5000
Předplatné jako dárek Psychowalkman Kurz jako dárek Nenechte se rozložit Nová Psychologie dnes

Portál.cz > Časopisy > Psychologie dnes > On-line archiv článků > Seznam vydání

Seznam vydání

Psychologie dnes

2/2016

Psychologie dnes 2/2016

Daniela Kramulová, 29.1.2016

V únorové Psychologii dnes jsme pro vás připravili:

Celý článek

Psychologie dnes 2/2016

Pohodlné tabu: Násilí na seniorech

Daniela Kramulová, 29.1.2016

Senioři ho zpravidla neohlásí, rodina zamlčuje a rezidenční zařízení před ním zavírají oči. Přesto násilí na seniorech existuje – a zdaleka nejde jen o případy babiček, kterým zloděj vyfoukne na ulici kabelku i s důchodem.

Celý článek

Pohodlné tabu: Násilí na seniorech

Chvála improvizace

Monika Nevolová, 29.1.2016

Říká se, že improvizace je doménou Čechů, ale často se tím myslí cosi méně „hodnotného“ – poradit si, když se něco nestihlo pořádně připravit, když na poslední chvíli něco důležitého chybí a musíme situaci zachraňovat nejrůznějšími nápady. Právě tahle schopnost se ale může hodit…

Celý článek

Chvála improvizace

Ženy ve vědě: Proč jich je tak málo?

Jana Abelson Tržilová, 29.1.2016

Když spolu pracují muži a ženy v laboratoři, zamilují se a škodí to vědě. Když je pak kritizujete, začnou brečet, řekl na adresu vědkyň britský biochemik Tim Hunt při přípitku na neoficiální části konference v Jižní Koreji. A rozpoutal tak nové kolo úvah na téma, jaké jsou důvody diskriminace žen ve vědě.

Celý článek

Ženy ve vědě: Proč jich je tak málo?

Proč se k nejbližším chováme nejhůř?

Jakub Hučín, 29.1.2016

Než se nám narodilo dítě, choval se můj partner jinak, pak se najednou všechno změnilo k horšímu…“ Jak je možné, že se tak rychle něco podstatného ve vztahu dvou lidí změní? Někdy dokonce stačí, aby se partneři, kteří spolu chodili, sestěhují do společného bytu…

Celý článek

Proč se k nejbližším chováme nejhůř?

Scénáře našich vztahů se nemění

Daniela Kramulová, 29.1.2016

Druhá únorová neděle je Mezinárodním dnem manželství, v Česku mu věnujeme dokonce celý valentýnský Národní týden manželství. Partnerské poradny pořádají dny otevřených dveří, manželští poradci workshopy a besedy – a my si povídáme s jedním z nejznámějších tuzemských poradců a autorem knih o partnerských vztazích, s psychologem Petrem Šmolkou.

Celý článek

Scénáře našich vztahů se nemění

Češka na Borneu: Láska mezi želvami

Dana Mejsnarová, 29.1.2016

Na Borneu vzniká pod jejím vedením vzorové centrum na ochranu mořských želv. Bioložka Hanka Svobodová žije s indonéským přítelem Berlym Danielem v zemi, kde tři čtvrtiny obyvatel tvoří muslimové, kde se k ženám chovají jako k princeznám a kde vládne pro nás až nepředstavitelný matriarchát.

Celý článek

Objevování člověka

Milan Petrák, 29.1.2016

POSLEDNÍ SLOVO MILANA PETRÁKA

Celý článek

Bezdotyková společnost

Stanislav Komárek, 29.1.2016

Sedněte si pohodlně do polstrovaného boxu, nasaďte si sluchátka a brýle: 3D projekce na téma milostné doteky právě začíná…

Celý článek

Proč bolí noha, o kterou jsme přišli?

The Beastess, 29.1.2016

Fantomové bolesti

Celý článek

Desítky vážně nemocných Čechů mají šanci na úspěšnou léčbu. Jen je najít.

red, 29.1.2016

Gaucherova nemoc je jedním ze vzácných onemocnění. Podle odborných odhadů jí trpí přibližně 100 Čechů. Nicméně lékaři mají v péči pouze třetinu z nich.

Celý článek

Halucinace

Helena Kučerová, 29.1.2016

Milanovi je 21 let, studuje vysokou školu, je svobodný a bydlí s rodiči. Snaží se učit ke zkoušce, ale nejde mu to. Nemůže se soustředit. Chvílemi neví, co se to s ním děje, protože má dojem, že na něho někdo mluví. V bytě je sám a v tom vedlejším bydlí jedna stará vdova, ale hlas, který k němu promlouvá, je mužský. Chvíli je ticho a najednou mu ten muž řekne: „Neuč se a jdi ven, stejně se to nikdy nenaučíš, jsi nula a nulou zůstaneš.“

Celý článek

Chvála improvizace

Monika Nevolová, 29.1.2016

Říká se, že improvizace je doménou Čechů, ale často se tím myslí cosi méně „hodnotného“ - poradit si, když se něco nestihlo pořádně připravit, když na poslední chvíli něco důležitého chybí a musíme situaci zachraňovat nejrůznějšími nápady. Právě tahle schopnost se ale může hodit…

Celý článek

Smích léčí. I bolesti duše?

Anton Heretik a Andrea Heretiková, 29.1.2016

Má humor místo v psychoterapii? Některé směry s ním cíleně pracují, jindy může být naopak nežádoucím efektem terapie -v každém případě je založený na subjektivním výběru psychoterapeuta a do značné míry tedy závisí na jeho znalostech a zkušenostech.

Celý článek

Jak zvládnout impulzivitu?

Karel Nešpor, 29.1.2016

Pro impulzivitu je typická prchlivost, vznětlivost, podléhání náhlým pocitům a tomu odpovídající nevhodné jednání.

Celý článek

Pohodlné tabu: Násilí na seniorech

Daniela Kramulová, 29.1.2016

Senioři ho zpravidla neohlásí, rodina zamlčuje a rezidenční zařízení před ním zavírají oči. Přesto násilí na seniorech existuje - a zdaleka nejde jen o případy babiček, kterým zloděj vyfoukne na ulici kabelku i s důchodem.

Celý článek

Budeme jiní?

dak, 29.1.2016

Celý článek

Proč podvádíme v práci?

Peter Ulčin, 29.1.2016

Oliver je členem týmu pro klinický výzkum rakoviny na přední světové univerzitě. Přišel s novým výzkumným nápadem, na který mu byl přidělen velký grant. Začal zdlouhavý byrokratický proces: založení firmy, přerozdělení pozic atd. Přestože potřebovali dalšího výzkumníka, do firmy byl přijat nový výkonný ředitel. Prý na shánění dalších prostředků. Nakonec se snažil Olivera vystrnadit a přivlastnit si všechny jeho výsledky. Krádež nápadu může vyvolat negativní emoce mezi klíčovými lidmi v organizaci, kteří nakonec odcházejí. Ztráty bývají nevyčíslitelné, narušen může být samotný chod organizace a vzniká nejistota mezi zaměstnanci. Přestože se v dnešní době málo organizací přizná k neúmyslnému vytváření prostoru podporujícího antisociálního chování, tento jev existuje. Podle britských výzkumů to vede až 50 % zaměstnanců k myšlenkám opustit firmu, přičemž 12 % to opravdu udělá. Pracovní výkon těch, kteří zůstanou, bude touto atmosférou negativně ovlivněn.

Celý článek

The Room mezi čtyři stěny Svět vtěsnaný

Šárka Mattová, 29.1.2016

Irský snímek Room režiséra Lennyho Abrahamsona popisuje příběh mladé ženy Joy, která se ocitla v zajetí, kde přežívá společně se svým pětiletým synem.

Celý článek

VYTRŽENO Z DIÁŘE

red, 29.1.2016

Únor

Celý článek

1 2 
6666
Výroční konference Škola komunikace