5000
Kurz jako dárek Zdrava 5 Kompletní ročník časopisu 2016 Právě vyšel nový speciál Nová Psychologie dnes Psychologické kurzy Ročník 2015

Portál.cz > Časopisy > Informatorium 3-8 > Ukázky > Po stopách Karla IV.

Po stopách Karla IV.

Autor: Jana Pokorná | Datum: 3.3.2016 | Vydání: 3/2016

O tom, že letos si připomínáme 700. výročí narození Karla IV., jistě téměř každý ví. Jak ale tohle významné výročí a především velkou osobnost, jíž král český a císař římský byl, přiblížit dětem?

Po stopách Karla IV.

Užitečným pomocníkem je vydařená výpravná knížka, která děti seznamuje s důležitými momenty ze života Karla IV. Slavný panovník byl jako každý z nás nejdřív miminkem a malým dítětem. Kniha tedy začíná dětstvím Karla IV. a přibližuje malým čtenářům, jak žili jejich vrstevníci ve středověku. Děti jistě překvapí, jak vzdělaný byl Karel IV. a kolik cizích jazyků ovládal, i jaké dovednosti si musel už v raném věku osvojit. Z malého chlapce se stal muž a autorka s ilustrátorkou i další události z Karlova života přibližují zábavnou formou. V knize kromě krátkých textů najdeme řadu hádanek, doplňovaček a dalších úkolů a text je přizpůsoben možnostem malých čtenářů. Kromě toho, že kniha seznamuje s životem slavného panovníka, v ní najdeme i řadu informací o době, kdy Karel IV. žil, o významných stavbách, které v ní vznikly, i o tom, jak se žilo obyčejným lidem. V knize najdeme i pověsti, například známé vyprávění o vajíčkách, která byla použita při stavbě Karlova mostu, nebo o slavících na Křivoklátě.

Výpravná kniha plná zajímavých a přístupnou formou zpracovaných informací ze života Karla IV. osloví především mladší školáky, ale mnohé aktivity a také příběhy zaujmou i předškolní děti. Podle mého názoru ji lze skvěle využít například pro zpracování delšího tematického celku, který může mít ve škole podobu projektového dne nebo týdne a u nás ve školce týdenního vzdělávacího plánu. Hodí se pro společné čtení i jako inspirace pro činnosti, které se v letošním roce, kdy si naše země připomíná významné okamžiky z našich dějin, jistě objeví ve vzdělávací nabídce většiny škol. A mnohé o Karlu VI. se z ní dozvíme i my, dospělí.

Lenka Pecharová - Praha, Portál 2016


Průměrné hodnocení (1 hlasů): 5, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.Sdílet na signálech

Komentáře čtenářů

Příspěvků celkem: 1 / nových příspěvků: 1

  • komentář ke knize 21.3.2016, 14:07 Zobrazit

6666