5000
Předplatné jako dárek Kurz jako dárek Zdrava 5 Kompletní ročník časopisu 2016 Právě vyšel nový speciál Nová Psychologie dnes Psychologické kurzy Ročník 2015

Portál.cz > Časopisy > Informatorium 3-8 > Ukázky > S odvahou do nitra Afriky

S odvahou do nitra Afriky

Autor: Marie Těthalová | Datum: 10.6.2009 | Vydání: 6/2009

Černý kontinent lákal a stále láká spousty cestovatelů, objevitelů i výzkumníků. Patřil k nim i český lékař Emil Holub, který Africe doslova daroval své srdce. Velký milovník přírody a zapálený dobrodruh věděl už odmala, co je jeho životním cílem.

Emil Holub pocházel z Holic. Narodil se 7. října 1847 v rodině místního lékaře Františka Holuba a jeho ženy Anny. Když bylo Emilovi deset let, odstěhovala se rodina do Pátku nad Ohří. Emil vystudoval gymnázium a pak se vrhl do studia medicíny, promoval v roce 1872. Hned po absolutoriu se začal připravovat na výzkumnou cestu do Afriky. Věděl, že nepůjde o jednoduchou záležitost, a proto se opravdu důkladně připravoval. Hledal mecenáše, kteří by mu pomohli cestu uskutečnit, a našel jediného – vlastence Vojtu Náprstka, který mu poskytl prostředky na první cestu, na niž se Holub vydal čtvrt roku po promoci.

Jeho cesta vedla z anglického přístavu Southampton do Kapského Města, odkud zamířil do Port Elizabeth, kde dva měsíce pracoval jako lékař, aby si vydělal peníze na další cestu. Zde se také seznámil s obchodníkem Heřmanem Michaelisem, s nímž se spřátelil, a odcestovali spolu do města Dutoispan. I zde Holub působil jako lékař, a nešlo mu přitom jenom o vlastní obživu. „Nelékařím, abych zbohatl. Když lékař zde pouze co lékař působí, zbohatne, ale když lékař zde nezapomene, že má být bratrem člověčenstva, nepodá mu to tak hojné odměny jak zmíněno.“ I když měl Holub tolik pacientů, že někdy doslova padal únavou, nezbohatl, ale nastřádal tolik peněz, aby se mohl vydat na první cestu. S karavanou tří bělochů, pěti koní a pěti psů putoval jižní Afrikou a pozoroval domorodé kmeny, přírodu i podnebí a vše důkladně popisoval ve svých denících. Po návratu poslal všechny přírodniny a předměty, které po cestě shromáždil, Vojtovi Náprstkovi, který z nich uspořádal výstavu. A začal se připravovat na další cestu.

Přízeň domorodců

V listopadu 1873 se Holub vydal na další cestu. Jeho karavana byla tentokrát početnější, putoval s ním i domorodý sluha. Cestovatel navštívil několik bečuánských kmenů a jejich králové mu poskytli veškerou podporu, aby mohl nerušeně prozkoumat jejich území. Výsledek této výpravy ho velmi uspokojil, opět nashromáždil řadu předmětů, které putovaly do Čech. Po ročních přípravách se začátkem března 1875 Holub vydal na třetí výpravu. Doputoval při ní až k břehům řeky Zambezi. Putoval podél jejího toku až do Šešeke, hlavního města marucké říše. Na téhle výpravě Holuba pronásledovala smůla. Trápily ho nemoci a také nehody; člun s nákladem nashromážděného nákladu se překotil a Holub ve chvilce přišel o vše, co cestou našel.

Celý článek naleznete v tištěné podobě časopisu Informatorium 3-8 č. 6/2009
nebo v On-line archivu.


Průměrné hodnocení (0 hlasů): 0, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.Sdílet na signálech

Komentáře čtenářů

Příspěvků celkem: 0 / nových příspěvků: 0

6666