5000
Předplatné jako dárek Psychowalkman Kurz jako dárek Nenechte se rozložit Nová Psychologie dnes

Portál.cz > Časopisy > Psychologie dnes > On-line archiv článků > Seznam vydání

Seznam vydání

Psychologie dnes

12/2012

Psychologie dnes 12/2012

Daniela Kramulová, 31.12.2012

Honíme se, soupeříme a žijeme s představou, že ničeho není dost – přesto nejsme úspěšní, říká kouč Mark Dzirasa. Vánoční kapr, cukroví a salát – to je jen jeden z příkladů toho, jak tradice a rituály odedávna pocházejí žaludkem. Věnovali jsme jim téma čísla. Utužují rodinná pouta vánoční návštěvy příbuzných? Odpověď hledáme s psycholožkou K. Rodnou. Nabízíme vám tipy na zajímavé psychologicky laděné filmy, které si můžete pustit o Vánocích, na zážitkové firemního vzdělávání formou larpu i jedinečnou reportáž z romského ghetta. Můžete nahlédnout do zákulisí profese policejního vyjednavače i do utajených fines marketingu vůní. O sexu ve stáří hovoříme se sexuologem Petrem Weissem. Když se věci „začínají schovávat“, může jít o první signály mírné kognitivní poruchy. Dočtete se, co nemocným přináší a jak s ní žít. S mentálně handicapovaným dospělým nelze jednat jako s dítětem – přesto příklady z ústavních zařízení a domovů pro seniory s demencí ukazují, jak ošetřovatelé své postavení zneužívají. Rozumíte řeči intuice? Ukážeme vám, jak její signály zachytit a jak s ní pracovat.

Celý článek

Psychologie dnes 12/2012

Globalizované rituály

(dak), 30.11.2012

Rituály se vyvíjejí a mění nejen v rámci jedné rodiny či dané kultury, mění a ovlivňují se globálně.

Celý článek

Na Nový rok!

Pavla Koucká, 30.11.2012

I Evropané mají své rituální drogy: Na úspěch! Na zdraví! Na přátelství! Připíjíme si rádi a na ledacos…

Celý článek

Černobílý svět: život v zasněženém romském ghettu

Markéta Hartlová, 30.11.2012

Poštu tady roznášejí policisté. Bílý člověk sem nevkročí. Zbijí každého, kdo jim nedá cigaretu. To jsou některé „ověřené údaje“ slovenského tisku z jedné romské osady, kam jsem se vydala nahlédnout do světa skutečných „cikánů“.

Celý článek

Udělejte si kino doma

Filip Brož, 30.11.2012

Pohodlný gauč, příjemné prostředí, svíčky – film může začít. Přichystal jsem pro vás výběr těch nejzajímavějších filmů s psychologickou tematikou, které byste si rozhodně neměli nechat ujít.

Celý článek

nešpor/n/oviny

Karel Nešpor, 30.11.2012

Dostat pacienta na Dd dno je překonané

Celý článek

Voňavý marketing

Eva Jedelská, 30.11.2012

Podprahová reklama, taková, která ovlivňuje naše spotřební chování, aniž bychom ji vědomě zaznamenávali, je ve většině zemí včetně České republiky zakázána. Přesto se s ní setkáváme: v nákupních centrech, hotelech, bankách, autosalonech i na letištích. Vetřelci nám do hlavy pronikají jednoduše – nosem.

Celý článek

Ty věci se mi začínají schovávat…

Hana Marková, Kamila Šiffelová, 30.11.2012

S přibývajícím věkem není neobvyklé, že člověk čas od času na leccos zapomene; když se učí něco nového, nejde to již tak rychle jako dříve, udržet pozornost vyžaduje stále větší úsilí. Co když ale člověk cítí, že problémy, které mu selhávající paměť přináší, jsou mnohem závažnější než u osob stejného věku?

Celý článek

I Češi mají své krvavé rituály

Daniela Kramulová, 30.11.2012

Nejen láska, i tradice prochází žaludkem

Celý článek

22. prosince 1902

Pavel a Helena Hartlovi, 30.11.2012

zemřel ve věku 62 let neurolog a psychiatr Richard Freiherr von Krafft-Ebing

Celý článek

CITÁT MĚSÍCE

30.11.2012

Inteligentní lidé vědí, že lze věřit jen polovině toho, co slyší. Velice inteligentní vědí, které polovině.

Celý článek

Pozor! může dojít Účastníkům

Monika Stachoňová, 30.11.2012

vzduch program, Larp – vzdělávací který vás chytí

Celý článek

Jak rozumět řeči intuice?

Jan Benda, 30.11.2012

Existuje intuice? A může rozumně uvažující člověk něco takového brát vážně? Lze intuici důvěřovat? Po celá desetiletí pokládali vědci intuici za něco iracionálního a nevěrohodného. Studium lidského rozhodování a také kreativity je však znovu přimělo se tématem intuice zabývat. Představa, že se v životě rozhodujeme racionálně, vyvolává u většiny psychologů samozřejmě shovívavý úsměv již dávno. Od dob Freudových a Jungových je zřejmé, že pudy, emoce nebo v Jungově pojetí archetypy ovlivňují lidské chování mnohem víc, než si obvykle připouštíme. Jak ale smířit emoce a rozum, když emoce nás přece tak zaslepují? Nedávné výzkumy rozhodovacích procesů ukazují, že ne vždy. Prvotní pocity, dojmy i „tušení“ někdy bývají správné. A i když takové „někdy“ našemu rozumu jistě nepostačí, vědci tento fenomén vysvětlují, stručně řečeno, takto: Mozek přijímá v bdělém stavu okolo 11 milionů smyslových podnětů za vteřinu. Naše vědomé myšlení, sídlící v mozkové kůře, je schopné zpracovat jen asi 40 až 60 z nich. To je cca 0,00045%. Nepatrný zlomek. Zbytek podnětů mozek také registruje, ovšem ne vědomě. Přesto podle kognitivních vědců mozek tyto informace zpracovává a využívá. Děje se tak prostřednictvím dvou nezávislých, vzájemně interagujících systémů, které oba ovlivňují náš úsudek a rozhodování. Jsou označovány jako systém 1 a 2.

Celý článek

Účel nesmí světit prostředky!

Hynek Jůn, 30.11.2012

Rizika zneužití behaviorální terapie u lidí s mentálním handicapem v pobytových službách

Celý článek

Lhaní za peníze

Daniela Kramulová, 30.11.2012

Experiment potvrzující teorii kognitivní disonance

Celý článek

Policejní vyjednavač

Eva Tomková, 30.11.2012

Ticho je to nejhorší, co se může stát

Celý článek

Zlato, pojď na to!

Jana Kárníková, 30.11.2012

Celý článek

1 2 
6666
Výroční konference Škola komunikace