5000
Kurz jako dárek Zdrava 5 Kompletní ročník časopisu 2016 Právě vyšel nový speciál Nová Psychologie dnes Psychologické kurzy Ročník 2015

Portál.cz > Časopisy > Informatorium 3-8 > Ukázky > Petřík má doma dvě maminky

Petřík má doma dvě maminky

Autor: PhDr. Daniela Kramulová | Datum: 9.5.2014 | Vydání: 5/2014

Dětí, které žijí se dvěma maminkami nebo naopak se dvěma tatínky, není mnoho. Přesto se s nimi občas můžeme v mateřské škole setkat. Máme v takovém případě s dětmi mluvit o tématu sexuální orientace, přestože bychom to jinak v plánu vůbec neměli?

Petřík má doma dvě maminky

Homosexuální páry, které vychovávají děti předškolního věku, tvoří v Česku častěji dvě maminky než dva tatínkové. Není to ani tak tím, že by homosexuální muži děti nechtěli, ale příležitostí mají méně. Žena může počít dítě s partnerem, se kterým se rozejde a s mnohem větší pravděpodobností získá malé dítě do trvalé péče. Biologický otec může být konec konců „účelovým partnerem“ jen k této příležitosti, další možností je umělé oplodnění. Vzhledem k tomu, že adopce nejsou v Česku homosexuálním párům umožněny, šance dvou gayů vychovávat dítě skutečně odmalička jsou podstatně horší.

Výhoda anonymity a tolerance

„Při své práci jsem se s několika lesbickými páry jako s rodiči už setkala, ale málokdy ženy při oficiálním kontaktu se školkou své partnerství rovnou uvádějí. Při nástupu dítěte do školky se vyplňují formuláře s údaji o biologických rodičích a než učitelka pozná, že otec v rodině nefunguje, že jeho roli zaujímá druhá matka, může to trvat dost dlouho. A mnohdy to učitelku ani nenapadne. Vzpomínám si na lesby, které deklarovaly, že spolu bydlí jako kamarádky. Každá z nich měla vlastní dítě, jedno chodilo do školky, druhé na první stupeň základní školy. Nejspíš svůj vztah oficiálně nepřiznaly kvůli tomu, aby ochránily své děti před nežádoucím zájmem,“ domnívá se poradenská psycholožka PhDr. Ivana Halíková.

Obecně můžeme říct, že s dětmi homosexuálních rodičovských párů se mohou setkat spíš učitelky mateřských škol ve větších městech než na vesnicích. Důvodem je jednak větší anonymita, ale i názorové tolerance. „V generaci mladých lidí, ale i čtyřicátníků či padesátníků se, zvlášť ve městech, už prakticky nesetkáváme s vyhraněnými homofobními postoji. Mám zkušenosti z Prahy, kde děti lesbických párů ve školce vůbec nemají problémy typu pomlouvání rodičů nebo výsměch. Na vesnici a v maloměstě asi můžeme narazit na rigidnější názory. Právě proto tu, myslím si, homosexuální páry s dětmi bydlí jen výjimečně,“ konstatuje psycholožka.

A pokud nevznikne žádný problém, není třeba ani nic řešit. „Dnešní děti jsou zvyklé na různá rodinná uspořádání. Rodiče se rozvádějí, navazují nové vztahy, není žádnou vzácností mít maminku i macechu a dvojnásobný počet babiček. Dítě se dvěma maminkami v jedné domácnosti není ostatním holčičkám a klukům nijak zvlášť nápadné,“ konstatuje doktorka Halíková. Nicméně pokud by učitelka měla pocit, že by reagovat přece jen měla, stačí prostě konstatovat, že rodiny bývají různé, že spolu žije tatínek s maminkou – muž a žena, protože se mají rádi, ale někdy se mají rády dvě ženy nebo dva muži. „Předškolní děti to přijmou jako fakt, tyhle záležitosti je v podstatě moc nezajímají, nemají důvod to nějak detailně zkoumat,“ dodává odbornice.

Homofobní „knoflíková válka“

„Impotente, impotente!“ – vybavuje se mi úvodní scéna ze stařičkého filmu Knoflíková válka, kdy klučík nadšeně křičí na otce neznámé (nejspíš i trochu zakázané a ´pikantní´) slovo a čeká, jakou vyvolá odezvu. Není tak těžké představit si podobný scénář i v mateřské škole – Honzík jednou vletí do třídy, poskakuje kolem Petříka a křičí: „Von žije s lesbama! Von žije s lesbama!“ Nejspíš to slovo taky jen zaslechl v hovoru dospělých. Buď znělo jako něco, co se nemá říkat moc nahlas, nebo jako trochu tajemná kritika. Každopádně pokušení vyzkoušet, jakou reakci vyvolá, je velké… To je jednoznačně situace, na kterou učitelka reagovat musí.

Celý článek naleznete v tištěné podobě časopisu Informatorium 3-8 č. 5/2014nebo v On-line archivu.


Průměrné hodnocení (0 hlasů): 0, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.Sdílet na signálech

Komentáře čtenářů

Příspěvků celkem: 0 / nových příspěvků: 0

6666