5000
Předplatné jako dárek Kurz jako dárek Zdrava 5 Kompletní ročník časopisu 2016 Právě vyšel nový speciál Nová Psychologie dnes Psychologické kurzy Ročník 2015

Portál.cz > Časopisy > Informatorium 3-8 > Ukázky > Zákeřný protivník: černý kašel

Zákeřný protivník: černý kašel

Autor: PhDr. Daniela Kramulová | Datum: 10.9.2013 | Vydání: 7/2013

Některé z nemocí, o nichž jsme si mysleli, že je máme už trvale zkrocené, se v posledních letech znovu objevují. Patří k nim i černý kašel. Počet zaznamenaných případů rok od roku roste.

Zákeřný protivník: černý kašel

Černý kašel představuje riziko zejména pro nejmenší děti, u nichž může zanechat trvalé následky nebo dokonce způsobit smrt. Onemocnět může samozřejmě kdokoli a v každém věku, podle zkušeností lékařů ale v případě dospělých nemusí pokaždé nemoc probíhat tak dramaticky. Epidemioložka MUDr. Kateřina Fabiánová dokonce tvrdí, že dospělý člověk za život prodělá průměrně 2,6 epizod mírnější formy černého kašle! Několik týdnů má záchvaty dráždivého až kokrhavého kašle bez vysokých teplot a chřipkových příznaků. Ovšem v prvních týdnech, kdy jsou bakterie Bordetella pertussis uhnízděné v krku, šíří nemocný kapénkami infekci ve svém okolí dokonce i v případě, že sám typické projevy černého kašle nemá. (Pro úplnost dodejme, že černý kašel, neboli pertuse je onemocnění ryze lidské. Žádný přenos prostřednictvím ptáků, prasat či domácích mazlíčků nehrozí.)

Má jen virózu?

Zrádnost onemocnění spočívá i v tom, že se zpočátku, prakticky celý první týden, tváří jako vcelku banální virové nachlazení s katarem horních dýchacích cest. A tak ho také lékaři v naprosté většině případů léčí – symptomaticky. Nemocný dostává kapky proti kašli, případně léky na snížení teploty. A bakterie se mezitím zdárně množí a vysílají do organismu toxiny, které způsobují, že v pozdějším záchvatovitém stadiu je už kašel vázán na centrální nervovou soustavu. Proto přetrvává řadu týdnů, i když samotné bakterie, jež nemoc způsobily, jsou už zlikvidované antibiotiky. Po antibiotické léčbě nemocný už sice není pro své okolí nebezpečný, ale úporným kašlem trpí dál. Třeba měsíc i déle.

„Kašlajících dětí mívají lékaři stále plnou ordinaci a v téměř devadesáti procentech případů jde opravdu o virová onemocnění, takže nějaké plošné ‚preventivní‘ nasazení antibiotik by rozhodně nebylo správné,“ říká primářka MUDr. Hana Roháčová z Kliniky infekčních, parazitárních a tropických nemocí Nemocnice Na Bulovce. A po pravdě řečeno, v první chvíli lékař na černý kašel ani nemyslí. Ostatně představa, že každému dítěti, které v ordinaci zakašle, okamžitě udělá výtěr z krku, je z hlediska personálního, technického i finančního nereálná.

Celý článek naleznete v tištěné podobě časopisu Informatorium 3-8 č. 7/2013 nebo v On-line archivu.


Průměrné hodnocení (0 hlasů): 0, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.Sdílet na signálech

Komentáře čtenářů

Příspěvků celkem: 0 / nových příspěvků: 0

6666