5000
Kurz jako dárek Zdrava 5 Kompletní ročník časopisu 2016 Právě vyšel nový speciál Nová Psychologie dnes Psychologické kurzy Ročník 2015

Portál.cz > Časopisy > Informatorium 3-8 > Ukázky > Za výuku v angličtině je v Indii pokuta

Za výuku v angličtině je v Indii pokuta

Autor: Marie Těthalová | Datum: 7.11.2007 | Vydání: 9/2007

Eva Slabá vypráví o své praxi ve venkovské škole na jihu Indie.

Proč jste se vydala právě do Indie?

Dlouho jsem plánovala nějaký delší pobyt v zahraničí, ale měla jsem nemocnou maminku, a tak jsem po škole zůstala doma. Když pak mamka zemřela, začala jsem znovu uvažovat o tom, co bych mohla podniknout. Mé dobrovolnické službě předcházely dva roky, kdy jsem vyučovala na gymnáziu.

A Indii jsem si vybrala především kvůli jazyku. Kdybych jela do Konga, potřebovala bych francouzštinu, do Mexika zase španělštinu – já jsem učitelka angličtiny a vybírala jsem si zemi i podle toho. Ale jazyk nebyl jediné kritérium, vždycky jsem chtěla jet do Asie.

Kde přesně jste v Indii působila?

Působila jsem ve státě Karnátaka na jihu Indie, ve vesničce Deodurga u města Raichur.

Místo, kde jsem pracovala, patří k nejzaostalejším oblastem Indie. Je tam ale salesiánská misie, která se snaží poskytovat vzdělání lidem z této části země. Starají se o ty nejchudší rodiny, usilují o to, aby děti dostaly šanci odejít za lepší prací do větších měst a mohly tak zabezpečit své rodiče a příbuzné.

Salesiáni mají v Deodurze internát pro děti z vesnic z okolí a školu Don Bosco. Je tam i školka, která má dva stupně – lower (nižší) a upper (vyšší) kindergarden. Chodí tam děti mezi čtyřmi a šesti lety, ale najdou se tam i děti starší. V Indii je problém, že se často přesně neví, kolik je dětem let, ale dá se říct, že tam do školky chodí děti, které mentálně odpovídají věku, o němž jsem se zmínila. Já jsem se starala především o děti z internátu, kde jsou děti od čtyř do šestnácti let.

Co všechno jste s dětmi dělala?

Hodně jsem pracovala s těmi úplně malými dětmi. Děti tam musejí trávit denně tři a půl hodiny ve studovně a krom toho mají vyučování. A studovna je pro tyhle malé děti dost náročná záležitost – sice mají knížky s obrázky, ale to sezení nad knihou není ono. Proto jsme je s kolegyní braly ven, hrály si s nimi, učily jsme je třeba barvy, květiny, zeleninu… Snažily jsme se jim to sezení ve škole a ve studovně nějak zpestřit. Ve volných chvílích jsem jim přišívala knofl íky a zašívala „větrání“ na šatech. Zastupovala jsem chybějící kantory a vyprávěla dětem české pohádky. Moc je bavilo poslouchat Hrnečku vař, O Sněhurce, Sůl nad zlato, jen nevím, jak si představovaly Marušku a dvanáct měsíčků, když v životě neviděly sníh.

A proč tolik toho sezení?

Indie má všechno vzdělání založeno na disciplíně, takže proto. Musím ale říci, že škola, kde jsem působila, je jistou výjimkou mezi indickými školami, protože se tam učí v angličtině. Indické školství má v sobě rozpor – Indové sice chápou, že angličtina je pro vzdělání potřeba, ale snaží se zachovat národní tradice. Proto se teď města přejmenovávají podle původního jazyka, nepíše se třeba Bombaj, ale Mumbai. A stát Karnátaka, kde je škola Don Bosco, chce zavést, aby školy až do páté třídy vyučovaly v národním jazyce.

Argumentuje se tím, že je pro malé děti náročné učit se v cizím, a ne v mateřském jazyce. Když se ale děti jako malé nenaučí pořádně angličtinu a mají pak na druhém stupni např. vykládat v angličtině smysl básně, je to pro ně náročné. Škola Don Bosco musela za to, že vyučuje v angličtině, platit státu pokutu a nebyla jedinou sankcionovanou školou v oblasti.

Státní představitelé si neuvědomují, že pokud se děti nenaučí anglicky, budou pak mít problém získat kvalitní vzdělání, zejména ty, které žijí v zaostalých oblastech. Když jsem si dětmi povídala o tom, jaké mají jejich rodiče zaměstnání, opakovala se dvě slova – farmář a maminka v domácnosti. To je docela neštěstí. Jediný západní vliv, který tam objevíte, je coca-cola.

Celý článek naleznete v tištěné podobě časopisu Informatorium 3-8 č. 9/2007
nebo v On-line archivu.


Průměrné hodnocení (0 hlasů): 0, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.Sdílet na signálech

Komentáře čtenářů

Příspěvků celkem: 0 / nových příspěvků: 0

6666