5000
Předplatné jako dárek Kurz jako dárek Zdrava 5 Kompletní ročník časopisu 2016 Právě vyšel nový speciál Nová Psychologie dnes Psychologické kurzy Ročník 2015

Portál.cz > Časopisy > Informatorium 3-8 > Ukázky > Singapurské školky se zaměřují na vzdělávání

Singapurské školky se zaměřují na vzdělávání

Autor: Marie Těthalová | Datum: 5.11.2008 | Vydání: 9/2008

Známé Lví město, jak se přezdívá Singapuru, je proslulé svou čistotou a bezpečím. Pro maminku dvouleté Ellie, Češku Kamilu, se na čas stalo domovem.

Kamilin manžel se do Singapuru vydal za prací a jeho rodina jela pochopitelně s ním. I když je jejich holčička Ellie ještě malá, rozhodli se najít jí školku, kde by měla kontakt se svými vrstevníky. „Jsem s dcerkou doma a do školky jsme ji dali jen na několik hodin denně. Chtěli jsme školku, kde dělají věci, které doma nepodnikáme, a rozhodující byla i vzdálenost. Vybrali jsme skolku Montessori, do které to máme asi 15 minut. Jsme s ní spokojeni, dcerka tam tancuje, kreslí a učí se čínsky,“ vypráví Kamila o školce, do které docházejí. Dodává, že tak malé děti, jako je Ellie, chodí do školky buď na dopoledne, nebo na odpoledne.

Zajímalo mě, jak vypadá den v singapurské školce, a Kamila popisuje: „Když ráno přijdeme s Ellie do školky, uvítá nás paní učitelka, která si malou převezme. První dny tam občas některé děti plakaly. Všimla jsem si, že si je učitelky ‚rozebraly‘ a věnovaly se každému z nich zvlášť. Týden nato jsem už žádné plačící dítě neviděla.“ Vzhledem k tomu, že v Elliině školce má jedna učitelka na starost přibližně šest dětí, je individuální přístup k dětem, které mají adaptační potíže, přece jen snadněji uskutečnitelný, než tomu je v našich přeplněných mateřských školách. I program, který v Elliině školce nabízejí, se liší od toho, který známe z českých školek. „Děti si ráno hrají a kreslí. Potom mají hodinu čínštiny, učí se básničky a písničky a to vše v čínském jazyce. Zpěv a recitace jsou doplněny ‚tanečky‘. Děti potom jdou na chvíli ven a pak mají svačinku,“ vypráví Kamila. Dodává, že jednou za týden učitelky pro děti nachystají vodní hry – napustí vodou dva velké bazény a děti si pouštějí lodičky a dovádějí ve vodě, což se její Ellie pochopitelně moc líbí.

Školka je v tradičním singapurském černobílém domečku a většina aktivit se odehrává vevnitř. U školky je malé hřiště a uvnitř není moc hraček, protože se děti většinou věnují nějaké organizované činnosti. „Třída, do které chodí moje dcera, je poměrně velká, ale je rozdělená na sekce. Každá učitelka se stará asi o šest dětí, všechny mají střední pedagogické vzdělání a výcvik v Montessori pedagogice. Všechny jsou hodné a trpělivé a děti je mají opravdu rády,“ pochvaluje si Kamila atmosféru, která ve školce vládne. Dodává, že do tamních školek moc nechodí děti s handicapem; singapurská vláda totiž rodinám přispívá na péči a pro rodiče je výhodnější najmout si k dítěti pečovatelku než platit poměrně vysoké školné. To je ve školce, kam chodí Ellie, u malých dětí okolo 60 SGD na den a u starších kolem 2 000 SGD na měsíc.

Celý článek naleznete v tištěné podobě časopisu Informatorium 3-8 č. 9/2008
nebo v On-line archivu.


Průměrné hodnocení (0 hlasů): 0, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.Sdílet na signálech

Komentáře čtenářů

Příspěvků celkem: 0 / nových příspěvků: 0

6666