5000
Předplatné jako dárek Kurz jako dárek Zdrava 5 Kompletní ročník časopisu 2016 Právě vyšel nový speciál Nová Psychologie dnes Psychologické kurzy Ročník 2015

Portál.cz > Časopisy > Informatorium 3-8 > Ukázky > Písničky na hraní

Písničky na hraní

Autor: Jana Pokorná | Datum: 6.6.2014 | Vydání: 6/2014

Zpěvník a učební pomůcka v jednom, tak autoři nové knihy písniček pro děti nazvali výsledek své práce. V knize zkušeného textaře Robina Krále a hudebníka Jiřího Pazoura se hudba pro děti prolíná s dalšími aktivitami a především s vtipem a zábavou.

Písničky na hraní

Písničky na hraní rozhodně nikoho nebudou nudit. Proč? Třeba proto, že na přiloženém CD najdeme všechny písničky z knížky, které nazpívali známí a dětmi oblíbení interpreti jako Magda Reifová nebo Petr Vacek. Už to je „sázka na jistotu“, protože kromě kvalitního podání jednotlivých písní zmínění interpreti mají smysl pro humor a dokážou z písničky vytěžit, co se dá. Každou písničku také doplňují zábavné činnosti. K písničce Kreslení, ve které se zpívá o spoustě způsobů, jimiž můžeme kreslit. Děti se v následujících aktivitách seznamují s různými výtvarnými technikami a mají za úkol vysvětlit například to, co mají společného malování a fotografování. Procvičí si také svůj postřeh, protože budou odpovídat na otázky, které vycházejí z textu písně. A nechybí ani hudební úkoly – děti zakreslují různé tóny a s učitelkou si vysvětlují, co znamená pomlka.

Každou kapitolu knihy uvádí autorská písnička, na kterou navazují velmi pestré činnosti. Autoři v písničkách využívají i slova, která děti pravděpodobně ještě neznají, například rodokmen, nebo se setkají s příslovími a rčeními a budou společně hledat jejich význam. Všechny činnosti jsou označeny piktogramy, které symbolizují typ aktivity nebo její náročnost. Nechybí notové záznamy jednotlivých písní. Ty mohou učitelé využít k doprovodům dětí při zpěvu. Autoři volili hlasové polohy, které jsou z hlediska pěveckého rozsahu nejvhodnější pro dětský hlas. Nemusíme se tedy obávat, že by děti písničky „neuzpívaly“. Knihu uvítají všichni pedagogové mateřských škol, kteří by rádi obohatili svůj repertoár a chtějí dětem nabídnout více než „jen“ společné zpívání. Přidanou hodnotou knihy jsou sympatické ilustrace Patricie Koubské, která vtip, jež je obsažený v písničkách, ztvárnila ve svých obrázcích.

Robin Král, Jiří Pazour - Praha, Portál 2014


Průměrné hodnocení (2 hlasů): 5, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.Sdílet na signálech

Komentáře čtenářů

Příspěvků celkem: 0 / nových příspěvků: 0

6666