5000
Kurz jako dárek Zdrava 5 Kompletní ročník časopisu 2016 Právě vyšel nový speciál Nová Psychologie dnes Psychologické kurzy Ročník 2015

Portál.cz > Časopisy > Informatorium 3-8 > Ukázky > VÝTVARNÉ HRÁTKY PRO DĚTI

VÝTVARNÉ HRÁTKY PRO DĚTI

Autor: Marie Těthalová | Datum: 28.2.2007 | Vydání: 2/2007

Knížky MaryAnn Kohlové znají všichni, kdo se snaží v dětech probudit zájem o tvoření, a přitom chtějí nechat dětské tvorbě svobodu.

Podle autorky je důležitý samotný proces tvoření, při kterém si děti „osahávají“ různé materiály, experimentují, zkouší, co se stane, když…

V knize Výtvarné hrátky pro děti autorka představuje 150 projektů pro čtyř až osmileté děti, které se mohou pustit do malování, dekorování a tisku nebo si mohou vytvořit zajímavou koláž. A pokud je přestane bavit dvourozměrné tvoření, mohou se pustit do tvorby plastik a modelování.

Část, která se věnuje tisku, mne zaujala nejvíc. Autorka v ní inspiruje k tvorbě nejrůznějších typů razítek - od obyčejných, běžných předmětů, které poslouží jako tiskařský nástroj, po dřevěná nebo provázková razidla. Tvořivý čtenář může některé z námětů pro tisk na papír využít i při textilní tvorbě nebo při práci s keramickou hlínou.

Ani ostatní techniky však nesmíme opomenout. Autorka vystačí s málem, a tak např. její náměty pro modelování nejsou nijak náročné na materiál a přípravu a dětem se jistě bude líbit, když si ze slaného modelovacího těsta vytvoří třeba pohádkovou krajinu plnou tajemných postav.

Dospělým, učitelkám i vychovatelkám malých dětí bude určitě vyhovovat velmi přehledná struktura knihy - v úvodu najdeme tabulku, která obsahuje všechny náměty rozdělené podle technik. U každého konkrétního námětu pak díky ikonkám zjistíme, jak je tvoření náročné na materiál a čas, zda jsou třeba nějaká bezpečnostní opatření a jestli děti potřebují pomoc dospělých.

Zajímavá knížka plná inspirace pro rozvoj dětské tvořivosti by tedy neměla chybět v žádné mateřské škole a školní družině.

MaryAnn Kohlová Praha, Portál 2006, 192 s.


Průměrné hodnocení (0 hlasů): 0, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.Sdílet na signálech

Komentáře čtenářů

Příspěvků celkem: 0 / nových příspěvků: 0

6666