5000
Předplatné jako dárek Kurz jako dárek Zdrava 5 Kompletní ročník časopisu 2016 Právě vyšel nový speciál Nová Psychologie dnes Psychologické kurzy Ročník 2015

Portál.cz > Časopisy > Informatorium 3-8 > Ukázky > PRANOSTIKY A HRY NA CELÝ ROK

PRANOSTIKY A HRY NA CELÝ ROK

Autor: Marie Těthalová | Datum: 28.2.2007 | Vydání: 2/2007

Víte, proč se říká „Na Hromnice - o hodinu více“ nebo „Svatá Anna - chladna zrána“? A neříkáme, že „svatý Martin přijíždí na bílém koni“ už jen ze zvyku, aniž bychom se zamysleli, jaký má toto rčení význam? Lidové pranostiky však nejsou jen anachronismem, roztomilým přežitkem, který je odsouzen k zapomenutí.

Známější i méně známá lidová rčení najdeme v knize Pranostiky a hry na celý rok. Iva Maráková nás v ní provede celým rokem a vysvětlí nejen nám, ale hlavně dětem kontext jednotlivých pranostik.

Každá pranostika je nejprve uvedena krátkým příběhem, z něhož vyplyne její význam. A aby se děti při seznamování s pranostikami nenudily, nabízí autorka krátkou hru, která se k pranostice vztahuje. Hry jsou akční a vtipné a můžeme je pochopitelně využít nezávisle na pranostice.

Tečkou za každou pranostikou je jednoduché tvoření a pak povídání nejen o smyslu lidového rčení, ale i o dětských pocitech, zkušenostech nebo starostech.

Knížka plná lidové moudrosti i současné hravosti se může stát naším průvodcem pro celý rok. Pranostikami můžeme uvést výchovný celek, zapracovat je do projektů nebo je využít, když si s dětmi povídáme v ranním komunikačním kruhu.

Iva Maráková Praha, Portál 2006, 144 s.


Průměrné hodnocení (0 hlasů): 0, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.Sdílet na signálech

Komentáře čtenářů

Příspěvků celkem: 0 / nových příspěvků: 0

6666