5000
Předplatné jako dárek Kurz jako dárek Zdrava 5 Kompletní ročník časopisu 2016 Právě vyšel nový speciál Nová Psychologie dnes Psychologické kurzy Ročník 2015

Portál.cz > Časopisy > Informatorium 3-8 > Ukázky > Prosociální chování v mateřské škole

Prosociální chování v mateřské škole

Autor: Mgr. Dana Tvrďochová | Datum: 9.12.2014 | Vydání: 10/2014

Prosociální chování je chování zaměřené pomoc, vnímání potřeb druhého člověka a poskytnutí podpory. Zaměření na rozvoj prosociálního chování v mateřské škole přispěje nejen k rozvoji jednotlivců a jejich vztahů s okolím, ale také k pozitivnímu klimatu ve třídě.

Prosociální chování v mateřské škole

To zase zpětně ovlivňuje osobní rozvoj a prožívání dětí. Bylo zjištěno, že lidé pomáhají především ze tří důvodů. Motivací může být vidina vlastního prospěchu, odměny, pochvaly, případně respektování sociálních norem nebo empatie, spoluprožívání. Abychom mohli ve školce přispívat k rozvoji prosociálního chování, je dobré dbát na citlivý a respektující přístup k dítěti, empatické vnímání jeho potřeb.

Důležité je bezesporu bezpečné prostředí. Aby mohly být děti vstřícné a otevřené vůči ostatním, je důležité, aby se cítily dobře v prostředí, ve kterém se nachází. A to fyzicky i psychicky. Měly by se pohybovat v dostatečně prostorném prostředí, připraveném pro děti, se kterým by měly být také důkladně obeznámeny. Měly by se v něm orientovat, vědět, kde co najdou, kde co mohou dělat. Důležité také je, aby třída měla stanovená pravidla, která přispívají k spokojenému soužití. Je přínosné, když se na sestavování pravidel podílí děti a když jsou pravidla (zobrazená písmem i symbolem) vystavená na viditelném místě a učitel s nimi pracuje, reflektuje jejich dodržování. Tato pravidla děti neomezují, naopak přispívají k jistotě a pocitu bezpečí dětí – každý z nás ví, co se může a co ne.

Celý článek naleznete v tištěné podobě časopisu Informatorium 3-8 č. 10/2014 nebo v On-line archivu.


Průměrné hodnocení (0 hlasů): 0, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.Sdílet na signálech

Komentáře čtenářů

Příspěvků celkem: 0 / nových příspěvků: 0

6666