5000
Kurz jako dárek Zdrava 5 Kompletní ročník časopisu 2016 Právě vyšel nový speciál Nová Psychologie dnes Psychologické kurzy Ročník 2015

Portál.cz > Časopisy > Informatorium 3-8 > Ukázky > Uprchlíci u nás hledají nový domov. Dokážeme jim pomoci?

Uprchlíci u nás hledají nový domov. Dokážeme jim pomoci?

Autor: Marie Těthalová | Datum: 11.2.2009 | Vydání: 2/2009

Petra Hlavničková pracuje s dětmi, které musely odejít ze své země. Pomáhá jim začlenit se do české společnosti, zvládnout zapojení do škol a mezi vrstevníky. Povídali jsme si o tom, co všechno obnáší práce s migranty.

Kdo je uprchlík, azylant nebo migrant?

Slovo migrant má stejný význam jako slovo cizinec. Ve slově cizinec slyšíme „cizí“, což může působit negativně, proto někdo raději používá slovo migrant. Slovo migrant v sobě navíc nese význam cestování a pohybu… Uprchlík je člověk, který opustil svoji zemi -vedly ho k tomu například náboženské nebo politické důvody, v případě válečného konfl iktu v zemi i bezprostřední ohrožení na životě. Když uprchlík dorazí do cílové země, požádá o azyl a pak když jej dostane, stane se azylantem. Azylové řízení může trvat i několik let.

Kde žadatel o azyl žije? Musí být v azylovém středisku, nebo může žít i jinde?

Uprchlík, který k nám přiletí nebo jej třeba zadrží na hranicích, nejprve stráví přibližně jeden měsíc v karanténě v přijímacím středisku, během níž podstupuje různá lékařská vyšetření, sejmou mu otisky prstů, vyslechnou ho, a pak jej převezou do pobytového střediska. Žadatelé o azyl nemají povinnost bydlet ve středisku pro uprchlíky, mohou odtamtud odejít, žít „na vlastní pěst“. Tím však přijdou o veškeré příspěvky od státu. Není to jednoduché, jelikož první rok ani nemají povolení pracovat. Této možnosti využívají ti, kteří zde již někoho mají, nebo mohou u někoho bydlet.

Lidé, se kterými pracujete, touto procedurou už prošli?

Naše sdružení poskytuje služby všem cizincům, kteří o ně požádají, bez ohledu na jejich status pobytu. Většina našich klientů má povolení k dlouhodobému pobytu. Mezi našimi klienty je i několik žadatelů o azyl, ale z hlediska celkového počtu jde o zanedbatelnou skupinu.

Jak se o vás migranti dozvědí?

Většinou se o nás dozvědí v organizacích, které jim pomáhají řešit jejich primární, sociálně-právní problémy. Když mají toto za sebou, začínají se zabývat i vzdělávacími problémy, a proto přicházejí za námi. Chtějí se začlenit do naší společnosti, a z tohoto hlediska je vzdělání zásadní věc. Někteří klienti si naši nabídku vyhledají na internetu; úplně nejlépe ale funguje osobní doporučení - nějaký známý našeho klienta, kterému jsme v něčem pomohli, sem pošle dalšího. Konkrétně mými klienty jsou školní děti a jejich rodiny, ty se k nám dostávají kromě zmíněných způsobů i na doporučení školy.

Ze kterých zemí vaši klienti přicházejí?

Většinou z bývalých sovětských republik, tedy Ukrajinci a Rusové, těch je u nás nejvíce. Pak třeba z Arménie, Kazachstánu, Mongolska, Číny, ale také z Afriky. V poslední době přibývá migrantů právě z Mongolska, proto jsme přišli s projektem v Horních Počernicích, kde jsou továrny zaměstnávající mongolské dělníky. Problém je v tom, že jim tady někdo nabídl práci, ale dál už nikoho nezajímá, jestli se dokážou zapojit do společnosti, navíc jsou závislí na zprostředkovatelské agentuře, protože se s vedením továrny sami nedomluví. Když přijdou o práci, přijdou pak i o vízum, ale vrátit domů se většinou nemohou, protože na to nemají prostředky. Přitom doma se na ně někdy složí celá vesnice a jejich rodina a sousedé čekají, že jim budou posílat peníze, které tady vydělají. Ale zpátky k našemu počernickému projektu… Na tamní základní školy dochází poměrně hodně mongolských dětí a pro školy je to svízelné, protože se učitelé nedokážou domluvit s dětmi ani s rodiči. Díky grantu jim můžeme nabídnout kurzy češtiny, a to jak pro děti, tak pro jejich rodiče.

Celý článek naleznete v tištěné podobě časopisu Informatorium 3-8 č. 2/2009
nebo v On-line archivu.


Průměrné hodnocení (0 hlasů): 0, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.Sdílet na signálech

Komentáře čtenářů

Příspěvků celkem: 0 / nových příspěvků: 0

6666