5000
Kurz jako dárek Zdrava 5 Kompletní ročník časopisu 2016 Právě vyšel nový speciál Nová Psychologie dnes Psychologické kurzy Ročník 2015

Portál.cz > Časopisy > Informatorium 3-8 > Ukázky > Pro děti alkohol představuje velké nebezpečí

Pro děti alkohol představuje velké nebezpečí

Autor: Mgr. Marie Těthalová | Datum: 6.1.2017 | Vydání: 1/2017

Tvrdí to MUDr. Karel Nešpor, který působí jako primář oddělení léčby závislostí pražské PN Bohnice. Děti podle něj nejsou tolik ohroženy závislostí jako otravami alkoholem, které mohou nastat po konzumaci velmi malého množství.

Pro děti alkohol představuje velké nebezpečí

Závislosti si často spojujeme s dospívajícími a dospělými. Může se závislost objevit u mladších dětí, třeba už u předškoláků?

Teoreticky ano, v praxi se s tím dětští lékaři nesetkávají. Pití v dětství a v dospívání ale představuje významný rizikový faktor pro rozvoj závislosti v pozdějších letech. Velké riziko v této věkové kategorii jsou otravy. Ty zde nastávají i po poměrně malých dávkách alkoholu. Byly např. popsány otravy alkoholem po pár doušcích sladké ústní vody s alkoholem, kterou našlo dítě v koupelně.

Dalším zažitým spojením je závislost = alkohol, drogy, cigarety. Dnes se ale již mluví i o nelátkových závislostech. Můžete vysvětlit, oč jde?

Myslí se tím nezdrženlivé chování vůči hazardu, počítačům, videohrám, nakupování atd. Nejedná se ale o závislost, jak ji definuje Mezinárodní klasifikace nemocí.

Je riziko, že člověk získá závislost, u každého jedince stejné?

Alkohol je zvláště nebezpečný pro děti a dospívající, pro ženy, pro lidi, kteří jsou v obtížné životní situaci a pro ty, jejichž rodiče byli na alkoholu závislí. Tito lidé udělají dobře, když se alkoholu vyhnou. Pak jsou v bezpečí.

Setkám se s tím, že někdo o sobě mluví jako o umírněném konzumentovi alkoholu, o tom, že jeho lahev vína po večeři rozhodně není závislost. Jak to je? Existuje nějaká závislostní míra?

Závislost znamená, že někdo naplní nejméně tři z šesti znaků podle Mezinárodní klasifikace nemocí. Z nich nejdůležitější je zhoršené sebeovládání. Takový člověk opakovaně pije alkohol, i když původně nechtěl, nebo ho pije více, než měl v úmyslu.

Závislost je ale pouze jeden z mnoha problémů, které alkohol působí. Pravidelné pití u dětí a dospívajících může vést k poškození jejich mozku, i když se u nich závislost na alkoholu neprokáže. Alkohol v těhotenství poškozuje plod, třebaže na něm žena není závislá. Mimochodem plod je ve vztahu k alkoholu nejzranitelnější na počátku těhotenství, kdy o své graviditě žena ještě nemusí vědět.

Zpátky k malým dětem. S jakým typem závislosti se u nich můžeme setkat?

Závislost je zde vzácná, o to větší jsou ale jiná rizika včetně zmiňovaných otrav nebo úrazů pod vlivem alkoholu.

Celý článek naleznete v tištěné podobě časopisu Informatorium 3-8 č. 1/2017 nebo v On-line archivu.


Průměrné hodnocení (0 hlasů): 0, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.Sdílet na signálech

Komentáře čtenářů

Příspěvků celkem: 0 / nových příspěvků: 0

6666