5000
Předplatné jako dárek Kurz jako dárek Zdrava 5 Kompletní ročník časopisu 2016 Právě vyšel nový speciál Nová Psychologie dnes Psychologické kurzy Ročník 2015

Portál.cz > Časopisy > Informatorium 3-8 > Ukázky > Vílí býlí

Vílí býlí

Autor: Jana Pokorná | Datum: 5.10.2017 | Vydání: 8/2017

Sérii oblíbených dětských knih, které děti seznamují s přírodními jevy a s rostlinami a živočichy, doplňuje nová knížka Radomíra Sochy. Zatímco se ve Zhoubných houbách věnoval tomu, jak děti mohou rozpoznat jedné a jedovaté houby, ve Vílím býlí, jak název evokuje, nabízí pohled do světa rostlin.

Vílí býlí

Hrdinkou jeho knihy je holčička Janinka, která jednoho dne najde na půdě u babičky starodávný herbář. Ten je kouzelný a připraví dívence řadu dobrodružství, když ji přenese pomocí zaříkadel do světa, kde žijí víly a skřítci. Seznámí se tam s léčivými bylinami, pochopí, jaký je jejich účinek, a dokonce se jí díky nabytým znalostem podaří uzdravit nemocnou kamarádku Andulku. Jednotlivé části pohádkového příběhu jsou jako u všech knih této série doplněny otázkami, které dětem pomáhají osvěžit si povědomí o léčivkách a jejich účincích. Velmi se mi také líbí závěrečná část knihy, kde je návod na přípravu vlastního herbáře. Nejde o úplně jednoduchý úkol, ale věřím, že až se na jaře objeví první rostliny, zvládneme s dětmi z naší mateřské školy herbář vytvořit, protože už víme, jak na to.

Příběh Radomíra Sochy má sice vzdělávací charakter, doplňují jej ale stejně jako u ostatních knih v této edici půvabné ilustrace Evy Chupíkové, která edukativní pohádku povyšuje na klasickou dětskou knihu, která má na rozdíl od jiných titulů užitečný přesah. Jsem moc ráda, že se tato řada knih dočkala dalšího titulu, protože jak knihy Radomíra Sochy, tak ty, které napsala Daniela Krolupperová, se u dětí v naší mateřské škole těší velké oblibě. Knížky používáme pro společné čtení a doplňujeme jimi výchovně-vzdělávací práci v okruhu dítě a příroda (Rámcový vzdělávací program pro předškolní vzdělávání. Určitě mají své místo v klasické dětské knihovničce, ale vyplatí se je mít i ve školních knihovnách.

Radomír Socha - Praha, Portál 2017


Hodnoťte a doporučte:Sdílet na signálech

Komentáře čtenářů

Příspěvků celkem: 0 / nových příspěvků: 0

6666