5000
Psychowalkman Kurz jako dárek Nenechte se rozložit Nová Psychologie dnes

Portál.cz > Časopisy > Psychologie dnes > On-line archiv článků > Seznam vydání

Seznam vydání

Psychologie dnes

6/2014

Ženy, víno, zpěv... a mozek

Vojtěch Pišl, 30.5.2014

Každý pátek je malým svátkem – a jako takový je hodný oslavy. Sobota zrovna tak. S víkendovou „špičkou“ si většina z nás dělá starosti maximálně kvůli zbytkovému alkoholu za volantem. Přesto nás mohou změny v nervové soustavě spuštěné alkoholem vyjít docela draho…

Celý článek

Rozumíte řeči doteků?

Jana Abelson Tržilová, 30.5.2014

Dotek. Základní lidská potřeba, důležitá součást v úspěšných partnerských vztazích a také tajemná zbraň při ovlivňování druhých. Prostřednictvím doteku jsme schopni vyjádřit i ty nejniternější emoce. A o co víc, mnohdy tak činíme zcela nevědomky…

Celý článek

Řeknu ti to ručně...

Regína Broková, 30.5.2014

Všichni jsme už mnohokrát pocítili, jaké to je, když je nám něčí dotek příjemný, když nás uklidní, vzruší, dojme nebo naštve, když nám přinese slast, nebo naopak odcizení a bolest. Dotek je neoddělitelně spjat s léčením těla i ducha způsobem, který přesahuje naše běžné chápání a reálné vnímání světa. Jako „dotekem kouzelné hůlky“ se pohlazením či jen uznalým nebo souhlasným poklepáním na rameno mění naše nálada, postoj, vnímání světa, nazírání na sebe sama i na „autora“ doteku. Význam doteků nacházíme i v symbolice jazyka: můžeme se „dotknout“ hvězd, můžeme ale také někoho zranit – hluboce se ho „dotknout“ v jeho nejniternější podstatě. Někdy stačí jen jemný, něžný dotek a otevírají se cesty k emocím a vztahům. Je to poselství, které k nám promlouvá svým vlastním komunikačním kódem… Pro většinu lidí je dotek jeden z prostředků komunikace, vnímají ho jako doprovodné sdělení, potvrzení či popření slovní promluvy. Existuje však skupina lidí, pro které je dotek základem, nezbytností pro pochopení a porozumění, přímou vazbou na dění kolem, cestou vnímání a prožívání světa, věcí a lidí. Hluchoslepí lidé jsou na doteku jako na formě komunikace přímo závislí. Hledají svou životní cestu tmou i tichem – kde nepomůže slovo, znak ani gesto, tam hraje svou klíčovou úlohu právě dotek.

Celý článek

Nechtěné hyperpigmentace pleti

(red), 30.5.2014

Teplé slunečné dny každoročně odhalí pihy, pigmentové mapy a skvrny. Zároveň také přispívají k jejich vzniku.

Celý článek

Móda není jen pro Barbíny

Eva Jedelská, 30.5.2014

Do divadla v teniskách a sportovním tričku. Ke zkoušce v kalhotách s rozkrokem u kolen. Na ples v tílku a elastické minisukni. To všechno je dnes nejen možné, ale dokonce běžné. Společenské normy jsou natolik rozvolněné, až se může zdát, že už vlastně ani neexistují.

Celý článek

Proč je v Česku módní peklo?

Eva Jedelská, 30.5.2014

Bouřlivý zájem, který web Módní peklo od začátku vyvolává, svědčí o tom, že to s naší lhostejností vůči módě není zas tak zlé. Někteří kritici tvrdí, že se sem lidé chodí hlavně s gustem vysmát nebohým „obětem“ (ani rozostřený obličej nezaručuje, že dotyčného nikdo nepozná) a ujistit se, že oni jsou na tom přece jen lépe. Přesto není sporu o tom, že blogerka Ada dělá něco velmi užitečného – vede čtenáře k tomu, aby o oblečení přemýšleli. Kromě drsných komentářů nabízí i konkrétní rady, návody a inspiraci.

Celý článek

Končí sezona sebevrahů

(dak), 30.5.2014

Vážné problémy nás mohou potkat v jakémkoli ročním období, přesto na jaře je psychika některých jedinců natolik rozkolísaná, že počet extrémních reakcí na zátěž v podobě sebevražd je vyšší než kdy jindy. Pocit, že situace je bezvýchodná a život ztrácí smysl, vede až k poruše pudu sebezáchovy. (V období vrcholícího jara a počátků léta se počty dobrovolných úmrtí postupně mírně snižují. Svůj význam může mít i dlouhý den a vyšší počet hodin slunečního svitu.) Sebevražda jako východisko z problémů (především partnerských) se objevuje po šestnáctém roce věku a výrazněji narůstá po šedesátce, kdy na člověka může negativně dolehnout odchod do důchodu spojený s pocitem vlastní neužitečnosti, ztráta sociálních kontaktů, zdravotní problémy. Počty dokonaných sebevražd jsou u mužů čtyřikrát vyšší než u žen, muži mají i více sebevražedných pokusů. Zdá se, že se obtížněji vyrovnávají s pocitem osamění, osobního selhání (např. při ztrátě práce nebo ve finančních těžkostech), s depresí (mnohdy nepřiznanou a neléčenou) či jinými duševními onemocněními, které vedou k více či méně úspěšným pokusům o ukončení života. Muži i ženy volí nejčastěji smrt oběšením, ženy na druhém místě sáhnou po lécích nebo si podřežou žíly na zápěstí, u mužů se na čelném místě objevuje použití střelné zbraně. Přitom už samotný fakt, že člověk má doma dostatečný počet prášků na spaní nebo funkční zbraň, zvyšuje riziko, že po nich ve chvíli těžké psychické krize sáhne.

Celý článek

Novinka: EMDR koučink

Petra Dvořáková, 30.5.2014

„Podstatou EMDR koučinku je rozpuštění bloků, které člověku nedovolují využít zdravý potenciál k růstu,“ říká psycholog, psychoterapeut a kouč Tomáš Nagy, který je u nás zatím jediný, kdo využívá metodu EMDR při koučování.

Celý článek

Zmrzlinář aneb Výlet do československého socialistického bezčasí

Marie Těthalová, 30.5.2014

Katri Lipsonová, autorka románu Zmrzlinář, svůj příběh zasadila do Československa minulého století. Kniha působí jako skládanka, nemá jasný začátek ani konec a jednotlivá období – druhá světová válka až začátek 90. let – se prolínají. I tak se autorce podařilo vydat svědectví o době, kterou si mnozí nepamatujeme, ale přesto stále ovlivňuje naši současnost.

Celý článek

Chcete otěhotnět? Milujte se méně!

Pavel Turčan, 30.5.2014

Partneři, kteří se rozhodnou pro založení rodiny, obvykle přeceňují četnost pohlavních styků nebo určitou polohu při milování. Recept ke spolehlivému početí může být překvapivě docela jiný! Většina lidí žije v přesvědčení, že čím častěji mají pohlavní styk v plodném období ženy, tím je vyšší pravděpodobnost otěhotnění. Tak to bohužel nefunguje. Při častém pohlavním styku se totiž nestačí dotvořit nové spermie, které by byly schopné vajíčko ženy oplodnit. Spermiím trvá více než 2 měsíce, než kompletně dozrají. Aby byly v ejakulátu více koncentrované a oplodněníschopné, je ideální mít pohlavní styk v plodném období ženy buď ob den, nebo až ob dva dny. Životaschopné spermie v těle ženy vydrží několik dnů a na dozrání vajíčka dovedou vyčkat. Není tedy nutné trefi t se přesně do ovulace. S touto informací však pracuje jen minimum párů, mnohé se naopak zbytečně stresují, že „nestihli přesný termín“, nebo se nutí k „milování na povel“.

Celý článek

VINA v životě odsouzených žen

Hana Kušnírová, 30.5.2014

Cítí odsouzené ženy vinu? Čím se trápí? Jak se jim s pocitem viny ve výkonu trestu žije? A čím by měly projít, aby se mohly „napravit“ a k trestné činnosti se už nevrátily? To nás zajímalo ve výzkumu, který jsme podnikli v opavské věznici.

Celý článek

5 rozdílů mezi osobní a on-line komunikací

(red), 30.5.2014

Už je pro nás naprosto samozřejmé, že k tomu, abychom mohli příteli, kamarádovi či známému něco sdělit, se nemusíme osobně potkat. Po ruce máme chytrý telefon či notebook, díky nimž můžeme okamžitě telefonovat, SMSkovat, chatovat, skypovat… Jsme prostě stále on-line, dostupní, ve spojení. Ne vždy si ovšem uvědomujeme, že tyhle relativně nové formy komunikace nefungují stejně jako rozhovor tváří v tvář.

Celý článek

Léčba tmou

Václav Cílek, 30.5.2014

Léčbu tmou bych zahrnul do široké škály technik, které pracovně označuji jako léčba změnou životního stylu. Patří sem například léčba chůzí, uměním, hudbou, pohybem či dechem a věřím tomu, že na některé pacienty by zabrala třeba i léčba tlačenkou s cibulí či slivovicí. Možná že i slovo „léčba“ je v mnoha případech příliš silné a že by se mohlo hovořit o nápravě či úpravě rytmu života, jeho hodnot a postojů.

Celý článek

Andre Jacomet: Rodičem bez traumat

Iveta Kučerová, 30.5.2014

Švýcarský lektor Andre Jacomet povede 17. září 2014 v Praze výjimečný seminář o tom, jak podpořit odolnost dětí vůči stresu a traumatu už v prenatálním období a brzy po narození. Seminář je beneficí pro Živou radost.

Celý článek

Už máte svého terapeuta?

30.5.2014

Čtenáři nám často píší o kontakty na psychology. Tato servisní rubrika vám může napovědět, na koho se ve svém regionu obrátit.

Celý článek

Schizofrenie

Miroslav Orel, 30.5.2014

Ty poslední kroky už skoro běžel. Rychle za sebou zabouchl dveře. Zamkl a tiše poslouchal. Sledují ho! O tom není pochyb! Viděl ty jejich pohledy! Jak si špitali a pozorovali ho. Rozhlédl se kolem sebe a zhluboka se nadechl. Je ztracen! Cítil, jak do místnosti proniká jedovatý plyn. Dostali ho! Jeho zoufalství a tlukot srdce přerušilo zřetelné syčení: „Sssssssis myslel, že unikneš?“ Chytil si hlavu do dlaní. „Nám nikdy neunikneš!“ Věděl, že neunikne. Věděl, že satelity a lasery jej sledují na každém kroku. Věděl, že nemůže věřit nikomu. Nikomu! Bylo to tak skutečné. Pach otráveného plynu. Hlasy dunící přímo v jeho hlavě. Strach a obavy o holý život. Jak by mohl uniknout? Dostali ho. Už nemá šanci. Svezl se pomalu na zem. Schoulil se do klubíčka a čekal, až pro něj přijdou…

Celý článek

MATYLDA

Jana Kárníková, 30.5.2014

Celý článek

Slečna Drsňák

Jitka Douchová, 30.5.2014

Seriál o typických povahových rysech a o tom, jak s dotyčnými vyjít

Celý článek

1 2 
6666
Výroční konference Škola komunikace