5000
Kdo mi vypnul mozek? Psychowalkman Audioteka.cz Kurz jako dárek Nenechte se rozložit Nová Psychologie dnes

Portál.cz > Časopisy > Psychologie dnes > On-line archiv článků > Seznam vydání

Seznam vydání

Psychologie dnes

5/2016

Čtyři otázky pro Adama Kadmona

Lenka Kašparová, 3.5.2016

Adam Kadmon je podle židovské tradice označení pro „prvotního člověka“, pro prvního lidského tvora stvořeného Bohem, zaplňujícího prázdnotu – příznačný pseudonym pro člověka, který se rozhodne vyprávět příběh samoty a odcizení. Hloubku autenticity můžete jen domýšlet. Adam se k tomuto nechce vyjadřovat a já jeho rozhodnutí respektuji. Ptám se tedy jinak:

Celý článek

Jak se žije gigolům?

Lenka Kašparová, 3.5.2016

Gigolo. Tak to říkali. Gigolo, společník, žádná ku..a, to říkali. Geisha mezi muži. Silná, krásná, inteligentní a ohleduplná. A také dobře zajištěná. Takovou práci mi nabízeli. Čistou a perfektně zorganizovanou.

Celý článek

Pohádkové vztahy

Daniela Kramulová, 3.5.2016

Jasným svědectvím o tom, že vztahy matek a dcer nebyly ani v minulosti zdaleka jen harmonické, jsou pohádky. Pro jejich skrytá poselství dnes mají psychologové odborné termíny, například taková Šípková Růženka, to je jasný separační problém.

Celý článek

Matky a dcery Nikdy nevyhovíš!

Daniela Kramulová, Zuzana Daňková, 3.5.2016

Vztah matky s dcerou je sice právem považován za zásadní, přesto je mu v odborné literatuře věnováno podstatně méně pozornosti než jiným vztahům v rodině. I psychoanalýzu dlouho zajímal především vztah matek se syny a oidipovský komplex. Přesto jsou dcery vzájemným vztahem s matkou ovlivněné v mnohem větší míře, než je na první pohled zřejmé.

Celý článek

Z historie líbání

Jan Lukavec, 3.5.2016

Téma líbání není jen doménou romantických autorů. I ti seriózní se snaží vypátrat dávný původ polibku a řeší otázku, zdali jde o jev kulturně omezený, či univerzální a nakolik souvisí s romantickou láskou.

Celý článek

Zapomeňte na trapasy!

Daniela Kramulová, 3.5.2016

Radí trojnásobná mistryně světa v paměťovém sportu Michaela Karsten

Celý článek

Anketa

3.5.2016

Je u nás ohrožena svoboda slova? Před čím bychom ji měli chránit?

Celý článek

MEZI PLOTY S PSYCHOLOGIÍ DNES

3.5.2016

VYHRAJTE VOLNOU VSTUPENKU NA FESTIVAL MEZI PLOTY!

Celý článek

Ještě k násilí na seniorech

3.5.2016

Diskuse na Facebooku Psychologie dnes k článku Pohodlné tabu: Násilí na seniorech (2/2016).

Celý článek

Jak vypadá pěknej chlap?

3.5.2016

Není co analyzovat. Stačí přijet ve Ferrari a mít na sobě oblek a vyleštěné boty, a pokud chlap nemá 150 kg, tak má vyhráno. A jestliže žena řekne, že ji tohle nebere, tak jí přeju se ocitnout v takové situaci, pak změní názor. Ale pravda je taková, že to není jen v dnešní době, bylo to tak už dřív, jen dneska je to ještě ve větší míře. L. L., Facebook Dobrý den, nevím, kde etolog Třebický nabral odbornou erudici, ale faktem je, že v článku „Jak vypadá pěknej chlap“ (PD 4/2016) je podle mého názoru přehmat, když tvrdí: „... muži, kteří nemají chlupatý hrudník, mají obvykle vyšší hladiny testosteronu...“ Opak je pravdou, protože tento androgen (testosteron) mimo jiné způsobuje právě ochlupacení (sekundární pohlavní znak), takže právě muži s vyšším podílem testosteronu často mívají chlupatý hrudník, protože testosteron v dospělosti právě ochlupacení udržuje PhDr. Jaromír Škopec, Ph. D., Plzeň

Celý článek

Útržky paměti

Daniela Kramulová, 3.5.2016

Celý článek

 1 2
6666
Výroční konference Škola komunikace