5000
Kurz jako dárek Zdrava 5 Kompletní ročník časopisu 2016 Právě vyšel nový speciál Nová Psychologie dnes Psychologické kurzy Ročník 2015

Portál.cz > Časopisy > Informatorium 3-8 > Ukázky > Školka, kde děti spinkají i v noci

Školka, kde děti spinkají i v noci

Autor: Marie Těthalová | Datum: 4.4.2012 | Vydání: 4/2012

Rodiče samoživitelé, lidé, jejichž práce obnáší služební cesty nebo pracují ve směnném provozu, a třeba také majitelé vietnamských večerek nebo čínských bister. Ti všichni mají občas problém zařídit si hlídání pro své děti. Východiskem z jejich náročné situace může být internátní mateřská škola.

Školka, kde děti spinkají i v noci

MŠ Přetlucká v pražských Strašnicích je jedna z mála internátních školek. Dětí, které v ní spinkají nejen po obědě, ale i v noci, je ze 105 zapsaných necelých deset. Mateřská škola Přetlucká má celkem čtyři třídy a večerní a noční provoz probíhá v jedné z nich. V čem vidí její ředitelka Mgr. Jitka Janouškovcová přínos večerního a nočního provozu, který její mateřská škola nabízí? „I přestože internátní provoz má svoje negativní specifika, je to pro nás možnost určité profilace, takový provoz nabízejí jen další čtyři mateřské školy v Praze. Snažíme se jej zabezpečit na stejně dobré úrovni jako denní. Večerního a nočního provozu využívají především děti rodičů s prodlouženou pracovní dobou, děti z neúplných rodin a rovněž děti cizinců. Tato troufám si říci ‚nadstandardní‘ péče je pro ně ve složité ekonomické situaci východiskem, pokud nemají možnost zajistit provoz domácnosti jinak. Samozřejmě existují placené služby a agentury na hlídání dětí, ale jejich ceny jsou v porovnání s našimi poplatky nesrovnatelné. Výše úplaty za večerní a internátní provoz je v souladu s platnou legislativou navýšena jen o malou částku ve srovnání s výší úplaty za denní provoz.

Kromě toho, že naše péče je finančně dostupná, nelze opomenout, že dítě zůstává v prostředí a s lidmi, které zná. Pro někoho je to vlastně druhé ‚doma‘,“ říká Jitka Janouškovcová. Podle jejích slov jsou rodiče rozsahem nabízených služeb a dostupnou cenou často opravdu mile překvapeni. Zajímavostí školky je i to, že některé děti zůstávají ve školce na podvečerní provoz, ale po večeři si je rodiče odvedou domů. Podle ředitelky Janouškovcové je o tuto možnost velký zájem, a není divu. Rodiče, kteří stráví i několik hodin dojížděním do práce a domů, si dítě vyzvednou už navečeřené, takže po dlouhém a náročném pracovním dni se nemusejí stresovat tím, že musejí dítěti honem rychle připravit něco k večeři. Dětí, které ve školce zůstávají do půl sedmé večer, je necelých dvacet.

Večerní a noční provoz mateřské školy klade velké nároky na provozní zajištění. „Zajistit provoz není vždy úplně jednoduché, protože se zde prolínají denní a noční služby,“ popisuje ředitelka MŠ Přetlucká. „Noční službu zajišťuje vychovatelka, která má kvalifikaci jako asistent pedagoga a podle zákona nesmí být její směna delší než dvanáct hodin. V podvečerních hodinách tedy slouží i učitelky z denního provozu. Naší snahou je zajistit provoz tak, aby byl zachován rozsah hodin přímé práce u každého pedagoga a večerní provoz nebyl na úkor denního. V sedm večer pak nastupuje noční služba, jíž končí směna v sedm ráno. V podvečerních hodinách už minimalizujeme řízenou činnost, chceme, aby pobyt byl tak trochu domácký,“ říká Jitka Janouškovcová. Do MŠ Přetlucká jsem se zašla podívat i na podvečerní a večerní program. Pohoda a volné hry podle vlastního zájmu, tak bych mohla shrnout své dojmy. Děti si kreslí, hrají si s pískovničkou nebo se stavebnicemi a o půl šesté se navečeří. Dostala jsem ochutnat výborný bramborák, po kterém se děti opravdu olizovaly. Noční vychovatelka, která nastupuje v sedm hodin večer, s dětmi chvíli kreslila – ve školce jsem byla ve čtvrtek a děti dokončovaly společný výkres, na němž kolektivně pracovaly od pondělí. „Po večeři se děti také mohou chvíli dívat na televizi, třeba na Večerníček. Pak se osprchují, vyčistí si zuby a do postýlek se ukládají nejpozději v osm hodin. Vychovatelka jim ještě přečte pohádku. Vstávají docela brzy; třída, v níž je noční provoz, se ráno otvírá už v půl sedmé, takže se probouzejí po šesté hodině ranní. Někdy se jim musí trošičku pomoci,“ usmívá se ředitelka školky Přetlucká. Po snídani, kterou děti dostanou ještě ve „spací“ třídě, vychovatelka děti rozvede do jejich tříd. A začíná další běžný den.

S večerním a nočním provozem souvisejí i další zvláštnosti, o nichž jsem před svou návštěvou internátní školky nevěděla. Děti, které spinkají i v noci, mají ve školce dvoje pyžamko, hygienické potřeby a kromě lehátka, na němž odpočívají po obědě, i postýlku s nočním stolečkem. Školka má pro tyto děti dvoje lůžkoviny – jedny na polední odpočinek a druhé na noční spaní. Z hygienických důvodů je dětem dopřáno na noční spaní lůžko prostornější, s kvalitní matrací a oporou zad, lůžkoviny větších rozměrů. Děti, které ve školce i nocují, navíc docházejí do různých tříd MŠ Přetlucká, a až na podvečer a noc se sejdou v jedné třídě.

Zajímalo mě, jestli je noční služba ve školce sama, a Jitka Janouškovcová mi potvrdila, že ano. Školka je ale vybavena kamerovým systémem a elektrickým vrátným, vychovatelka má navíc služební mobil a k dispozici je i interní telefonní linka do služebního bytu. V případě, že by potřebovala pomoci, pak telefonuje zaměstnancům školky, kteří v případě nouze přijdou. Letos se to stalo zatím jednou. „Když mělo jedno dítě v noci vysokou teplotu, stěžovalo si na bolest ucha a nebylo možné, aby si jej vyzvedla matka, která byla v té době na služební cestě v zahraničí. Vychovatelka musela zavolat lékařskou záchrannou službu první pomoci. Mateřská škola je ale v noci zamčená, stejně jako vstupní branka, a vychovatelka nesmí odejít od dětí a nechat je bez dozoru. Aby se tedy posádka záchranné služby dostala do objektu mateřské školy, musela přijít paní školnice a odemknout jim.“ vyprávěla Jitka Janouškovcová.

Celý článek naleznete v tištěné podobě časopisu Informatorium 3-8 č. 4/2012 nebo v On-line archivu.


Průměrné hodnocení (0 hlasů): 0, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.Sdílet na signálech

Komentáře čtenářů

Příspěvků celkem: 0 / nových příspěvků: 0

6666