5000
Předplatné jako dárek Kurz jako dárek Zdrava 5 Kompletní ročník časopisu 2016 Právě vyšel nový speciál Nová Psychologie dnes Psychologické kurzy Ročník 2015

Portál.cz > Časopisy > Informatorium 3-8 > Ukázky > Pokud je někdo outsider, pochopitelně touží jím nebýt

Pokud je někdo outsider, pochopitelně touží jím nebýt

Autor: Marie Těthalová | Datum: 5.5.2017 | Vydání: 5/2017

Frida Nilsson, se kterou se uvidíme na pražském Světě knihy, je českým čtenářům dobře známa. Její knížky pro děti pojednávají o neobyčejných vztazích a o překonávání nesnází.

Pokud je někdo outsider, pochopitelně touží jím nebýt

V češtině zatím vyšly vaše knihy Gorila a já a Piráti z Ledového moře a chystají se Vránova dobrodružství. Jejich hrdinové nemají na růžích ustláno, život se s nimi nemazlí. Proč jste jim „dala do vínku“ složitý osud?

Z mého pohledu spolu příběhy Jonny a Vrány hodně souvisí, protože pojednávají o někom, kdo hledá sounáležitost. Obě postavy touží po někom, koho v průběhu příběhu najdou. Siri musí čelit jiné výzvě, té hrozí, že sounáležitost, kterou už má, bude vlivem vnější hrozby zničena. Vydává se však na dlouhou cestu spíše kvůli svému idealismu a smyslu pro spravedlnost – a přirozeně z lásky k sestře. V předchozích knihách jsem se hodně zabývala touhou po sounáležitosti, ale v poslední době knihy pojednávají spíše o rozhodování, kterou cestou se vydat, o touze zachovat se správně, ale také o obtížích spojených s touto volbou. Možná se můj přístup k této otázce změnil, protože se mi narodily děti, kdoví…

Být outsiderem není jednoduché. Co dává hrdinům vašich knih sílu poprat se s osudem?

Myslím si, že pokud se někdo cítí jako outsider, pak je jednou z jeho nejsilnějších pohnutek touha jím nebýt. Všichni lidé podle mého názoru nějakým způsobem touží po sounáležitosti a životu v souvislostech. I ti nejmorousovatější spisovatelé hledají kontakt prostřednictvím svých textů. Považuji psaní za podanou ruku, za přání být viděna a potvrzena – aniž by bylo nutné se kvůli tomu sejít s čtenářem osobně.

Jonna, hrdinka knihy Gorila a já, bojuje s tím, co trápí spoustu dětí, které se nikdy neocitly v tak vypjaté situaci jako ona. Přilne k někomu, kdo není úplně standardní, za koho se trochu stydí. Kdyby měla rodiče, jistě by jí přátelství s Gorilou rozmlouvali. Měla jste jako dítě podobný vztah k někomu, kdo se rozumným dospělým nelíbil, koho považovali za divného? Sama jsem se jako malá kamarádila s holkou z dětského domova, kterou mí rodiče také moc nevítali, našemu kamarádství moc nerozuměli.

Jako dítě jsem byla ve velmi těsném styku s osobou, která byla nesmírně rozumná, ale zároveň se odlišovala od „všech ostatních“ – se svým tatínkem. Příběh o Jonně a Gorile skutečně v mnoha ohledech pojednává o mně a o mém otci. Můj tatínek chodil ve starém, obnošeném lodenovém kabátě, přestože ostatní tatínkové nosili moderní bundy pastelových barev. Můj tatínek jezdil v rezavém oranžovém LandRoveru, ostatní tatínkové v moderních saabech. Můj tatínek nesnášel sport – a veškeré zábavné programy v televizi – a věnoval se psaní a olejomalbě. Nebylo pro mě vždycky jednoduché být pyšná na tatínka, který byl tak odlišný. Tehdy ne. Až teď.

Hrdinky Pirátů z Ledového moře zažívají dobrodružství, které zažije málokteré dítě. Hledání sourozence, kterého unesli piráti, úplně nepatří mezi klasické dětské zážitky. Zásadní je, alespoň pro mě, motiv sesterství, sourozenecké svornosti. Sourozenci se ale také někdy hádají, perou… Dělají, nebo dělaly by něco takového i Siri a Miki? V knize jsem to nenašla, ale co kdyby…

Žádné sourozence nemám, a když jsem byla malá, v sousedství nebydlely žádné děti, s nimiž bych si hrála. Musela jsem se zabavit sama, a tak jsem hodně četla, mými kamarády byla naše domácí zvířata. V době, kdy jsem psala příběh o Miki a Siri, jsem ještě nezažila pevnou lásku, která může vzniknout mezi dvěma sourozenci. Teď, když mám dva kluky, často to vidím – i když se láska samozřejmě často mísí se soupeřením. Vztah mezi Miki a Siri se podle mě liší od „běžných“ sourozeneckých vztahů, protože Siri byla ve vztahu k Miki nucena přijmout mateřskou roli – a navíc nese velkou zodpovědnost, protože se stará o rodinu.

Celý článek naleznete v tištěné podobě časopisu Informatorium 3-8 č. 5/2017 nebo v On-line archivu.


Průměrné hodnocení (0 hlasů): 0, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.Sdílet na signálech

Komentáře čtenářů

Příspěvků celkem: 0 / nových příspěvků: 0

6666