5000
Psychowalkman Kurz jako dárek Nenechte se rozložit Nová Psychologie dnes

Portál.cz > Časopisy > Psychologie dnes > On-line archiv článků > Seznam vydání

Seznam vydání

Psychologie dnes

6/2012

Kámen hovoří o myšlení pravěkého člověka

Jiří X. Doležal, 1.6.2012

Nálezy kamenných štípaných „výrobků“ z pravěku mohou říci až překvapivě mnoho o psychice a myšlení jejich výrobců. Vše ukazuje, že nejen neandrtálci, ale už i jejich předchůdci byli lidmi v plném slova smyslu.

Celý článek

Kámen hovoří o myšlení pravěkého člověka

Produktivita: zázrak, který vás dostane na vrchol

Eva Tomková, 1.6.2012

Pracujete od rána do večera, jste unavení, okolí vás považuje za dříče, a stejně máte pocit, že nestíháte svou práci? K úspěchu vám chybí jedno – produktivita. Budte v práci méně a zvládněte víc – odborníci na duševní práci doporučují strategie, jak zdánlivého paradoxu úspěšně dosáhnout.

Celý článek

Produktivita: zázrak, který vás dostane na vrchol

Temná turistika - Proč nás lákají místa velkých tragédií

Eva Tomková, 1.6.2012

Nejedou na pláž, nejedou do hor. Jejich cílem je muzeum genocidy, popraviště nebo místo, kde zemřelo tisíce lidí během vteřiny. Na fotkách z dovolené nemají lehátko a palmu, ale lebky, kříže a gilotiny. Nadšence temné turistiky poznáte snadno: barevné katalogy cestovních kanceláří jim nic neříkají. Chtějí víc.

Celý článek

Temná turistika - Proč nás lákají místa velkých tragédií

Milenka: hlavní, nebo vedlejší role?

Daniela Kramulová, 1.6.2012

Mají různé profese, různé zájmy – přesto si jsou ženy, které udržují vztahy s ženatými muži, čímsi podobné. Často je spojují stejné životní příběhy v dětství a dospívání, dokonce mívají podobné zdravotní problémy. A pokud čekají s milencem dítě, obvykle volí i stejné strategie, jak být co nejdříve po porodu znovu přitažlivé a sexuálně aktivní.

Celý článek

Milenka: hlavní, nebo vedlejší role?

Vzdávají to Češi příliš brzy? Kde Američan vidí výzvu, Čech vnímá problém

Daniela Kramulová, 1.6.2012

Co potřebujeme, abychom se cítili osobně spokojení a v pohodě? Jako první nás patrně napadne zdraví, pak nejspíš pomyslíme na to, že člověk by neměl být sám a neměl by se cítit zbytečný, měl by tudíž dělat něco, co ho baví a v čem vidí smysl. Vladimír Kebza, který se specializuje na oblast psychologie zdraví, upozorňuje, že odborníci hovoří v souvislosti s osobní pohodou (well-being) také o významu psychické odolnosti. A právě té se nám Čechům občas nedostává…

Celý článek

Vzdávají to Češi příliš brzy? - Kde Američan vidí výzvu, Čech vnímá problém

Psychologie dnes 6/2012

Daniela Kramulová, 1.6.2012

Proč turisty láká návštěva míst spojených se smrtí, utrpením a katastrofami? Fenoménu temné turistiky věnujeme téma čísla. Nabízíme netradiční pohled na milenky ženatých mužů a jejich životní příběhy, o málo známých souvislostech psychické odolnosti hovoříme s psychologem Vladimírem Kebzou. Seriál o emocích přináší díl věnovaný strachu, podíváme se na spojení mezi politikou a módními trendy. V rubrice Kariéra vám poradíme, jak být v práci méně a zvládnout víc. J. X. Doležal vám představí unikátní soukromé sbírky předmětů z doby kamenné a vysvětlí, co z nich dokáže psycholog vyčíst. Opravdu si mohou ženy pod vlivem hormonální antikoncepce vybírat méně vhodné partnery? Odpověď vás možná překvapí. Z mezinárodních výzkumů vychází i článek Podváděli ve škole – a co v práci? Přinášíme i praktická doporučení k výběru psychoterapeuta.

Celý článek

Psychologie dnes 6/2012

Luxus dělá dojem

Kateřina Rodná, 1.6.2012

Myslíte si, že investovat do drahého oblečení je jen pouhý rozmar? Omyl. Možná je to naopak investice, která vám přinese konkurenční výhodu.

Celý článek

Dobrovolník

Jana Kárníková, 1.6.2012

Celý článek

Kde se berou dobré nápady?

1.6.2012

Vynálezy, inovace a změny vznikají díky zkoumání a překračování stávajících hranic „možného“. Zapomeňte na osamoceného génia, kterému se v hlavě zrodí jedinečný vědecký objev – čím blíž k sobě lidé mají, čím více se vzájemně ovlivňují, tím víc a rychleji přibývá vynálezů, zajímavých netradičních řešení a dobrých nápadů.

Celý článek

Experiment Hodný samaritán

Daniela Kramulová, Zdeněk Krpoun, 1.6.2012

Proč:

Celý článek

Smích léčí

Radkin Honzák, 1.6.2012

Deset minut hurónského smíchu potlačí bolest na dvě hodiny.

Celý článek

Výchova, nebo předurčení?

Stanislav Komárek, 1.6.2012

PODOTEKY STANISLAVA KOMÁRKA

Celý článek

Kalendárium

1.6.2012

11. června 1967 zemřel ve věku 80 let americký psycholog německého původu Wolfgang Köhler. Narodil se 21. ledna 1887 v estonském Revalu, nynějším Talinu. V šesti letech se rodina přestěhovala do německého Wolfenbütelu v jižním Sasku. Po středoškolských studiích se zapsal na universitu v Tübingen pokračoval v Bonnu a Berlíně, kde získal titul PhD. Na Psychologickém institutu ve Frankfurtu se setkal s Maxem Wetheimerem a Kurtem Koffkou. Právě před 100 lety (roku 1912) společně založili nový obor, který nazvali Gestalt psychologie, známý též jako tvarová nebo celostní psychologie. Podle gestaltistů je celek více než jen souborem částí. Uznávali, že sice mohou existovat prvky, které jsou vůči sobě nezávislé, jako např. v aritmetice, kde existují tzv. čisté sumy, ale ty jsou abstrakcí, zatímco v konkrétnosti přírody a života jsou vzácností: sluneční systém je celek, Gestalt, poněvadž pohyb každého tělesa je ovlivněn přítomností dalšího. Stejným příkladem je točící se mlýnské kolo: pohyb každé části záleží na formě jako celku. A když se jen nepatrně poruší mýdlová bublina, celá struktura splaskne. Během první světové války vytvořil Köhler své nejvýznamnější dílo. Mezi lety 1913 a 1917 působil jako ředitel Stanice pro studium antripoidů Pruské akademie věd na ostrově Tenerife. Studoval šimpanze, kteří v té době nebyli typickými subjekty psychologického zkoumání: Pavlov studoval psy, Thorndike kuřata a kočky, Skinner holuby, Tolman krysy. Köhler byl jedním z prvních psychologů, který přijal za svou Darwinovu myšlenku o člověku jako součásti kontinuity života. Právě proto zkoumal naše nejbližší žijící příbuzné ve snaze porozumět člověku a jeho duševním procesům. Usiloval o nalezení toho, v čem jsou si lidé a opice podobní a v čem se liší. Köhlera nejvíce zaujaly otázky vhledu jako projevu inteligence a způsobu učení, na rozdíl od Thordikea a Pavlova, podle nichž je učení výsledkem asociací, pokusů a omylů. Hlavním cílem Köhlerových pokusů bylo ukázat, že lidoopi řeší problémy vhledem, že jejich chování neprobíhá podle slepého pokusu a omylu a řešení není dílem náhody. Vhled defi noval jako učení náhlým pochopením vztahových souvislostí mezi prvky přítomnými v dané situaci. Hlavní práci vykonal již během prvních šesti měsíců na ostrově a výzkumnou zprávu dokončil roku 1917. Po první světové válce se Köhler vrátil do Německa a stal se ředitelem Psychologického institutu Berlínské univerzity. Podnikl několik přednáškových cest po amerických univerzitách. Ve třicátých letech se stal jako patrně jediný nežidovský psycholog otevřeným kritikem německé Národně socialistické strany a roku 1935 byl nucen trvale přesídlit do USA, kde působil na řadě univerzit. V roce 1956 se stal prezidentem Americké psychologické společnosti APA. Od jeho smrti letos uplyne 45 let.

Celý článek

Život v komunitě jako naděje pro přežití?

Andrea Sladká, 1.6.2012

Komunita, společenství rodičů a dětí, přirozená vzájemná pomoc, pochopení, sdílení, ohleduplný přístup k bohatství Země. Návrat zpátky? Novodobé bláznovství? Psycholožka a speciální pedagožka Daniela Kořínková to považuje za jedinou šanci pro budoucnost.

Celý článek

Nešpor/n/oviny

Karel Nešpor, 1.6.2012

Experiment s hráči

Celý článek

Produktivita: zázrak, který vás dostane na vrchol

Eva Tomková, 1.6.2012

Pracujete od rána do večera, jste unavení, okolí vás považuje za dříče, a stejně máte pocit, že nestíháte svou práci? K úspěchu vám chybí jedno - produktivita. Buďte v práci méně a zvládněte víc - odborníci na duševní práci doporučují strategie, jak zdánlivého paradoxu úspěšně dosáhnout.

Celý článek

Kámen hovoří o myšlení pravěkého člověka

Jiří X. Doležal, 1.6.2012

Nálezy kamenných štípaných „výrobků“ z pravěku mohou říci až překvapivě mnoho o psychice a myšlení jejich výrobců. Vše ukazuje, že nejen neandrtálci, ale už i jejich předchůdci byli lidmi v plném slova smyslu.

Celý článek

Hop nebo trop: Máme šanci si dobře vybrat psychoterapeuta?

Zbyšek Mohaupt, 1.6.2012

Hádáte se s partnerem? Trápí vás obavy? Nerozumíte si s kolegy? Hledáte nové pracovní uplatnění? Možná si s takovou situací nevíte rady a potřebujete poradit. Kdo vám ale pomůže a jak si vybrat toho pravého odborníka? Nabízíme vám vodítka i stručné desatero, jak se při volbě v oblasti psychoterapie, poradenství, osobního a odborného rozvoje dobře orientovat.

Celý článek

Deprese. Nenechte radost odejít!

Jaroslav Brzák, 1.6.2012

Chci se s vámi podělit o pocity, které mě během těžké depresivní fáze potkaly, a tím vám pomoci v případě, že se přiblížíte k jejím branám.

Celý článek

Podváděli ve škole. A co v práci?

Marek Preiss, 1.6.2012

Podvádění ve školách je na vzestupu. Dokládají ho výzkumy i konkrétní kauzy. Na rozdíl od škol jsou zaměstnavatelé schopni vyčíslit ztráty, které jim způsobí nečestné jednání zaměstnanců. A tak není divu, že sílí obavy, jak se budou lidé, kteří podváděli při studiu, chovat v práci.

Celý článek

1 2 
6666
Výroční konference Škola komunikace