5000
Kurz jako dárek Zdrava 5 Kompletní ročník časopisu 2016 Právě vyšel nový speciál Nová Psychologie dnes Psychologické kurzy Ročník 2015

Portál.cz > Časopisy > Informatorium 3-8 > Ukázky > Tajemství výchovy dívek

Tajemství výchovy dívek

Autor: Mgr. Marie Těthalová | Datum: 6.12.2013 | Vydání: 10/2013

Známý australský klinický psycholog se u mnoha čtenářů zapsal jako autor specializující se na to, jak dosáhnout toho, aby naše děti byly šťastné.

Tajemství výchovy dívek

Známe ho také jako autora Výchovy kluků nebo Knihy o mužství. Jeho nová kniha věnovaná dívkám a jejich vývoji byla tedy tak trochu překvapením. Mnozí z nás si totiž mysleli, že autor se specializuje na děti obecně a pak na rozvíjení mužské identity. Dlužno podotknout, že Tajemství výchovy dívek příjemně překvapilo. Biddulph na rodiče apeluje, aby ze svých dcer nenechali vyrůst uzlíčky nervů a snadné terče reklamy ani uhihňané fiflenky, jejichž největší starostí je, jaký si koupí lak na nehty a jaké účesy právě letí. Radí jim, jak mohou svým dcerám pomoci a podpořit je, aby samy našly, v čem jsou dobré a v čem je jejich síla. Kniha provází rodiče dcer od prvních roků malých děvčátek až po dospívání dívek a slečen. Autor čerpá ze svých znalostí a zkušeností psychologa a poznatky vývojové psychologie, psychologie učení i ostatních psychologických disciplin doplňuje zkušenostmi ze života. Těch v knize není málo, a je to rozhodně velkým přínosem. I když Biddulph vysvětluje psychologické poznatky velmi přístupně a pochopitelně, nejvíc se dozvíme z konkrétních zkušeností rodičů děvčátek a dívek.

Za velký klad knihy považuji – jako matka tří dcer – apel na rodiče, kteří by měli čelit společenskému tlaku a snažit se, aby z jejich dcer nevyrostly v lepším případě konzumentky jalové zábavy a návštěvnice obchodních center, a v horším případě dívky trpící například anorexií. Ta je podle autora „vedlejším produktem“ současných společenských trendů, které vyznávají dokonalost a krásu. Autor v knize nezapomíná na důležité téma, jímž je vztah dospívajících dcer a jejich otců. Zmiňuje, že řada otců se svých dcer straní, protože nevědí, jak s nimi komunikovat. Možná si také nevědí rady s tím, jak se chovat k té „malé ženě“, jež jim doma vyrůstá – mají obavy, že by se mohli dočkat osočení z nepatřičného chování, a tak svou dceru víceméně ignorují.

Tajemství výchovy dívek je kniha nabitá informacemi, ale zároveň také velmi příjemné čtení. Doporučila bych ji nejen rodičům holčiček a malých slečen, ale užitečné informace v ní najdou i pedagogové, kteří se zajímají o to, jak by měli přistupovat ke svým žákyním.

Steve Biddulph - Praha, Portál 2013


Průměrné hodnocení (0 hlasů): 0, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.Sdílet na signálech

Komentáře čtenářů

Příspěvků celkem: 0 / nových příspěvků: 0

6666