5000
Předplatné jako dárek Kurz jako dárek Zdrava 5 Kompletní ročník časopisu 2016 Právě vyšel nový speciál Nová Psychologie dnes Psychologické kurzy Ročník 2015

Portál.cz > Časopisy > Informatorium 3-8 > Ukázky > Šperky ze slaného těsta

Šperky ze slaného těsta

Autor: Markéta Lukáčová | Datum: 25.4.2007 | Vydání: 4/2007

Princeznička na bále poztrácela korále… Maminka si ale korálky a šperky vyrobené ze slaného těsta a darované z lásky určitě bude hlídat pečlivěji.

K výrobě šperků můžete použít různé modelovací hmoty. K dostání jsou hmoty samotvrdnoucí nebo takové, které pevnost získají tepelným vytvrzením (vařením nebo pečením). Většinou jde ale o finančně náročnější výtvarný materiál. Nabízím vám proto podstatně levnější variantu – slané těsto. Pro jeho přípravu smíchejte 200 g hladké mouky a 200 g jemné kuchyňské soli. Přidejte 3 lžíce oleje a 100 ml vlažné vody. Zpracovat těsto můžete i v hnětací nádobě kuchyňského robota. Získáte velice hladké, tvárné a nelepivé těsto, které připomíná známé „vizovické“.

K jeho zpracování a tvarování jsou vhodné tyto pomůcky: váleček, nůžky a špejle. K vykrojení dírky pro navlékání použijte ustřižené brčko. Drobné korálky můžete navlékat rovnou na tenký drát a dírka se tak nezapeče. Připravené tvary skládejte na plech pokrytý pečícím papírem. Ten zabrání případnému přilepení těsta. Pečte ve vyhřáté elektrické troubě třicet minut na 130o C.

Celý článek naleznete v tištěné podobě časopisu Informatorium 3-8 č. 4/2007
nebo v On-line archivu.


Průměrné hodnocení (0 hlasů): 0, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.Sdílet na signálech

Komentáře čtenářů

Příspěvků celkem: 0 / nových příspěvků: 0

6666