5000
Kurz jako dárek Zdrava 5 Kompletní ročník časopisu 2016 Právě vyšel nový speciál Nová Psychologie dnes Psychologické kurzy Ročník 2015

Portál.cz > Časopisy > Informatorium 3-8 > Ukázky > Vraž do toho čtyři vejce!

Vraž do toho čtyři vejce!

Autor: Marie Těthalová | Datum: 28.2.2007 | Vydání: 2/2007

Magdalenu Dobromilu Rettigovou většina z nás považuje za pouhou kuchařku. Byla však i nadějnou spisovatelkou a také první českou feministkou - bojovnicí za respekt a úctu k ženám.

Málokdo z nás ví, jaký byl život této zajímavé ženy, s čím se potýkala, co ji trápilo a co se jí naopak povedlo. Její osud je povzbuzením pro ty z nás, kteří máme pocit, že se sami nedokážeme ničemu naučit a že jen těžko překročíme svůj stín.

Pracovitost a sebekázeň

Magdalena Dobromila Rettigová se narodila 31. 1. 1785 ve Všeradicích a zemřela 5. 8. 1845 v Litomyšli. Nikdy, až na jeden rok v plzeňské hlavní škole s vyučovacím jazykem německým, nechodila do řádné školy. Magdalena vyrůstala sama, pět sourozenců jí zemřelo hned, jak byli pokřtěni. Rodiče k ní byli přísní, vyžadovali její účast a podíl na rodinných pracích. Při pilné práci se snažila číst a začala projevovat zájem o český jazyk.

Žena - manželka a hospodyně

I když Rettigovou právem považujeme za první českou feministku, její život byl plný oddanosti a podřízenosti k manželovi. Bohužel se ale zdá, že jí dokonalá domácnost i vyhlášené kuchařské umění, na nichž stavěla, nepřinesly tolik očekávaný respekt a obdiv muže. Rettigová věřila, že manželství, rodina a existenční zajištění jsou hlavním zdrojem důstojnosti ženy a že právě na ženě záleží, jak bude rodina vypadat. V té době byla spořádaná rodina nepotýkající se s nouzí spíše výjimkou.

Vzdělání nade vše

Podle Rettigové bylo vzdělání tím, co ženě může pomoci získat respekt v manželství i rodině. Vzdělanou ženu pak muž nebude považovat za svou přítěž. Nezůstávala jen u sebevzdělání, ale u sebe doma založila soukromou školu pro chudé dívky, které se od ní učily vaření, ručním pracím a také vkusu a pořádku.

Vzdělání dívek podporovala i finančně -v Litomyšli založila darem 200 zlatých nadaci, která měla financovat vzdělání chudých děvčat. Tímto darem její pomoc nekončila, snažila se sehnat podporu u svých přátel, několikrát dokonce získala peníze i ze zámoří.

Čtenářský klub

Rettigová velmi usilovala o to, aby její čeština byla dokonalejší a dokonalejší. Kolem roku 1820 se jí to konečně podařilo a Rettigová začala publikovat v českém jazyce. Psala zejména pro dospívající dívky, a to romantické románky s mravoučným obsahem.

Je třeba zdůraznit, že v tehdejší společnosti muži nenesli téměř žádnou odpovědnost za vztah a jeho následky. Pro dívky mohl jediný chybný krok znamenat celoživotní tragédii, stigma svobodné matky. Rettigová věděla, že dívky její doby zůstávají v nevědomosti o sexu a manželském životě. Ve svých knihách se snažila pozvednout dívčí hrdost a přesvědčit mladé ženy o tom, že jejich hodnota nestojí na tom, zda mají nebo nemají muže.

Celý článek naleznete v tištěné podobě časopisu Informatorium 3-8 č. 2/2007
nebo v On-line archivu.


Průměrné hodnocení (0 hlasů): 0, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.Sdílet na signálech

Komentáře čtenářů

Příspěvků celkem: 0 / nových příspěvků: 0

6666