5000
Kurz jako dárek Zdrava 5 Kompletní ročník časopisu 2016 Právě vyšel nový speciál Nová Psychologie dnes Psychologické kurzy Ročník 2015

Portál.cz > Časopisy > Informatorium 3-8 > Ukázky > Přehled speciální pedagogiky

Přehled speciální pedagogiky

Autor: Jana Pokorná | Datum: 7.3.2014 | Vydání: 3/2014

Speciální pedagogika je široký obor, který v sobě spojuje řadu podoborů. Rámcové kompendium, které vytvořil tým vysokoškolských pedagogů a zároveň odborníků z praxe, nabízí exkurz do všech speciálněpedagogických disciplín a přidává přehled terapií, jež se ve speciální pedagogice používají.

Přehled speciální pedagogiky

Nechybí kapitola věnovaná speciálněpedagogické andragogice, což je relativně mladý obor, který se však již prosazuje na jednotlivých vysokých školách a především v praxi. Není divu. Předmětem speciálněpedagogického působení totiž nejsou jen děti, dospívající a dospělí, ale také staří lidé. V knize dále najdeme kapitolu věnovanou alternativní a augmentativní komunikaci a také přehled možností studia speciální pedagogiky na vysokých školách v České republice. Knihu uzavírá slovníček pojmů.

Kniha se drží klasického rozdělení podle pedií, najdeme zde tedy kapitoly věnované psychopedii, somatopedii, logopedii, surdopedii, tyflopedii a etopedii. Autoři jednotlivých kapitol vždy charakterizují daný podobor a také vysvětlují, komu se specialisté, tedy logopedi, surdopedi a další speciální pedagogové věnují. Dozvíme se, jak se klasifikují jednotlivá postižení a jejich stupně a také jak je třeba s lidmi s určitým handicapem pracovat. V jednotlivých kapitolách najdeme nejen příklad z praxe, ale také kontrolní otázky a též informace například z oblasti legislativy. Velkou předností knihy je současná terminologie a také vysoká odbornost jednotlivých kapitol. Ostatně když si projdeme autorský kolektiv a vyhledáme jeho jednotlivé členy, zjistíme, že se jedná o vedoucí kateder či oddělení a skutečné odborníky v daném odvětví. Autoři jednotlivých kapitol také směrují čtenáře k dalšímu studiu, a to nejen přehledem literatury, ale také poznámkami týkajícími se provázanosti jednotlivých podoborů speciální pedagogiky s dalšími vědními obory, jakými je medicína, sociální práce a podobně.

Kniha je podle autorů určena především studentům a zájemcům o studium. Jistě ji ale využijí také speciální pedagogové z praxe. Může jim posloužit jako „referenční příručka“, s jejíž pomocí si ověří, co si pamatují z dob svého studia.

Milan Valenta a kol. - Praha, Portál 2014


Průměrné hodnocení (0 hlasů): 0, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.Sdílet na signálech

Komentáře čtenářů

Příspěvků celkem: 0 / nových příspěvků: 0

6666