5000
Předplatné jako dárek Psychowalkman Kurz jako dárek Nenechte se rozložit Nová Psychologie dnes

Portál.cz > Časopisy > Psychologie dnes > On-line archiv článků > Seznam vydání

Seznam vydání

Psychologie dnes

2/2015

Psychologie dnes 2/2015

Daniela Kramulová, 29.1.2015

V únorové Psychologii dnes jsme pro vás připravili:

Celý článek

Psychologie dnes 2/2015

Výzkum emocí

Jakub Nemček, 29.1.2015

Řada výzkumů potvrzuje, že negativní podněty jsou schopné vyvolávat silnější emocionální reakci než podněty pozitivní. Můžeme při nich zaznamenat i reflexní, vůlí neovladatelné reakce. Na některé z nich jsme se zaměřili v našem původním výzkumu.

Celý článek

Výzkum emocí

Cenzoři sociálních sítí: práce jen pro otrlé

Martina Klicperová-Baker a dak, 29.1.2015

Brouzdání po internetu, jež je pro většinu lidí zábavou, může být zároveň nesmírně vyčerpávající prací.

Celý článek

Cenzoři sociálních sítí: práce jen pro otrlé

Sex s handicapem

Daniela Kramulová, 29.1.2015

Radkovi je osmadvacet let, je těžce fyzicky postižený, odmalička vyrůstal v ústavu. Když mu asistentka s něčím pomáhá, podaří se mu nějak ovládnout spasmy, aby jí dokázal letmo sáhnout na zadek. Ona pokaždé dělá jako by nic. Ale dotek druhého člověka, který by nesouvisel s obsluhou, Radek nikdy nezažil. Když se ho zeptáte, jestli by měl zájem o intimní asistenci, lišácky mrkne…

Celý článek

Sex s handicapem

Jak vyjádřit lásku

Magdalena Vokáčová, 29.1.2015

Chcete z lásky partnerce se vším pomáhat, zatímco ona by místo toho občas ocenila nepraktický dárek, kytku nebo objetí? Anebo možná patříte k lidem, kteří si na vyznání citů moc nepotrpí. Najděte k tomu odvahu dřív, než může být pozdě!

Celý článek

Jak vyjádřit lásku

Láska k terapeutovi? Freud by mohl vyprávět…

Daniela Kramulová, 29.1.2015

Klientka zamilovaná do svého terapeuta je vděčný filmový námět. Odborníci takovým vztahům říkají zcela neromanticky přenos. Dříve noční můra mnoha psychoanalytiků, dnes je vnímán jako pozitivní součást terapeutického procesu. Přesto má v sobě stále silné emoční napětí a terapeut by se měl mít na pozoru. Proč? O tom si povídáme s psychoanalytickou psychoterapeutkou MUDr. Silvií Nürnberger.

Celý článek

Láska k terapeutovi? Freud by mohl vyprávět…

Výzkum emocí

Jakub Nemček, 29.1.2015

Řada výzkumů potvrzuje, že negativní podněty jsou schopné vyvolávat silnější emocionální reakci než podněty pozitivní. Můžeme při nich zaznamenat i refl exní, vůlí neovladatelné reakce. Na některé z nich jsme se zaměřili v našem původním výzkumu.

Celý článek

Psychologické účinky léků

Karel Nešpor a Hana Karbanová, 29.1.2015

Léčiva působí biologicky i psychologicky. Proto lze některé poznatky týkající se placebo efektu využívat i při podávání farmakologicky účinných léků.

Celý článek

Starého psa novým kouskům nenaučíš - nebo ano?

red, 29.1.2015

Kdy je správný čas na změnu v práci či v životě? A kde brát čas a chuť na změny a novinky, které permanentně přicházejí? Nejen na tyhle otázky bude hledat nekonvenční odpovědi 6. konference Ven z krabice, nazvaná Staří psi a nové kousky. Povídáme si o ní s Radomilem Bábkem, generálním ředitelem pořádající společnosti Everesta.

Celý článek

Rizika meditace II.

The Beastess, 29.1.2015

Meditace klidu, meditace vhledu, meditace v chůzi, transcendentální meditace, mantry, vizualizace, Osho, zazen... Je to všechno skutečně tak skvělé, jak slibují reklamní letáky meditačních kurzů, a někdy i seriózní publikace? Nemohou nám tyto exotické metody spíše ublížit? A pokud ano, jakým způsobem?

Celý článek

Co potřebují traumatizované děti?

Eva Sobotová, 29.1.2015

Denně se v práci setkávám s dětmi a rodiči, kteří potřebují pomoc. Většinou jsou důvodem problémy v učení nebo chování. Tohle osmileté děvčátko bylo ale jiné…

Celý článek

Už máte svého terapeuta?

29.1.2015

Čtenáři nám často píší o kontakty na psychology. Tato servisní rubrika vám může napovědět, na koho se ve svém regionu obrátit.

Celý článek

Neurastenie Když život nechutná...

Jaroslav Pustina, 29.1.2015

„Ne, na žádnou nedělní procházku rozhodně nepůjdu. Cítím se tak hrozně unavená. Bolí mě celé tělo, a když si představím, že zítra budu muset zase do práce, vůbec nevím, jak to zvládnu,“ stěžuje si pětačtyřicetiletá Markéta. Manžel si rezignovaně povzdechne - tahle podivná únava, stálá nervozita a nenálada jeho ženy trvá už skoro půl roku. Téměř dva měsíce strávila v pracovní neschopnosti, vozil ji z vyšetření na vyšetření bez valného výsledku. S dcerou převzali už prakticky všechny práce spojené s provozem domácnosti, aby měla Markéta čas odpočívat. Jenže i když nic nedělá, odpočatá není. Má v sobě pořád takové divné vnitřní napětí a nespokojenost. „Vyber si nějaký film, nechceš?“ nabízí manžel a otevírá v rodinné filmotéce složku, kde má jeho žena uložené své oblíbené filmy. „Už jsem je viděla stokrát, těm vtipům se snad už ani nedá smát,“ říká bez zájmu. „Navíc mě zase rozbolela hlava. Asi si budu muset vzít prášek na spaní - kdoví, jestli vůbec usnu…“

Celý článek

Všem ženám

Daniela Kramulová, 29.1.2015

„V mém životě mě nejvíc ovlivnil rozvod, osobní zkušenost s tsunami a autismus mého syna Ángela,“ přiznává otevřeně v krátkém medailonku jedna z ambasadorek konference Všem ženám, Barbora Chuecos. To mě zaujalo mnohem víc než fakt, že je generální ředitelkou společnosti Mary Kay Czech Republic, neboť každý z šesti ambasadorů pracuje ve vrcholovém managementu. Proto jsem o rozhovor požádala právě ji.

Celý článek

Milionový Murray

29.1.2015

Ukázka z nové knihy Malcolma Gladwella

Celý článek

Strach ze svobody

Radkin Honzák, 29.1.2015

Před čtyřiasedmdesáti lety vyšla poprvé publikace, v níž chtěl Erich Fromm vysvětlit demokratickému světu, jak je možné, že německá veřejnost, až na čestné výjimky, uvěřila Hitlerovi a stala se jeho nekritickou a oddanou služkou. V mnoha souvislostech je aktuální i dnes.

Celý článek

Probuďme svou sílu

Marie Těthalová, 29.1.2015

Celý článek

Podněty pro odborníky

Lenka Chválová válová, 29.1.2015

Celý článek

I francouzští muslimové jsou v šoku

29.1.2015

Teroristické akce z počátku ledna výrazně zasáhly celou francouzskou společnost. Všem Francouzům (muslimům, černým i bílým) to vzalo dech a nevědí, co k tomu dodat. Francie je konzervativní, avšak velice tolerantní a přívětivou zemí. Většina muslimského obyvatelstva pochází ze severní Afriky, z bývalých francouzských kolonií. Z vlastní zkušenosti vím, že valná většina francouzkých muslimů je plně integrovaná ve společnosti. Politika země je antikomunitaristická, což znamená, že v běžném životě muslimové prakticky nikde netvoří uzavřenou skupinu. Každý mladý Francouz má alespoň jednoho muslimského kamaráda, neboť všichni procházejí stejným vzdělávacím systémem. Ve společnosti všichni muslimové mluví pouze francouzsky, a i když mají kořeny mimo evropský kontinent, hrdě se hlásí k francouzskému občanství a kultuře. Útoky z počátku ledna jsou obrovským šokem, ze kterého se bude multikulturní Francie jistě ještě dlouho vzpamatovávat. Naopak já jsem zděšen z českých nenávistných novinových titulků, z toho, co se píše na různých serverech a co v Česku slyším po hospodách.

Celý článek

1 2 
6666
Výroční konference Škola komunikace