5000
Předplatné jako dárek Kurz jako dárek Zdrava 5 Kompletní ročník časopisu 2016 Právě vyšel nový speciál Nová Psychologie dnes Psychologické kurzy Ročník 2015

Portál.cz > Časopisy > Informatorium 3-8 > Ukázky > Pěstounská péče a adopce

Pěstounská péče a adopce

Autor: Jana Pokorná | Datum: 6.6.2012 | Vydání: 6/2012

Cesta k dítěti není vždycky jednoduchá. Někteří lidé se potýkají s neplodností nebo nechtějí mít vlastní potomky, protože by jim mohli předat genetickou poruchu. Také ale známe lidi, kteří si ke svým biologickým potomkům „přiberou“ další děti.

Pěstounská péče a adopce

Cílovou skupinou knížky, kterou zde představuji, nejsou jen adoptivní rodiče a pěstouni, ale také pomáhající profesionálové, kteří přijdou s náhradními rodiči a dětmi, které jim jsou svěřeny, do styku. Autorka knihy je zkušená pěstounka Dagmar Zezulová, která s manželem vychovává kromě dětí, jež se jim narodily, i několik dalších, které mají v pěstounské péči. V knize tedy vychází z konkrétních zkušeností, které nasbírala nebo o které se s ní podělili další adoptivní rodiče a pěstouni.

Autorka v knize vysvětluje, v čem spočívá pěstounská péče a adopce, vysvětluje rozdíly mezi těmito formami náhradní rodinné péče a popisuje, čím procházejí zájemci o přijetí dítěte. Za velmi důležitou považuji kapitolu věnovanou příchodu dítěte do rodiny. I když se budoucí pěstouni a adoptivní rodiče na dítě těší a připravují, čeká na ně adaptace, která nebývá úplně jednoduchá. Dagmar Zezulová se věnuje také očekáváním, jež budoucí náhradní rodiče mají, a hodně prostoru věnuje traumatům, jež si dítě prožilo během ústavní péče. Podle Dagmar Zezulové může právě deprivace v raném dětství vést k řadě problémů, které pak náhradní rodiče velmi zaskočí. Může to být agresivita, sebepoškozování nebo krádeže a řada dalších obtíží. Autorka se věnuje i pěstounkám a adoptivním matkám, které vychovávají děti samy. Jednu kapitolu Dagmar Zezulová věnovala legislativní problematice související s náhradním rodičovstvím a nezapomněla ani na nové formy péče o opuštěné děti (pěstounská péče na přechodnou dobu nebo hostitelská péče). Kromě rad týkajících se problematicky náhradní rodinné péče dostávají čtenáři ještě jedno cenné doporučení: pokud přijali do své péče dítě, neměli by myslet jen na ně, ale také na sebe. Pěstouni nebo adoptivní rodiče totiž mohou vyhořet, nebo vyhoří jejich vzájemný vztah. Neměli by proto pečovat jen o přijaté děti, ale o sebe samé i o sebe navzájem. Velmi čtivou knihu plnou příběhů ze života náhradních rodin bych doporučila nejen zájemcům o náhradní rodinnou péči, ale také učitelům a vychovatelům, kteří mohou s dětmi, které vychovávají pěstouni nebo adoptivní rodiče, přijít do kontaktu.

Dagmar Zezulová; Praha, Portál 2012

Celý článek naleznete v tištěné podobě časopisu Informatorium 3-8 č. 6/2012 nebo v On-line archivu.


Průměrné hodnocení (0 hlasů): 0, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.Sdílet na signálech

Komentáře čtenářů

Příspěvků celkem: 0 / nových příspěvků: 0

6666