5000
Kurz jako dárek Zdrava 5 Kompletní ročník časopisu 2016 Právě vyšel nový speciál Nová Psychologie dnes Psychologické kurzy Ročník 2015

Portál.cz > Časopisy > Informatorium 3-8 > Ukázky > Rýžové obrázky

Rýžové obrázky

Autor: Bc. Věra Daňková | Datum: 6.1.2010 | Vydání: 1/2010

V naší malé jednotřídní mateřské škole se vždy snažíme dělat obyčejné věci neobyčejným způsobem. Snad všechny děti přijímají s nadšením, když se děje něco nového. A to bylo i v případě úplně nenápadné rýže.

Začalo to potřením plochy kartonu lepidlem Herkules. Pak děti dostaly misky a lžíce a celou plochu posypávaly rýží. Pro děti nádherný prožitek. Následoval úklid, kdy děti lopatkami a smetáčky uklízely všude přítomnou rýži. Tím byl připraven základ k tvoření.

Děti si jako námět vybraly sněhuláčka. Vše jsem nechala na tvořivosti dětí. Sněhulák se postupně tvaroval tak, jak přicházely děti do mateřské školy, a na výsledku se podílelo všech 22 dětí. Někdo namaloval kouli, mrkev, klobouk, šálu, knoflíky, nohy, ruce, oči, pusu a pozadí. Malovali jsme hustými temperami a takové nadšení pro tvoření jsem u dětí již dlouho neviděla.

Vždy si odpovídám na tyto tři otázky: S jakou hodnotou se děti setkaly? Navazovaly kontakty s druhými, rozvíjela se schopnost spolupracovat a také jejich sociální soudržnost. Co se děti naučily? Seznámily se s rýžovou technikou a obtížností malovat na rýži, základní poznatky o barvách, rozvíjely si jemnou motoriku, fantazii, představivost i řeč. Také zjistily, že s malováním je spojen nepořádek, který se společně uklidí. Jaký prostor měly pro svou samostatnost? Děti se mohly rozhodnout, zda si tuto činnost zvolí, uplatňovaly své vlastní nápady a samy vybíraly barvy.

Společná práce má úžasný výsledek, ve kterém se uplatnily malé i velké děti, kluci i holčičky. Svorně jsme tak naplnili heslo našeho školního vzdělávacího programu „S úsměvem táhneme za jeden provaz“.


Průměrné hodnocení (0 hlasů): 0, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.Sdílet na signálech

Komentáře čtenářů

Příspěvků celkem: 0 / nových příspěvků: 0

6666