5000
Předplatné jako dárek Kurz jako dárek Zdrava 5 Kompletní ročník časopisu 2016 Právě vyšel nový speciál Nová Psychologie dnes Psychologické kurzy Ročník 2015

Portál.cz > Časopisy > Informatorium 3-8 > Ukázky > Umění změny

Umění změny

Autor: Marie Těthalová | Datum: 8.2.2012 | Vydání: 2/2012

Zkusit jednou něco nového, vybočit ze zajetých kolejí, nebo se „jen“ přizpůsobit změnám, které se dějí kolem nás, je pro některé z nás docela náročné. Když už se totiž něco zaběhne, osvědčí se to, proč bychom měli hledat nové cesty?

Umění změny

Život je ale plný změn a měníme se nejen my, ale i lidé kolem nás a také společenské poměry. Psycholog a psychoterapeut Rudolf Stross ve své praktické knize plné příběhů ukazuje, jak je důležité trénovat svou adaptaci na změny a také co je potřeba k tomu, abychom změnu vzali za svou, abychom o ni stáli i my sami. Nikomu z nás totiž z hlavy netrčí páčky, kterými bychom jednoduše přepnuli na nový životní program nebo na nový přístup.

Není samozřejmě potřeba měnit vždycky všechno od základů a hned. Rudolf Stross v knize nabízí rady, jak se postupně adaptovat na nové věci nebo jak pozvolna překonávat zažité stereotypy nebo obavy, které nám brání například ve změně zaměstnání. Také doporučuje věřit své intuici – v případě, že si nějakým závažným rozhodnutím nejsme jisti, měli bychom poslouchat nejen svůj rozum, ale také své srdce, přemýšlet o tom, zda tuto změnu opravdu chceme. Pokud se nám nedaří některý náš stereotyp, který nám komplikuje život, změnit, můžeme se také zkusit „ošidit“, přelstít sami sebe. Obézní lidé, kteří chtějí snížit příjem potravy, s úspěchem používají jednoduchou „fintu“ – pořídí si menší talíře a misky.

Podle Strosse je dobré přemýšlet o tom, co a proč chceme změnit. Tak jako čas od času děláme „inventuru“ v šatníku a kousky, které se nám už nelíbí, dosloužily nebo nám už nesedí, vyřadíme, měli bychom postupovat i se svým životem. Nejde to samozřejmě nárazově, podle autora bychom ale měli mít pořád na mysli, že náš život může časem nabrat jiný, nový směr. Ještě stojí za upozornění, že Umění změny není návodem k tomu, jak změnit jiné lidi, měli bychom ho proto používat jen a výhradně k práci na sobě samých. Čtivá a nápaditá knížka osloví všechny čtenáře, kteří se dostali do situace, která od nich vyžaduje změnu přístupu.

Rudolf Stross Praha, Portál 2011

Celý článek naleznete v tištěné podobě časopisu Informatorium 3-8 č. 2/2012 nebo v On-line archivu.


Průměrné hodnocení (0 hlasů): 0, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.Sdílet na signálech

Komentáře čtenářů

Příspěvků celkem: 0 / nových příspěvků: 0

6666