5000
Předplatné jako dárek Kurz jako dárek Zdrava 5 Kompletní ročník časopisu 2016 Právě vyšel nový speciál Nová Psychologie dnes Psychologické kurzy Ročník 2015

Portál.cz > Časopisy > Informatorium 3-8 > Ukázky > Pokusy nás baví

Pokusy nás baví

Autor: Hana Slaná | Datum: 27.10.2006 | Vydání: 9/2006

Asi všichni víme, že děti mají rády pokusy, experimenty a zkoumání všeho druhu. Zaberou se do činnosti, která je baví, a ani si neuvědomí, že se při tom vlastně učí.

Při pokusech a experimentech nesmíme zapomenout na bezpečnost malých „vědců“. Místo bílých plášťů jim budou stačit stará trička, pochopitelně je nenecháme manipulovat s chemikáliemi (těmi jsou i potravinářské barvy).

Barevné květiny

Potřeby: květina (narcis, kopretina, bílý karafiát nebo bílá růže), potravinářská barva, voda.
Postup: Do zavařovací láhve nalijeme vodu a obarvíme ji potravinářskou barvou. Stonky květin seřízneme šikmo a dbáme na to, aby měly velkou řeznou plochou. Květinu postavíme do barevné vody, květina postupně nasává barvu a pro její úplné zbarvení může pokus trvat až 3 dny.

Schovaná barva

Potřeby: savý papír, fix, inkoust, sklenice s vodou.
Postup: Savý papír rozstříháme na proužky. Nakreslíme na ně fixem nebo inkoustem kruh, čtverec či jiný geometrický tvar a konec proužku ponoříme do sklenice s vodou. Voda začne velmi brzy vzlínat a vytvoří zajímavý obrazec.

Haló, haló, co se stalo?

Potřeby: dva umělohmotné kelímky, provázek.
Postup: Do dna kelímků uděláme otvor a provlečeme jím provázek. V tu chvíli je již telefon hotový, stačí jen provázek napnout.

Fazoloví vzpěrači

Potřeby: deset suchých fazolí, párátka, drobné mince, podnos s hlínou na zasazení fazolí.
Postup: Fazole přes noc namočíme, pak je zasadíme do hlíny, zasypeme a nad každou zasazenou fazoli dáme minci, které uděláme plůtek ze čtyř párátek. Stejně zasadíme všechny fazolky. Pak už jen zaléváme a pozorujeme - každá fazole má jinou sílu, takže se máme na co těšit.

Celý článek naleznete v tištěné podobě časopisu Informatorium 3-8 č. 9/2006
nebo v On-line archivu.


Průměrné hodnocení (0 hlasů): 0, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.Sdílet na signálech

Komentáře čtenářů

Příspěvků celkem: 0 / nových příspěvků: 0

6666