5000
Kurz jako dárek Zdrava 5 Kompletní ročník časopisu 2016 Právě vyšel nový speciál Nová Psychologie dnes Psychologické kurzy Ročník 2015

Portál.cz > Časopisy > Informatorium 3-8 > Ukázky > Ve dvou letech do školky?

Ve dvou letech do školky?

Autor: PhDr. Daniela Kramulová | Datum: 6.2.2008 | Vydání: 2/2008

Být doma do tří let dítěte představuje pro některé matky příliš dlouhou dobu pracovního výpadku. Od ledna mohou začít rodiče využívat možnosti „zrychlené“ dvouleté rodičovské dovolené a ke svým malým ratolestem povolat babičku, paní na hlídání - anebo se vypravit sondovat situaci do blízké školky.

Jeslí pečujících o děti do tří let je velmi málo a s jejich rozšiřováním se v programu sociální politiky příliš nepočítá - negativní zkušenosti dnešních čtyřicátníků s ranou institucionální péčí jsou ještě příliš živé. Mezi dnešními rodiči ale přibývá těch, kdo vnímají své syny a dcery mezi druhým a třetím rokem jako docela velké a šikovné, registrují jejich zájem o jiné děti a domnívají se, že by s trochou pomoci pobyt v mateřské škole zvládli.

Školky, které „praskají ve švech“ a z kapacitních důvodů odmítají čtyřleté děti s maminkami na rodičovské, nemají co řešit. Pokud ale pár volných míst je, stojí ředitelky a učitelky před volbou: vyhovět rodičům a přijmout dvouleté caparty, nebo trvat na zákonem stanovené hranici tří let? Na to, co přítomnost batolat v předškolním zařízení přináší z hlediska hygienických nároků, péče i potřeb samotných dětí, jsme se zeptali poradenské psycholožky PhDr. Ivany Halíkové.

Schází-li do třetích narozenin dva tři měsíce a dítě je přiměřeně sociálně vyspělé a bez srdceryvých nářků snáší krátkodobé odloučení od blízké osoby, nemusí být jeho přijetí do mateřské školy velkým problémem. Pět, šest či více měsíců je však v batolecím vývoji - na rozdíl od měřítek dospělých - velmi dlouhá doba a integraci do mateřské školy v tomto věku vidí doktorka Halíková jako problematickou hned z několika důvodů.

První oblast můžeme pracovně nazvat technickohygienickou. Školky požadují, aby tříleté dítě přicházelo se základními dovednostmi v oblasti sebeobsluhy - aby se dokázalo najíst a napít, umýt si ruce, alespoň částečně se obléknout a bylo schopné používat záchod. Dvou- či dvouapůlleté dítě si už možná dílčí dovednosti osvojilo, ale všechny vyjmenované požadavky nezvládne. Dokonce přibývá kluků a holčiček, které v tomto věku neumějí samostatně pít z hrnečku, protože pro rodiče je mnohdy snazší dát jim do ruky láhev se sacím uzávěrem. „Včera jsem začala trénovat dvouapůlleté dítě na nočník,“ konstatuje pedagožka Marie, zaměstnaná v rodině jako chůva a vychovatelka. „Dnešní nároky na dodržování čistoty jsou velmi benevolentní, a to nejen ze strany samotných rodičů. Ti se mnohdy dozvídají od pediatrů, že by jejich potomek mohl být stresován časným vysazováním na nočník, má se prý nechat vyprazdňovat do plen tak dlouho, dokud sám nezjistí, že mu plínky vadí a omezují ho,“ doplňuje.

„Pomineme-li fakt, že odborně kvalifi kovaná pedagožka v předškolním zařízení má poskytovat jiný druh péče, než je výměna plen, mateřská škola není ani z hlediska hygienických norem vybavena na skladování materiálů znečištěných dětskými exkrementy,“ dodává poradenská psycholožka Halíková. Také režim dětí batolecího věku je odlišný, i když například v potřebě spánku jsou značné individuální rozdíly a některým dvouapůlletým vyhovuje už jen kratší odpočinek po obědě. Rovněž normy platné pro stravování batolat (četnost jídel, složení potravy) jsou přísnější než pro děti od tří let - proto je péče o kojence a batolata v rezortu ministerstva zdravotnictví, zatímco předškolní zařízení spadají pod rezort školství.

V neposlední řadě musíme vzít v úvahu celkové prostředí mateřské školy - mezi hrami, hračkami či předměty pro výtvarné činnosti najdeme drobné předměty, s nimiž by se děti mladší tří let ještě setkat neměly. Uhlídat, aby si zvídané dítě nestrčilo do pusy nebo do nosu korálek, dílek stavebnice nebo neochutnalo lepidlo, je při standardním počtu učitelek nadlidský výkon - pokud ovšem nedojde k radikálnímu omezení aktivit starších dětí.

Celý článek naleznete v tištěné podobě časopisu Informatorium 3-8 č. 2/2008
nebo v On-line archivu.


Průměrné hodnocení (0 hlasů): 0, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.Sdílet na signálech

Komentáře čtenářů

Příspěvků celkem: 0 / nových příspěvků: 0

6666