5000
Předplatné jako dárek Kurz jako dárek Zdrava 5 Kompletní ročník časopisu 2016 Právě vyšel nový speciál Nová Psychologie dnes Psychologické kurzy Ročník 2015

Portál.cz > Časopisy > Informatorium 3-8 > Ukázky > Pedigová sluníčka

Pedigová sluníčka

Autor: Markéta Lukáčová | Datum: 4.6.2008 | Vydání: 6/2008

Rašící zelené větvičky stromů a keřů v zahradách nám v tuto roční dobu poskytnou nejen vyhledávaný stín a ochranu před stále intenzivnějšími slunečními paprsky, ale mohou posloužit i jako materiál ke tvoření.

Stáčení, proplétání a obtáčení svěže zelených a pružných šlahounů například popínavých rostlin typu vistárie či podražec může nabídnout i hodiny plné hraní si s fantazií a tvorby roztomilých drobností pro zkrášlení zdí či stolů. Při výběru vhodných rostlin dbejte na to, aby jejich dřevo nebo míza například nedráždily pokožku. Pozor, břečťan je dokonce jedovatý a stejně tak i semena vistárie.

Vhodnou alternativu zvláště pro menší děti představuje pedig. Jedná se o běžně dostupný přírodní materiál, který se používá pro výrobu košíků, ošatek, podnosů apod. K dostání je jak v přírodní barvě, tak již barvený. Obarvit si jej samozřejmě lze i podle vlastní potřeby v teplé lázni (těsně pod bodem varu) například barvami na textil (Cheds, Duha, Iberia). Přibližně po deseti minutách louhování ještě přisypte lžičku soli. Ustálení barvy se provádí propláchnutím v octové vodě. Průměr pedigových prutů se pohybuje od jednoho do deseti milimetrů a právě s jemným proutkem se pracuje velmi příjemně, téměř jako s měkkým měděným drátem. Důležité je říci, že po celou dobu „pletení“ je zapotřebí, aby byl pedig vlhký. V tomto případě se neláme a nepraská. Před započetím práce jej tedy nechte chvíli ponořený ve vlažné vodě, v průběhu pak můžete výrobek občas „orosit“ vodou například za použití flakonu od parfému. Zvolíte-li jednoduchý výrobek, vystačíte si skutečně jen s jediným nástrojem, a to štípacími kleštěmi. (Pro zapíchnutí okvětních lístků a listů do korkové zátky bylo ještě použito šídlo.) Pedigové výrobky je možné doplnit a zpestřit například dřevěnými korálky různých rozměrů. Stejně tak budou dětskou fantazii určitě rozvíjet a proutí doplňovat i různé dřevěné zbytky a odpadové kousky z výroby, které se ve větších baleních prodávají jako mix v prodejnách s výtvarným materiálem.


Průměrné hodnocení (0 hlasů): 0, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.Sdílet na signálech

Komentáře čtenářů

Příspěvků celkem: 0 / nových příspěvků: 0

6666