5000
Kurz jako dárek Zdrava 5 Kompletní ročník časopisu 2016 Právě vyšel nový speciál Nová Psychologie dnes Psychologické kurzy Ročník 2015

Portál.cz > Časopisy > Informatorium 3-8 > Ukázky > Už mě zase bolí hlava

Už mě zase bolí hlava

Autor: Marie Těthalová | Datum: 9.1.2008 | Vydání: 1/2008

Bolest hlavy čas od času potrápí každého z nás. Nepříjemný a obtěžující pocit má mnoho příčin, proto bychom se nad nimi měli zamyslet dříve, než sáhneme po osvědčené pilulce.

Bolení hlavy není „nástrojem“ hypochondrů, kteří chtějí získat pozornost okolí, ale skutečná nemoc – najdeme ji i v Mezinárodní klasifi kaci nemocí. Někdy je sice „jen“ doprovodným jevem jiné choroby (rýmy, zánětu dutin), ale často bývá prvním signálem, že se v těle „něco děje“.

Mám hlavu jako střep

Pokud nás hlava bolí „z někoho“ nebo „z něčeho“, trpíme takzvanou tenzní bolestí hlavy. Ta nás postihne, pokud čelíme velkému psychickému napětí a stresu. Podobně jako třicetiletou Janu, maminku dvou rozverných a divokých dětí: „Když děti ráno vstanou, je to ještě v pořádku. Ale během dne mi to jejich řádění a rámus začíná vadit. Zdá se mi, jako by se mi kolem hlavy utahoval nějaký pásek, hlava začíná bolet. Je to taková tupá bolest, která většinou do několika hodin přejde. Často se z ní ale musím vyspat.“Podobné bolení hlavy jistě zná i většina učitelek. Tenzní bolest nás postihne i tehdy, když jsme nevyspalí.Celkem logickým léčebným prostředkem proti tomuto typu bolestí hlavy je odstranění příčiny, tedy zmírnění stresu. Ale to se vždycky nepodaří – těžko přimějeme děti, aby nikdy nekřičely, a starosti, které život přináší, také hned tak „nesklepeme“. Pokud je však jedinou příčinou nevyspání, určitě nám pomůže změna denního režimu, dobrý pitný režim (dospělý člověk by měl za den vypít 2–3 litry tekutin, do tohoto objemu se však nezapočítává káva ani černý čaj); pít bychom měli i tehdy, pokud nemáme pocit žízně. Lékaři doporučují i relaxační cvičení; ta nám pomohou navodit pocit klidu a uvolnění. „Prášek proti bolení hlavy“ by skutečně měl být až poslední možností, když už to jinak nejde.

Bolí mě za krkem

Další příčinou bolestí hlavy je vadné držení těla a přetěžování některých svalových skupin. Zejména lidé sedící hodiny za volantem nebo za počítačem se často trápí bolením hlavy, které je takzvaně „od zad“.

Celý článek naleznete v tištěné podobě časopisu Informatorium 3-8 č. 1/2008
nebo v On-line archivu.


Průměrné hodnocení (0 hlasů): 0, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.Sdílet na signálech

Komentáře čtenářů

Příspěvků celkem: 0 / nových příspěvků: 0

6666