5000
Předplatné jako dárek Kurz jako dárek Zdrava 5 Kompletní ročník časopisu 2016 Právě vyšel nový speciál Nová Psychologie dnes Psychologické kurzy Ročník 2015

Portál.cz > Časopisy > Informatorium 3-8 > Ukázky > Předškolák s problémovým chováním

Předškolák s problémovým chováním

Autor: Jana Pokorná | Datum: 5.9.2012 | Vydání: 7/2012

Zlobí, ruší, neposlouchá… Co s ním uděláme? Kdyby existovaly jasné recepty, jak „zpacifi kovat“ dítě, které se nechová podle našich představ, byla by naše práce mnohem snazší. Tak jednoduché to ale není, už proto, že problémové chování má řadu příčin. Můžeme se setkat s dítětem, které zlobí, protože má zdravotní problém, na nějž se ještě nepřišlo, nebo se u nich doma objevily nějaké problémy, či se mu nikdo nevěnuje.

Předškolák s problémovým chováním

Zkušená speciální pedagožka Zdeňka Michalová ve své nové knížce představuje problémové chování předškolních dětí ze všech možných úhlů. Díky velkému množství kazuistik může ilustrovat celou škálu dětského „zlobení“. Vysvětluje také, že za „zlobením“ nestojí jen vnější okolnosti, jako například nepříznivá rodinná situace, ale také konstituce dítěte. Některé děti „přežijí všechno“ a jiné i na nepatrnou změnu reagují změnou svého chování.

Pochopit příčiny problémového chování dítěte a porozumět tomu, co se s ním děje, by nešlo bez znalosti jeho psychického vývoje a také bez pochopení společenského kontextu, v němž se dnešní rodiny nacházejí. Michalová proto ve své knize zabrousí i do vývojové psychologie a sociologie. Nechybí ani přehled různých vývojových problémů, s nimiž se můžeme setkat a které mohou být příčinou problémového chování – například poruch autistického spektra. Čtenáře ale stejně nejvíce zajímá, jak pracovat s dětmi, které se nechovají podle našich představ.

Zdeňka Michalová opakovaně upozorňuje na to, že řešit bychom měli nikoli dítě, ale jeho chování. Několika kazuistikami také dokládá, že dítě někdy dostane nálepku potížisty ne kvůli svému chování, ale vinou jisté přecitlivělosti pedagoga. Zdůrazňuje také, že k nápravě chování je potřeba spolupráce všech zúčastněných. „Výchova v mateřské škole je otevřený systém, jenž se přibližuje rodinné výchově a s rodinou jako rovnocenným partnerem úzce spolupracuje. Spolupráce je nezbytnou podmínkou pro správnou výchovně-vzdělávací činnost učitelky s kterýmkoli dítětem docházejícím do mateřské školy,“ píše Zdeňka Michalová.

Knížka Předškolák s problémovým chováním osloví především předškolní pedagogy. Je to odborná publikace plná lidsky napsaných příběhů dětí, které zlobí a jejich okolí si s nimi neví rady. Musím říci, že když jsem si přečetla některé kazuistiky, připadali mi moji zlobivci najednou jako andílci. Podle mého názoru by kniha neměla chybět v knihovně žádné mateřské školy.

Zdeňka Michalová

Praha, Portál 2012

Celý článek naleznete v tištěné podobě časopisu Informatorium 3-8 č. 7/2012 nebo v On-line archivu.


Průměrné hodnocení (0 hlasů): 0, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.Sdílet na signálech

Komentáře čtenářů

Příspěvků celkem: 0 / nových příspěvků: 0

6666