5000
Kurz jako dárek Zdrava 5 Kompletní ročník časopisu 2016 Právě vyšel nový speciál Nová Psychologie dnes Psychologické kurzy Ročník 2015

Portál.cz > Časopisy > Informatorium 3-8 > Ukázky > Věčný začátečník v mateřské škole

Věčný začátečník v mateřské škole

Autor: Daniela Kramulová | Datum: 7.1.2009 | Vydání: 1/2009

Chronicky nemocné dítě… Sotva si zvykne na režim a ostatní děti ve třídě, znovu onemocní. Když se vrátí, kamarádi si už nehrají na námořníky ani na kadeřnice a v nových hrách s ním nikdo nepočítá. Dítě se tak stává věčným nováčkem a potřebuje, aby mu dospělí návrat usnadnili.

S nástupem do mateřské školy začne i dosud zdravé dítě častěji stonat, ale někteří kluci a holčičky mají imunitu natolik oslabenou, že interval mezi onemocněními se počítá stěží na týdny. „Občas nám učitelky volají, že mají ve třídě dítě, které se velmi obtížně adaptuje. Prý chodí do školky už čtvrtý či pátý měsíc, a pořád má problémy zvyknout si na denní režim, na ranní odloučení od maminky, na ostatní děti. Jenže při podrobnějším rozhovoru nejednou zjistíme, že za celou tu dobu bylo dítě ve školce sotva pár týdnů, a to ještě ne v kuse, protože je velmi často nemocné,“ říká poradenská psycholožka PhDr. Ivana Halíková. Učitelky podle ní zpravidla počítají s běžnou adaptační dobou kolem dvou měsíců, jenže u dětí s takovými výpadky docházky se může výrazně prodloužit.

Dělej všechno s námi

Zatímco v prvních týdnech bývají kluci a děvčátka ve školce zpočátku jen pár hodin, odcházejí po obědě a postupně si zvykají na odpolední spaní, po nemoci se dítě zpravidla vrací rovnou do režimu, jaký mělo před nemocí. Proto doktorka Halíková doporučuje, aby ho rodiče už ve dnech rekonvalescence na tuto situaci připravovali: „Jednoznačně by mělo být řečeno, že maminka musí zpátky do práce a dítě do školky. Jakmile se nechává prostor pro pochybnosti a obavy, jak to zase potomek všechno přečká, dítě tím víc znejistí, může začít smlouvat, odmítat školku.“ Jednoznačnost ovšem rozhodně není synonymem tvrdosti, trvat na svém lze i vlídně, podporovat přitom dítě v tom, že už je velké, šikovné, že situaci zvládne. Někdy pomůže, když péči v posledních dnech rekonvalescence převezme babička nebo paní na hlídání, k níž má dítě volnější vztah než k matce. Děti pod vedením učitelek často pracují na společném projektu, čtou si pohádku a malují její příběh, po návštěvě zoo modelují zvířátka, nacvičují básničky, vyrábějí kraslice nebo třeba dárek pro maminku ke Dni matek. Ten, kdo je delší dobu nemocný, se o podstatnou část těchto aktivit a s nimi souvisejících pocitů sounáležitosti ochuzuje.

Takovýmto „ztrátám“ se ale dá poměrně snadno předejít nebo jejich dopad na postavení nemocného v dětském kolektivu minimalizovat. Pokud se činnosti ve školce odvíjejí od společné četby na pokračování, vyplatí se požádat rodiče, aby potomkovi příslušné kapitoly doma přečetli. „Citlivá učitelka si vzpomene na nemocné dítě i ve chvíli, kdy začíná s dětmi vyrábět kupříkladu velikonoční přání nebo dárek. Může část výrobku udělat za dítě a to po svém návratu pokračuje v práci s ostatními. „Lepší je, pokud mu dá šanci vyzkoušet si techniky a postupy jako ostatní, zdravé děti,“ říká psycholožka. Buď se podaří zaangažovat rodiče nebo prarodiče, aby si ve školce vyzvedli třeba šablonu na malované vejce, ti aktivnější mohou podle učitelčina návodu připravit příslušný polotovar doma. Malování a lepení se pak dá využít při klidnějším zabavení dítěte, s nímž už po nemoci začínají čerti šít.

Budete mít dva dědečky

Ovšem pravdou je, že zdaleka ne každá matka je nadšená z představy, že do jejího pečlivě udržovaného bytu by měla vtrhnout lepidla, vodovky nebo nedej bože ještě horší nepořádkotvorné předměty. Klidně a navíc čistě dokáže rekonvalescenta zabavit i televize a počítač.

Celý článek naleznete v tištěné podobě časopisu Informatorium 3-8 č. 1/2009
nebo v On-line archivu.


Průměrné hodnocení (0 hlasů): 0, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.Sdílet na signálech

Komentáře čtenářů

Příspěvků celkem: 0 / nových příspěvků: 0

6666