5000
Předplatné jako dárek Kurz jako dárek Zdrava 5 Kompletní ročník časopisu 2016 Právě vyšel nový speciál Nová Psychologie dnes Psychologické kurzy Ročník 2015

Portál.cz > Časopisy > Informatorium 3-8 > Ukázky > Polštářky z batikovaného hedvábí

Polštářky z batikovaného hedvábí

Autor: Markéta Lukáčová | Datum: 9.4.2009 | Vydání: 4/2009

Blíží se období, kdy nejedna třída vyrazí na školu či školku v přírodě. Ti menší budou možná poprvé sami několik dní bez rodičů. Rychlé aklimatizaci může pomoci plyšák, se kterým spí doma v postýlce, nebo například nový, vlastnoručně vyrobený polštářek.

Do této textilní dílničky se mohou zapojit i maminky; mohou do školky přijít spolu se svými dětmi a polštářky s nimi obarvit, ušít a potisknout. Nejjednodušší technikou pro plošné barvení polštářků (v našem případě hedvábných polotovarů s již všitým zipem uprostřed) bude patrně batika napařovacími barvami na hedvábí. Hedvábný produkt nejprve namočte do octové vody (1 : 10 naředěný ocet s vodou), polštářek smotejte, vyvažte gumičkami nebo jen volně rozložte do plastových misek či na starý skleněný talíř, který už nebudete používat k podávání jídla.

Takto připravené hedvábí pokapejte kapkami barvy na hedvábí, která se fixuje parou. Barvy lze také volně nanášet štětcem. Polštářek částečně přikryjte víčkem nebo mikrotenovým sáčkem s otvory pro unikání přebytečné páry a vložte do mikrovlnné trouby nastavené na výkon 350–600 W na dobu cca 2–4 minuty. Intenzita výkonu a délka zapékání závisejí na použitém hedvábí, tedy jeho velikosti a síle, a dále na typu trouby. Doporučujeme barvení nejprve otestovat na kousku hedvábí. Hotový polštářek vypláchněte a ještě vlhký vyžehlete. Sešití polštářku otočeného lícem k druhé lícové straně zvládnou i prvňáčci.

Polštářky je také možné ještě před sešitím dekorovat tiskem razítky se zahuštěnou barvou na hedvábí, která se fixuje zažehlováním, nebo přímo hustými barvami na textil. V obou případech je dobré pod polštářek podložit nějaký starší savý textil, aby se otištěné motivy nerozpíjely. Fixace barev se provádí nejlépe žehličkou přes papír na pečení průběžně po dobu přibližně čtyř minut.

Průměrné hodnocení (0 hlasů): 0, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.Sdílet na signálech

Komentáře čtenářů

Příspěvků celkem: 0 / nových příspěvků: 0

6666