5000
Předplatné jako dárek Kurz jako dárek Zdrava 5 Kompletní ročník časopisu 2016 Právě vyšel nový speciál Nová Psychologie dnes Psychologické kurzy Ročník 2015

Portál.cz > Časopisy > Informatorium 3-8 > Ukázky > První týdny ve školce

První týdny ve školce

Autor: PhDr. Daniela Kramulová | Datum: 7.9.2016 | Vydání: 7/2016

„Běž se podívat do třídy, jaké tam mají pěkné hračky,“ říká maminka v šatně, ale tříletý Honzík se pevně drží jejích nohou s hlavou otočenou tak, aby do třídy vůbec neviděl. „Tak pojď, zkus to,“ matka začíná být bezradná. Rozhlíží se po učitelce a její pohled říká: „Odvedete si ho tam, prosím? Já to asi nezvládnu…“

První týdny ve školce

Začátek školního roku je ve znamení příchodu nováčků a čím dál častěji se ukazuje, že adaptační potíže nemají zdaleka jen děti, ale svým způsobem i jejich rodiče. U nejmladších kluků a holčiček se s adaptačními problémy více méně počítá, může trvat měsíc i déle, než si na nové prostředí, kamarády i učitelky zvyknou. Potíže ale mívají i starší děti, zvlášť pokud dosud neopustily bezpečný svět rodinného kruhu. Mohou mezi nimi být děti spíše tiché, plaché a stydlivé, jimž dělá problémy navazování kontaktů s cizími lidmi a nové prostředí si potřebují napřed pomalu a opatrně „osahat“.

Ať zkušenější pomáhají

V adaptačním období je podle poradenské psycholožky doktorky Ivany Halíkové výhodnější, pokud nové děti přicházejí už do částečně fungující třídy. „Děti, které všechno už znají z loňska, vlastním příkladem ukazují nováčkům, že se ve školce cítí dobře. Můžeme o tom společně mluvit, poukázat na to, že i ty větší před časem, když přišly nově, taky trochu plakaly, ale teď už si pěkně hrají. Učitelka má příležitost vytvářet situace, kdy začleňuje nové děti postupně do hry. Pečující holčičky se často rády ujímají role malých opatrovnic a průvodkyň, pomáhají nováčkům s oblékáním – neměla by to být samozřejmě jejich celodenní náplň, ale chvilky pomoci a péče o menší kamarády jejich vlastnímu rozvoji vůbec nevadí, naopak,“ dodává psycholožka.

Nestačí ale jen přidat do skupinky dobře adaptovaných dětí nové a navodit herní situaci. „Skupinky je potřeba obcházet a sledovat, co se v nich děje. Musíme zadávat úkoly tak, aby nebylo hned vidět, že nové děti jsou méně šikovné apod. Neměly by v počátcích své školní docházky mít pocit, že – na rozdíl od druhých – něco neumějí. Tím bychom mohli negativně ovlivnit jejich budoucí ambice, aspirace a sebejistotu,“ konstatuje PhDr. Ivana Halíková.

Složitější variantou jsou třídy tříletých, kteří všichni procházejí adaptačními problémy. Tady odbornice doporučuje v prvním období vymýšlet činnosti, které mohou děti dělat společně. Například skupinové malování, zpívání, říkání básniček, hraní seznamovacích her, kde se procvičují jména jednotlivých dětí… „Chce to trpělivost. Obvykle se osvědčují aktivity, kdy je učitelka součástí her, zejména pohybové hry typu Zlatá brána, Had jede školičkou, hry na vláček. Pokud jsou děti s učitelkou v pohybu, na brečení nezbývá tolik času. Když je posadíme s tužkou, kterou drží poprvé, šance, že budou myslet na maminku a budou u toho bulet, je vyšší, než když ze začátku dáme důraz na rytmické pohybové činnosti. Tělo se zaměstná, hlava řeší koordinaci pohybů, nemá tolik času přemýšlet o tom, kdo ho tam nechal a kdy maminka přijde,“ vysvětluje odbornice.

Ti nejmenší mohou paní učitelce i chvíli sedět na klíně a vyprávět něco ostatním. „Ale není vhodné mít na klíně dlouhodobě jedno dítě, zvlášť když je nových víc. To může jeho zapojení do kolektivu naopak ztížit, protože se stává svým způsobem vyčleněné. Pokud zavedeme chování na klíně, tak na střídačku. To je samozřejmě snazší, když máme jen část třídy nováčků,“ konstatuje psycholožka. Zároveň by ale mělo být zřejmé, že je to jen dočasné opatření, že individuální chování a mazlení není součástí každodenního programu. „Někdy se setkávám s tím, že přijdu do školky koncem října a na dvou učitelkách je navěšených pěti dětí, mě se hned chytne dalších pět za ruku a mezitím s učitelkami řešíme, co potřebujeme,“ líčí doktorka Halíková.

Celý článek naleznete v tištěné podobě časopisu Informatorium 3-8 č. 7/2016 nebo v On-line archivu.


Průměrné hodnocení (0 hlasů): 0, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.Sdílet na signálech

Komentáře čtenářů

Příspěvků celkem: 1 / nových příspěvků: 1

  • Každý začátek školního roku je těžký, ale u nás přetěžký. 17.6.2017, 20:09 Zobrazit

6666