5000
Kurz jako dárek Kompletní ročník časopisu 2015 Připravujeme nový speciál Psychologické kurzy Ročník 2015

Portál.cz > Časopisy > Informatorium 3-8 > Ukázky > Odpovídáme na vaše dotazy

Odpovídáme na vaše dotazy

Autor: Helena Müllerová | Datum: 3.9.2008 | Vydání: 7/2008

Pracovní posudek

Co je to pracovní posudek a kdy jej zaměstnavatel musí zaměstnanci vydat?

Otázka týkající se posudku o pracovní činnosti je uvedena v § 314, popř. v § 315 zákona č. 262/2006 Sb. (zákoník práce). Zaměstnavatel je povinen vydat pracovní posudek zaměstnanci tehdy, požádá-li o to zaměstnanec, a to do 15 dnů od požádání. Vyžádaný posudek se vydává v době dvou měsíců před skončením zaměstnání, ale ne dříve.

Informace o zaměstnanci

Může zaměstnavatel podávat o zaměstnanci různé informace; například rodiče, kteří vodí děti k nám do MŠ, chtějí vědět, zda mají učitelky vlastní děti. Mohu jim to sdělit?

Zákon č. 101/2000 Sb., o ochraně osobních údajů a o změně některých zákonů, uvádí v § 15, že zaměstnanci správce nebo zpracovatele a další osoby (např. ředitelky MŠ), které přicházejí do styku s osobními údaji, jsou povinni zachovávat mlčenlivost o osobních údajích. Ředitelka MŠ proto nemůže sdělovat rodičům osobní údaje o učitelkách. O tuto informaci může rodič požádat přímo učitelku, pokud mu na tuto otázku odpoví ona sama, je to jen její osobní záležitost.

Zápach cigaretového kouře

Jedna učitelka v naší školce je silná kuřačka. Sice zvládá pracovní dobu bez cigaret, je ale silně cítit kouřem, na což si stěžují nejen její kolegyně, ale už i rodiče. Jak mám tuto situaci řešit? Jinak jde o velmi dobrou pracovnici, má požadovanou kvalifi kaci a pracuje nad rámec svých povinností.

Z hlediska pracovního práva je zakázáno kouření na pracovišti podle § 106 odst. 4 písm. e) ZP. Povinnost zaměstnavatele zajistit, aby se nekouřilo na pracovišti, vymezuje § 103 odst. 1 písm. l). Jestliže pracovnice neporušila tento zákaz, neporušila pracovněprávní předpis. Doporučujeme o této nespokojenosti ze strany rodičů informovat dotyčnou učitelku, popř. situaci řešit v rovině občanského práva.

Zvýšení úvazku

Mám mezi zaměstnanci učitelku, která pracuje na zkrácený úvazek (75 %). Potřebuji, aby si úvazek zvýšila, protože se změnily počty dětí, ale ona to odmítá. Je její přístup důvodem pro vypovězení pracovního poměru? Jak mám postupovat?

V daném případě jde o změnu obsahu pracovního poměru, na které se musí zaměstnavatel a zaměstnanec dohodnout - viz § 40 ZP. Nedojdeli k dohodě, nejsou dány důvody pro výpověď z pracovního poměru, protože zaměstnanci se nesnižuje rozsah pracovních úkolů. Změna pracovní smlouvy musí být písemná.

Celý článek naleznete v tištěné podobě časopisu Informatorium 3-8 č. 7/2008
nebo v On-line archivu.


Průměrné hodnocení (0 hlasů): 0, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.



Sdílet na signálech

Komentáře čtenářů

Příspěvků celkem: 0 / nových příspěvků: 0

6666
Přijďte na kurzy v Portálu! Čtěte nás online!