5000
Předplatné jako dárek Kurz jako dárek Zdrava 5 Kompletní ročník časopisu 2016 Právě vyšel nový speciál Nová Psychologie dnes Psychologické kurzy Ročník 2015

Portál.cz > Časopisy > Informatorium 3-8 > Ukázky > Šest kroků ke zvládnutí ADHD

Šest kroků ke zvládnutí ADHD

Autor: Jana Pokorná | Datum: 5.2.2016 | Vydání: 2/2016

Poruchu pozornosti s hyperaktivitou neboli ADHD dostane do vínku zhruba šest až devět procent dětí. To znamená, že se většina z nás učitelů někdy setká s dítětem, které není schopno se koncentrovat a u ničeho neposedí.

Šest kroků ke zvládnutí ADHD

ADHD pro nás může být velký problém, ale také výzva. Pokud najdeme strategii, díky níž dokážeme vést dítě k tomu, aby získalo kontrolu nad svým chováním, a také budeme myslet na to, že s pochvalou dojdeme dále než s peskováním, pravděpodobně se dočkáme zlepšení. Nejde ale o jednorázový „výkřik do tmy“, spíše musíme počítat s dlouhodobou a systematickou prací. Program šesti kroků, který vytvořili specialisté na ADHD, nám může být užitečným pomocníkem. V první řadě bychom si měli uvědomit, jak se ADHD projevuje a co je příčinou. Odborníci se shodují na tom, že ADHD je vyvolané drobnými změnami v mozku a také zde jsou patrné genetické vlivy, které potvrzuje i zkušenost učitelů – mnohé neklidné děti mají podobně neklidné a nesoustředěné rodiče. Kniha podává pomocnou ruku všem, kteří vzdělávají a vychovávají děti s ADHD. Apeluje na to, že je nutné s dítětem začít pracovat včas, aby si nezafixovalo případné nevhodné stereotypy a způsoby chování. Přináší také podněty do každodenní práce s dítětem. Ukazuje, jak odhalit jeho silné stránky a jak posilovat to, co dítě dělá dobře. Autoři jsou odborníci, ale kniha není psaná akademickým jazykem, naopak. Odrážejí se v ní zkušenosti z praxe, z rodin, kde žijí děti s ADHD.

Velkou výhodou knihy je její strukturovanost. Učitelé a rodiče dětí, které jsou neklidné a nesoustředěné, nemají kapacitu na studium sáhodlouhých materiálů, ale potřebují stručné a jasné tipy, věcné informace a doporučení. Potřebují také povzbudit, vlít do žil optimismus, že jejich snahy o to, aby se dítě naučilo chovat žádoucím způsobem, mohou mít časem nějaký efekt. Autoři upozorňují, že nesmíme čekat zázraky, že zlepšení půjde po krůčcích a že se nedočkáme nějakého rapidního zvratu. Malé změny jsou ovšem také změny, a proto stojí za to se o ně pokusit. Kniha Šest kroků ke zvládnutí ADHD vám v tom bude velmi užitečným pomocníkem.

Cathy Laver-Bradbury, Margaret Thompson, Anne Weeks a kol. - Praha, Portál 2016


Průměrné hodnocení (0 hlasů): 0, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.Sdílet na signálech

Komentáře čtenářů

Příspěvků celkem: 0 / nových příspěvků: 0

6666