5000
Kurz jako dárek Zdrava 5 Kompletní ročník časopisu 2016 Právě vyšel nový speciál Nová Psychologie dnes Psychologické kurzy Ročník 2015

Portál.cz > Časopisy > Informatorium 3-8 > Ukázky > Zvířátka z vlny a bambulek

Zvířátka z vlny a bambulek

Autor: Markéta Lukáčová | Datum: 5.3.2008 | Vydání: 3/2008

Jaro pomalu, ale o to usilovněji ťuká na okno – vše kolem nás pučí a rodí se nový život. K jaru neodmyslitelně patří mláďata všeho druhu. Kuřátka, jehňata, ba dokonce i malé žabky v potoce na nás vesele mrknou.

Základem zvířátek se mohou stát bambulky rozličných barev a velikostí. Je možné zakoupit v papírnictví pytlík originálních pestrých bambulí, nebo si je můžete vyrobit sami. Trochu složitější bude bambulka z příze, kterou volně, ale hustě oviňte kolem prstýnku vystřiženého ze čtvrtky (poloměr 5–7 cm a uprostřed 1,5 cm velký otvor). Jakmile je kroužek důkladně omotán, protáhněte pomocí jehly podél papírového kroužku pod vrstvou příze kousek provázku. V místě, kde se oba konce potkají pevně stáhněte a zavažte. Nyní po obvodu prstýnku přízi přestřihněte a bambulka je hotová.

Další možností je „uválet si“ nadýchanou kuličku z přírodního vlněného rouna. Dětem se bude tato činnost určitě líbit. Jde o měkký příjemný materiál. Kulička se tvoří rychleji a lépe se tvaruje, navlhčíte-li si nejprve ruce vlažnou mýdlovou vodou. Mýdlo slouží jako detergent a nepravidelné vlákno se do sebe pevněji zachytí a dokonaleji drží. Vlnu lze také před zpracováním nebo až po vytvarování zvířátka barvit barvami na přírodní materiály. Pozor, je možné použít barvy za „studena“ nebo určené k přípravě horké lázně. Teplota pro vlnu se může blížit až téměř k bodu varu, musí však stoupat velice pozvolna. Jakmile by došlo k teplotnímu šoku, rouno se srazí a zfilcovatí. Pro tvarování vlny se hodí „chlupaté drátky“ z výtvarných potřeb nebo čističe dýmek. Nejprve si vytvarujete z drátků kostru zvířátka a poté je vlněným vláknem omotáváte.

V případě ovečky se dva páry nohou pouze protáhly středem připravené vlněné kuličky, stejně tak drátek pro ouška. Postup při výrobě kuřátka začíná přípravou žluté kuličky, poté se do jejího středu vlepí špejle, následně se přilepí očka. Vytažením jemného trsu příze z kuličky směrem vzhůru vznikne roztomilá chocholka. Špejli protáhněte otvorem v půlce skořápky, kterou můžete ještě nabarvit. K závěrečnému dekorování skořápkových zápichů s kuřátky poslouží například syntetická krajka nebo peříčka. Lze také použít mechovou pryž pro detaily, jakými jsou zobáčky, nožky pro žabku.


Průměrné hodnocení (0 hlasů): 0, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.Sdílet na signálech

Komentáře čtenářů

Příspěvků celkem: 0 / nových příspěvků: 0

6666