5000
Kurz jako dárek Zdrava 5 Kompletní ročník časopisu 2016 Právě vyšel nový speciál Nová Psychologie dnes Psychologické kurzy Ročník 2015

Portál.cz > Časopisy > Informatorium 3-8 > Ukázky > Už brzy půjdu do školy

Už brzy půjdu do školy

Autor: Mgr. Marie Těthalová | Datum: 8.10.2014 | Vydání: 8/2014

Zahájení základní školní docházky přináší dítěti i jeho rodičům významné změny v dosavadním způsobu života a pro většinu dětí znamená určitou míru zátěže, píše se v úvodu knihy věnované předškolákům. Autorky konstatují i to, že ne všechny děti přicházejí do školy vybavené dovednostmi a schopnostmi, které jsou potřeba pro zvládání nároků školy.

Už brzy půjdu do školy

Nejde jen o prostou nezralost, ale také o chybějící návyky. Dítě, které není zvyklé pravidelně pracovat s různými grafomotorickými a jinými pracovními listy, které neumí započatou činnost dokončit, které není zvyklé počkat, až na ně přijde řada, může mít ve škole potíže. Poslední rok před nástupem do školy se dá leccos „zachránit“, a ostatně i děti, které jsou šikovné, samostatné, rády luští různé kvízy a úkoly, se mají čemu „přiučit“. Právě předškolákům, a to nejen těm, kteří mají odklad školní docházky nebo kteří navštěvují přípravný ročník základní školy, je určena kniha zkušených pedagožek, které v ní zúročily své zkušenosti s dětmi i výsledky svých výzkumů, které se týkají školní zralosti. I když jde o knihu hravou, obrázkovou, plnou hádanek a úkolů, nechybí krátký odborný úvod a všechny úkoly stojí na fundované znalosti potřeb a možností předškolních dětí. Není to tedy úkolová knížka, jakou koupíte dnes i v trafice nebo na poště a jejíž autor o předškolní pedagogiku ani nezavadil. Právě naopak.

Děti knihou provádějí Adámek a Evička, malí šikulové, kteří plní různé úkoly. Kniha se zaměřuje na komplexní rozvoj schopností předškoláků, proto jsou v ní úkoly na rozeznávání tvarů, počítání a grafomotoriku, a také různé hádanky, písničky a hříčky. V úvodní části jsou úkoly jednodušší a postupně v knize nacházíme stále náročnější zadání. V závěru knihy pak najdeme přílohu, kde jsou různé písničky, básničky a hry, jež souvisejí s jednotlivými úkoly. Úkoly jsou opravdu všestranně zaměřeny, takže si na své přijdou děti, které mají rády zvířátka, předškoláci, jež zajímají dopravní prostředky, nebo děti, které baví slovní hříčky. Kniha je navíc vytištěna na papíře, na který se snadno kreslí, takže děti mohou například grafomotorické úkoly řešit přímo v ní. Nic ale nebrání tomu, aby dospělý jednotlivé stránky překreslil nebo okopíroval na větší formát. Knihu bych doporučila učitelkám, které mají ve třídě předškolní děti. Osloví samozřejmě také rodiče předškoláků. U nás ve školce ji budeme doporučovat právě rodičům budoucích prvňáků.

Iva Košek Bartošová, Blanka Křováčková - Praha, Portál 2013


Průměrné hodnocení (0 hlasů): 0, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.Sdílet na signálech

Komentáře čtenářů

Příspěvků celkem: 0 / nových příspěvků: 0

6666