5000
Kurz jako dárek Zdrava 5 Kompletní ročník časopisu 2016 Právě vyšel nový speciál Nová Psychologie dnes Psychologické kurzy Ročník 2015

Portál.cz > Časopisy > Informatorium 3-8 > Ukázky > Těžítka ze sklenic

Těžítka ze sklenic

Autor: Markéta Lukáčová | Datum: 6.2.2008 | Vydání: 2/2008

Je dobře, že fantazii nelze spoutat. To by svět asi hodně zešedivěl.

Na chvíli se to může ale přece jen podařit, a to v podobě snového světa zavřeného do zavařovací sklenice. Můžete tak záhy bloumat po zasněžených horách, nebo se procházet po mořském dně.

K výrobě těchto těžítek si připravte vymyté zavařovací sklenice, u kterých jste si naprosto jisti, že víčko dokonale těsní a po naplnění vodou a otočení nebude voda unikat. Pro jednodušší kompozici poslouží jakékoli voděodolné drobnosti, kterých jsou všude plné šuplíky. Ideálními jsou poklady z čokoládových Kinder vajíček - lodičky, autíčka, postavičky.

Je-li chuť, čas a finance, můžete si vlastní svět vytvořit z materiálu FIMA. Jedná se o polymerní hmotu dodávanou v opravdu široké barevné škále (včetně například průsvitné pro výrobu „skleněných“ svícínků nebo fosforeskující). Práce s ní je stejná jako s plastelínou. Použít lze nožíky, modelovací špachtle, špejle. Barvy lze mezi sebou míchat, má-li zůstat zpracovávaný kousek výrazné původní barvy, dbejte na čistotu pracovního místa i nástrojů. Je dobré hmotu bezprostředně po ukončení práce zabalit zpět do igelitového obalu, ale je tvárná i po několika týdnech volně položená a nevysychá tak jako například modelit. K jejímu vytvrzení je nutné sušení v elektrické troubě po dobu 10 minut na teplotu 120°. Výsledkem jsou pak pevné výrobky beze změny tvaru a s patrnými sebemenšími detaily.

 Promyslete uspořádání „krajinky“ (průběžně si kontrolujte, že v tomto tvaru projde hrdlem láhve) a jednotlivé kousky k sobě slepte tavnou pistolí. Tou také na závěr celý objekt přilepte na víčko. Než opatrně začnete láhev zavírat, vsypte do ní buď glittrové třpytky, nebo strouhaný kokos předem propláchnutý přes sítko (jinak by se voda ve sklenici zakalila). Drobounké rybičky z Fima budou plavat alespoň malou chvilku, chcete-li něco, co by se vznášelo ve vodě stále, sáhněte raději po plovoucí barevné plastelíně.


Průměrné hodnocení (0 hlasů): 0, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.Sdílet na signálech

Komentáře čtenářů

Příspěvků celkem: 0 / nových příspěvků: 0

6666