5000
Předplatné jako dárek Kurz jako dárek Zdrava 5 Kompletní ročník časopisu 2016 Právě vyšel nový speciál Nová Psychologie dnes Psychologické kurzy Ročník 2015

Portál.cz > Časopisy > Informatorium 3-8 > Ukázky > Ruce v hlíně

Ruce v hlíně

Autor: Jana Pokorná | Datum: 7.9.2016 | Vydání: 7/2016

Keramická hlína. Materiál, s nímž lze naložit mnoha způsoby. Brněnská výtvarnice Radka Rubešová zvolila pro projekty, které představuje ve své knize, artefiletický přístup. Hlína je pro ni médium, které stojí za prozkoumávání, a jednotlivé tvůrčí projekty mají být především hrou s tímto tvárným a příjemným materiálem.

Ruce v hlíně

Velkou předností tohoto přístupu je fakt, že výsledkem hry s hlínou a tvoření nemá být primárně co nejkrásnější výtvor, ačkoli fotografie Kamily Rokytové dokazují, že dětem, s nimiž autorka pracovala, se dařily opravdu krásné keramické kousky. Děti se ovšem při práci s hlínou nesoustředí na to, aby jejich výtvor byl stejný jako vzor. Užívají si hru, na jejímž konci může být vypálený kus hlíny, ale pokud se tak nestane, rozhodně to není špatně.

Úvodní část knihy je věnována obecným zásadám práce s hlínou. Naučí se například vyválet hada nebo kuličku z hlíny, vyzkouší si, že do hlíny lze otiskovat předměty a že jde o materiál, který je příjemný na omak. Zbaví se tak případného ostychu z materiálu, který zanechává stopy na rukou a někdy i na oblečení. Hlavní část knihy se dělí na čtyři kapitoly zasvěcené jednotlivým ročním obdobím. V každé kapitole pak najdeme několik projektů, při nichž děti tvoří z hlíny konkrétní objekt. Knihu bych doporučila všem čtenářům, kteří pro společnou práci a hry s dětmi rádi využívají hlínu. A pak samozřejmě těm, kdo jsou tvořiví a rádi se nechají inspirovat. Ostatně kniha není „kuchařkou keramických výrobků“, a fotografie, které v ní najdete, nejsou postupové. Jak návody na práci s hlínou, tak obrazový doprovod nás mohou dovést k podobnému cíli, k jakému došla autorka s dětmi, s nimiž pracovala, ale také úplně jinam. Věřím, že kniha si najde své místo v mateřských školách a školních družinách, kde se keramická hlína jako materiál k tvoření již zabydlela, a všem čtenářům bych přála, aby si při práci s hlínou užili podobně radostné chvíle jako děti na obálce této půvabné knihy.

Radka Rubešová - Praha, Portál 2016


Průměrné hodnocení (0 hlasů): 0, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.Sdílet na signálech

Komentáře čtenářů

Příspěvků celkem: 0 / nových příspěvků: 0

6666