtině.

Jediným nedostatkem hry je podle mého názoru fakt, že správné řešení je nakresleno na hrací kartě, na kterou se obrázky pokládají, takže při konci hry jsou vidět pouze nesprávné obrázky. Myslím, že výhodnější by bylo, aby děti překrývaly nesprávné situace správnými.

Praha, 4bambini 2006


Průměrné hodnocení (0 hlasů): 0, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.Sdílet na signálech

Komentáře čtenářů

Příspěvků celkem: 0 / nových příspěvků: 0

6666